خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:

در حالی که فرمانده سابق آمریکایی در افغانستان معروف به سگ دیوانه گزینه نهایی ترامپ برای ریاست پنتاگون معرفی شده است احتمال افزایش نظامیان آمریکایی در افغانستان دور از انتظار نیست.

خبرگزاری تسنیم: حدود دو هفته قبل گمانه‌زنی‌هایی درباره ژنرال بازنشسته «جیمز ماتیس» برای ریاست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) وجود داشت اما «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا انتخاباش را نهایی کرده است.

ژنرال جیمز ماتیس فرمانده سابق آمریکایی در افغانستان معروف به سگ دیوانه گزینه نهایی دونالد ترامپ برای ریاست پنتاگون شده است.

ژنرال جیمز ماتیس دستکم 40 سال تفنگدار نیروی دریایی ارتش آمریکا بوده و در عملیات‌های نظامی در افغانستان و عراق حضور داشته است.

ماتیس در سال 2001 میلادی در فرماندهی حملات ولایت قندوز در شمال افغانستان حضور داشت.

نامزد وزارت دفاع آمریکا در دولت ترامپ، چند سال قبل نیز گفته بود که کشتن طالبان برای او لذت بخش است.

به این حال، برخی از کارشناسان می‌گویند که با انتخاب ماتیس به ریاست پنتاگون احتمال درگیری‌های نظامی و یا افزایش نظامیان آمریکایی در افغانستان وجود دارد.

حدود ماهها قبل گفته بود که در افغانستان به نیروهای بیشتری نیاز است تا سرنوشت جنگ در این کشور مشخص شود.

ماتیس پیش از این گفته بود که پس از سال 2014 باید حدود 20 هزار نظامی آمریکایی در افغانستان مستقر باشند.

وی گفته بود که اگر حفظ 20 هزار نظامی امکانپذیر نیست حتما وجود حدود 14 هزار نظامی در افغانستان ضروری است.

اوال تابستان سال جاری نیز «رویترز» گزارش کرد که مشاوران نیروهای ویژه آمریکایی با سردرگمی و محدودیت قواعد حاکم بر ماموریت در افغانستان روبرو هستند.

یک نظامی آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفته بود واحد من که نقش مشاوره‌ و کمک به نیروهای افغانستان را بر عهده دارد، سه بار از فرماندهان ارشد واشنگتن خواسته تا قوانین ماموریت آنها را روشن کنند.

منتقدان بر این باورند که سردرگمی‌ میان نیروهای آمریکایی در افغانستان ناشی از مصلحت‌های سیاسی است زیرا مقامات آمریکایی مشتاق‌ به نمایش گذاشتن این موضع هستند که عملیات افغانستان بیشتر کمک به نیروهای محلی برای جنگیدن علیه مخالفان دولت این کشور است.

سردرگمی نیروهای آمریکایی تاکنون نیز ادامه دارد به نظر می‌رسد که با آغاز به کار ژنرال ماتیس در پنتاگون، تغییراتی در نظامیان آمریکایی در افغانستان بوجود آید.

باتوجه با سابقه این ژنرال بازنشسته آمریکایی، احتمال افزایش درگیریهای بیشتر نظامیان آمریکایی در افغانستان و حتی افزایش نیرو نیز وجود دارد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/397312

خبر فوق مربوط به رسانهفردا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم