خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
روشن است که دو جنگ تجاوز گرانه ایالات متحده علیه افغانستان و سپس عراق، در تفاوت زمانی و شرایط بین المللی نتایج فاجعه آمیز که از خود به جای گذاشت اشتباه بزرگ سیاسی و نظامی در تاریخ معاصر آمریکا بشمار می آیدکه هزینه ی سنگین آن هنوز هم پرداخت می شود و همچنین از اثرات شکست و جنایتهای آن دو تجاوز در رسیدن به اهداف خود در این دو کشور به طور یکسان رنج می برد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل کوکانا،نویسنده کتاب آزمون آینه جی کایل وستن ،کارمند وزارت امور خارجه آمریکا و عضو هیات اعزامی به عراق و افغانستان است جایی که او هفت سال را برای وزارت خارجه ی ایالات متحده فعالیت کرده است و در خطوط خطرناک درگیری های نظامی حضور داشته است. هنگامی که او به ایالات متحده بازگشت و بلافاصله شروع به سر زدن همکاران خود در جنگ و بازدید از خانواده قربانیان و زخمیان دو جنگ کرد.
روشن است که دو جنگ تجاوز گرانه ایالات متحده علیه افغانستان و سپس عراق، در تفاوت زمانی و شرایط بین المللی نتایج فاجعه آمیز که از خود به جای گذاشت اشتباه بزرگ سیاسی و نظامی در تاریخ معاصر آمریکا بشمار می آیدکه هزینه ی سنگین آن هنوز هم پرداخت می شود و همچنین از اثرات شکست و جنایتهای آن دو تجاوز در رسیدن به اهداف خود در این دو کشور به طور یکسان رنج می برد.

افغانستان؛ نه ثبات، امنیت و آرامش را به دست آورد و نه از گسترش گروههای افراط گرا که شاخه های خود را در این سرزمین گسترانیدند رهایی یافت و نه عراق؛ به دولت و کشوری مستقل و مدرن کثرت گرای مدنی دموکراتیک براساس ادعاهای پیشین آمریکا دست یافت !

بلکه جایگزین همه ی اینها هرج و مرج ،گسترش تخریب و تروریسم سازمان یافته ی بود که با تسلط داعش بر یک سوم از خاک عراق به پایان رسید. در ادامه باید گفت که این دو جنگ با تمام استاندارد های که دولت های متوالی آمریکا بصورتی یک طرفه تعیین کردند و وجدان مردم آمریکا از سوی دیگر هر دو شکست خورده و درهم شکسته اند.

و در واقع با گره تاریخی روبرو شده اند که تاکنون راه حل خروج خود را به سمت علاج با وجود گذشت چند سال از آن دو جنگ که به نابودی مرگ و آوارگی میلیون ها نفر از مردم بی گناهی که درمانده توان دفاعی و چاره ای نداشتندانجامیدپیدا نکرده اند.

البته تلفات سنگین انسانی در هر دو طرف جدی بود و آمریکا تحت فشار تلفات سنگین نیروی نظامی خود قرار گرفت این امور باید مرتب انعکاس یابد تا تجریبات تلخ آن درسهائی عبرت آموز در صحنه های بین المللی باشد.

نویسنده در ادامه می نویسد: هرگاه با یک تراژدی جدید از مصدومان و کسانی که از عوارض جنگ بنحوی آسیب دیده بودند روبرو می شدم. سوالی که قادر به پیدا کردن پاسخش نبودم در عمق وجودم ریشه می دوانید،سئوالاتی از قبیل این جنگ هایی که نه ثمری دارد و نه حاصلی و به مرگ و ویرانی منتهی می شود کی پایان می پذیرد ؟ چگونه می توان به وقایع و بررسی غم انگیز آن مراجعه کرد؟ و مهمتراز از همه آنچه که باید از این درس ها فرا بگیریم این است که آیا این جنگ های شدید که کشته ها و آوارگان و معلولان بیشماری را درپی داشته فایده اش چه بوده است؟ و اینکه آیا به تبع این درس ها از بی دقتی در آینده پرهیز خواهد شد و آمریکا ماجرا جویی های نظامی آمریکا مشابه را تکرار نخواهد کرد؟؟
پاسخ به این سوالات اساسی و پیچیده را پیدا نمی کنید! اما دراین کتاب می توانم ارقام ،آمار و اعداد بی حد و حصری از دست دادن رفتن بیهوده انسانها که بعنوان سوخت این جنگ ثبت شدند برایتان نقل کنم که بهمراه زمان و سازندگان این جنگ ها و بدون اینکه پس از آن از آنها حرفی و صحبتی شود قربانی آتش سبزگری جهمنی استراتژیست های بدون ترحم و فرصت طلب شدند.

این نویسنده در کتاب خود ابعاد جدید و آشکاری از ماجراهای دردناک پس از انفجار موشک ها و بمب ها برفراز شهرها و بصورتی مستند از صحنه های خونین مرگ و وحشت و داستان غم انگیز از زندگی روزمره و دلخراش شهروندان عراقی و افغان ها،در جریان دو جنگ مذکور را تشریح می کند.

ویستن هفت سال یاداشت های خود را، بعنوان مشاور سیاسی در وزارت امور خارجه آمریکا از خونین ترین میدان جنگ جهان در عراق و افغانستان، تجربه وحشتناک خود از تاریخ معاصر می داند، که هنوز هم جهان تاوان آن را می پردازد و در ادامه می نویسد: که این جنگ ها مظاهری از خشونت سازمان یافته و تروریسم بین المللی فرا مرزی نشان می دهد.

نویسنده در پایان نتیجه می گیرد: در این مورد؛ معضل سیاسی رو به رشد دولت ایالات متحده آمریکا و احساس گناه در وجدان جمعی آمریکا یک نتیجه اجتناب ناپذیر از این جنگ خش که از ویژگی آمریکایی ها بود همچنان پابرجاست، بنحوی که هر گونه عملیات ترمیم موفقیت آمیز را مشکل کرده است.

ترجمه:عبدالمجید اورا

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/news/397323

خبر فوق مربوط به رسانهدانا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم