خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - تسنیم نوشت: عماد افروغ نماینده مجلس هفتم مهمان این هفته برنامه دست خط بود.

گپ و گفت با عماد افروغ؛از شب خواستگاری تا مسابقه بشین پاشو با پسرش/لطیفه آیت‌الله دستغیب در روز عقد

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - تسنیم نوشت: عماد افروغ نماینده مجلس هفتم مهمان این هفته برنامه دست خط بود.

بخش هایی از این گفتگو را در ادامه بخوانید؛

- خاطره ای از خواستگاری ندارید؟

افروغ: باورتان نمی شود که من حتی روز بله برون هم حاج خانم را ندیدم! وقتی خواستگاری رفتم در حیاط باز بود. مادر خدابیامرز ایشان روی تخت در حیاط نماز می خواند. من همان جا گفتم همین است و جایی هم که می خواهم همینجاست. روایتی هم از امام صادق (ع) داریم که اگر به دنبال عفاف باشید زیبایی هم به دست می آورید. به هر حال کمال هم به دست خواهد آمد. حکمت هم به دست می آید. من به دنبال عفاف بودم که الحمدالله به دست آوردم و کاملا هم راضی هستم.

ایشان واقعا مشاور خوبی برای بنده هستند. برخی مواقع مطالبی دارم که تا با ایشان مشورت نکنم بازتاب نمی دهم.

- ایشان فیلتر می کنند؟

افروغ: خیر. فیلتر نمی کنند، اتفاقا ایشان یکی از کسانی است که به من می گویند هیچگاه در صحنه نیایید. ما محدود هستیم و ظرفیت بالایی نداریم، وقتی فشاری وارد می شود ایشان اذعان دارند هیچ یک از اینها فشار نیستند، اینها همه موهبت است و باید قدر اینها را دانست. اینها یک فرصت است و واقعا هم راست می گویند.من ایشان را مسافرتی نبردم اما همیشه می گذاشتم هر جا می خواستند بروند.

- اهل مسافرت نیستید؟

افروغ: خیر. من هر جا مسافرت چه علمی و چه غیرعلمی بهترین هدیه را خریدم. شاید منظور ایشان هدیه روز زن و مادر بود (می خندد). هدیه زیاد می خریم و دست خالی که نمی آییم.

- مادر گرامی شما شاعره بودند؟

افروغ: بله.

- از طبع شعر مادر باید استفاده کنید و برای حاج خانم چیزی بنویسید.

افروغ: یک بار یک نامه برای ایشان نوشتم؛ کار دیگری هم انجام دادم، یک زمانی می خواستم یک هدیه برای روز زن بخرم. کتابی می خواستم و قیمت این کتاب بالا بود. گفتم با یک تیر دو نشان می زنم. این را می خریم و هدیه می دهیم به ایشان و خود می خوانیم. این کار را کردم البته ایشان هم کتاب را استفاده کردند. رشته ایشان ادبیات فارسی است.

- از اشعار مادر چیزی به یاد دارید؟

افروغ: خیر. اتفاق بدی که برای من رخ داد این بود که از دانشگاه خارج از کشور اخراج شدم و تمام نامه های ایشان و شعرهایی که برای من نوشته بود آنجا ماند. دسترسی هم به آن نداشتم. از زندان بلافاصله به ایران دیپورت شدم.

- به خاطر فعالیت های سیاسی در آن طرف بود؟

افروغ: بله. جلوی سفارت خانه امریکا در انگلستان تظاهراتی داشتیم که منجر به دستگیری و اعتصاب غذا شد. از همانجا اخراج شدیم و همه کتاب ها و جزوات و نامه های مادرم باقی ماند.

- مادر شما عبارتی برای شما بکار می برند؛ می گفتند «علو طبع» دارید؟

افروغ: بله. واقعاً درست بود و از بچگی به من می گفتند علو طبع داری. من هیچگاه به پدرم نگفتم چیزی برای من بخرد. یک بار یک پیراهن یقه کیپ بود که گفتم پدر برای من بخرد، پدرم قدری استنکاف کرد؛ مادرم یقه پدرم را گرفت و گفت این تا حالا هیچ چیز از شما نخواسته است. پدر من هم پدری نبود که از من عذرخواهی کند اما از من عذرخواهی کرد و پیراهن را خرید.

- پدرسالار بودند!

افروغ: بله. از من می فهمید ایشان پدرسالار بودند؟

- نه در جایی خواندم.

افروغ: من خودم پدرسالار نیستم. من حقیقت گرا هستم.

- این که حاج خانم می گفتند بچه ها جرات نمی کنند بحث کنند، چطور؟ (با خنده)

افروغ: نه، شوخی کردند، اگر من منعطف نبودم، راحت می گفتند که منعطف نیستم؛ پس مشخص است که منعطف هستم که چنین راحت اظهار نظر می کنند.بچه های من آزاد هستند و با هم گفتگو می کنیم. ممکن است آنها احترام کنند و بعضی وقتها هیچی نگویند. من که نمی توانم متعرض شوم.

- هر روز 4 صبح بیدار می شوید؟

افروغ: الی سه و نیم بیدارمی شوم؛ تا 10 شب مشغول خواندن هستم.

- اینکه هر روز 4 صبح بیدار شوید همتی می طلبد. گویا به جبهه رفته بودید و همسرتان از شما هیچ خبری نداشتند و خودشان به اهواز می آیند؛ درسته؟

افروغ: بله، همراه مادرشان آمدند. نمی توانستیم خبری بدهیم. هم دسترسی به تلفن نبود و هم در عملیات بیت المقدس (فتح خرمشهر) بودیم دیگر.

- چطور شد؟

افروغ: وقتی یک شب ماندند و استراحت کردند، روز بعد بلیط گرفتیم و انها را رساندیم. وقتی به خانه رساندم عذرخواهی کردم و گفتم باید برگردم. البته ناراحت شدند؛ بعد که عملیات شد فهمیدند برگشتن من واجب بود.

- به عملیات رسیدید؟

افروغ: بله، مسئولیتی داشتم که باید می رسیدم

- مسئولیتتان چه بود؟

افروغ: حالا یک مسئولیتی بود دیگر؛ زیاد جدی نیست!

- چقدر جبهه بودید؟

افروغ: روی هم رفته 2 سال جبهه بودم.

- الان با انتقاداتی که دارید و همه هم داریم، نمی گویید این همه جنگ و شهید الان چه شدیم؟

افروغ: خیر. البته وضع موجود را متناسب با آرمان های شهدا نمی دانم اما این که بگویم چرا آن راه رفتیم، نه نگفتم. یک نکته بگویم، ملتی که شهید می دهد با ملتی که شهادت و شهید ندارد فرق می کند. همین که شهید دارد آن ملت را حفظ می کند.

- عقدی که آقای دستغیب خواند، چه بود؟

افروغ: یادم است که ما گفتیم به نشانه 5 تن 5 مثقال یا 5 سکه دهیم، شهید آیت الله دستغیب گفتند من به نشانه 14 معصوم من 14 سکه می کنم. من گفتم به نشانه خداوند واحد قهار یکی بکنید. گفتند شما خیلی حرف می زنید! کمی بیشتر صحبت کنید به نشانه 124 هزار پیامبر 124 هزار مثقال یا سکه خواهم کرد (می خندد). من هم گفتم هر چه شما بفرمائید و به 14 معصوم ارادت داریم. (می خندد)

یک لطیفه ای هم گفتند که مرد غلام زن باشد، زن هم کنیز شوهرش باشد. به خانه آمدید و کثیف بود نق نزنید، جارو را بردارید و خانه را تمیز کنید. حرفی که آیت الله دستغیب به ما زد این بود که «روزی زنی با شوهرش دعوا می کند و زن می گوید الهی در میان مردان گم شوی و مرد می گوید اینطور دعا نکن! بگو الهی در میان زنان گم بشوم». (می خندد)

- سه تا پسر چه می کنند؟ دو تا را داماد کردید؟

افروغ: بله. الحمدالله سه تا نوه بالفعل دارم و یک نوه هم بالقوه دارم. دو دختر و یکی پسر است. چهارمی هم ان شالله پسر است.

- نوه دختری را دوست دارید.

افروغ: بله. بسیار وابسته هستم.

- پسرها چه می کنند؟

افروغ: یکی در کار فرهنگی است و مدیریت فرهنگی خوانده اند. یکی هم فلسفه خوانده و دیگری هم عمران می خواند.

- با هم بحث می کنید؟

افروغ: خیلی زیاد بحث می کنیم. با این سومی که در خانه است بسیار بحث می کنیم.

- با شما هم نظر است یا متفاوت؟

افروغ: ایشان من را به یاد جوانی ام می اندازد. محکم و سفت است.

- یکبار با کدامشان مسابقه بنشین پاشو دادید؟

افروغ: با اولی مسابقه دادم و شکستش دادم. من فقط به خاطر اراده ام بود. می گفتند برای اولین یک ایرانی رکورد شکست به مدت 300 ساعت و 24 دقیقه و چند ثانیه زیر آب دوام آورد. ضمناً مجلس ترحیم نامبرده از فلان ساعت تا فلان ساعت است. قصه مسابقه ما هم همین بود. در مسابقه بشین و پاشو بردیم اما از آن به بعد کمر درد گرفتیم. از آنجا دیسک ما شروع شد.

2929

لینک کوتاه: betanews.ir/news/397233

خبر فوق مربوط به رسانهخبر آنلاین می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم