خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
معاون عملیات نیروی دریایی راهبردی ارتش گفت: بیش از۹۰ درصد صادرات و واردات کشور از طریق دریا صورت می گیرد و ۱۰۰ درصد صادرات نفت نیز از طریق دریا انجام می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آساره خبر،امیر دریا دار سید محمود موسوی معاون عملیات نیروی دریایی راهبردی ارتش صبح دیروز در جلسه شورای اداری استان که در سالن اجتماعات استانداری لرستان برگزار شد گفت: ما می توانیم از طریق دریا به اکثریت کشورها راه پیدا کنیم چونکه از مرز زمینی کالاهایی را به کشور دیگر صادر کنیم ما باید به کشورهایی که بین ما و کشور مقصد هستند حق ترانزیت پرداخت کنیم؛ و اگر صادرات و واردات هم از طریق آسمان باشد باید حق ترانزیت پرداخت کنیم ولی از طریق دریا ما می توانیم از بندرهای خودمان بدون پرداخت کوچک ترین حق ترانزیت به سرتاسر دنیا ارتباط برقرارکنیم.

موسوی بیان داشت: از طریق ترانزیت کالا از بنادر خودمان به سایر کشورهایی که به دریا ارتباط ندارند و برای دریافت ترانزیت در شکوفایی اقتصادی کشور بایدسعی و تلاش کنیم.

معاون عملیات نیروی دریایی راهبردی ارتش عنوان کرد: بررسی ها نشان داده است اگر مسائل و مشکلات پیش رو را برداریم درآمد ما فقط از طریق ترانزیت کالا به مراتب می تواند از درآمد منابع نفتی بیشتر باشد..

وی خاطرنشان کرد: دریا سرشار از ظرفیت است، ما تا چه اندازه توانسته ایم از این ظرفیت خدادادی جمهوری اسلامی بهره برداری کنیم، با استفاده از توانایی ها که بستگی به همت و تلاش ما دارد بتوانیم به چه شکل از این منابع خدادادی که به ارزانی داده است استفاده کنیم.

امیر دریادار موسوی تصریح کرد: یکی از کلیدی ترین آبراهه های دریایی جمهوری اسلامی ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی است که اشرافیتی کامل بر دارد؛ تنگه هرمز، اقیانوس هند، خلیج عدن و دریای مالاکا مثلثی هستند از یک رأس که به عنوان مثلث طلایی یاد می شود.

موسوی عنوان داشت: بیشتر اقتصاد و تجارت جهانی ما که از راه دریا انجام می شود از داخل این مثلث یعنی مثلث طلایی عبور خواهد کرد و جمهوری اسلامی ایران این موقعیت را دارد که باید بر این مثلث اشرافیت داشته باشد وو برای توسعه کشور از این وضعیت استفاده کند.

وی ضمن طرح این سوال که آیا ما می توانیم نسبت به دریا بی تفاوت باشیم و در تأمین امنیت دریا بی تفاوت باشیم؟ خاطر نشان کرد: بیش از90 درصد صادرات و واردات از طریق دریا صورت می گیرد و 100 درصد صادرات نفت ایران از طریق دریا انجام می شود.

امیر دریادارارتش ادامه داد: یقینا یک کشور دریایی باید با قاطعیت از منابع خودش حراست و حفاظت کند.

دریا دار موسوی تصریح کرد: طبق آمار جامعه جهانی از بین 54 کشور فقیر دنیا 20 کشور اصلا به دریا راه ندارند که نشان دهنده این است که دریا در ثروتمند شدن و توسعه یک کشورجایگاهی دارد.

معاون عملیات نیروی دریایی راهبردی ارتش عنوان کرد : یک سوم کره زمین را آب تشکیل داده است اما آیا عقل و منطق به ما این اجازه را می دهد که ما دوسوم را آن فراموش کنیم و آیا سرمایه گذاری صرفاً از طریق یک سوم باقی مانده صورت می گیرد؟ به طور قطع این چنین نیست و ما باید از همه ظرفیت های موجود در کشوربتوانیم استفاده کنیم.

امیر دریادار یاد آور شد: چه چیزی باعث شده است که توجه لازم برخی از مسئولان و مردم جمهوری اسلامی ایران نسبت به دریا که در شمال و چندین هزار کیلومتر از جنوب کشور قرار داد آن طور که بایدوشاید نباشد و نگاه به سمت خشکی کشیده شود؛ اگر ما می خواهیم اشتغال و سرمایه گذاری انجام دهیم آن دوسوم کره زمین می تواند برای ما رهاورد بیشتری داشته باشد.

امیر دریادار موسوی با تأکید بر اینکه توسعه پایدار باید در همه ابعاد باشد، افزود: ما نباید دریا را به عنوان رکن اصلی در توسعه نظام و کشور فراموش کنیم.

معاون عملیات نیروی دریایی راهبردی ارتش گفت: سیاست های استکباری که از دوران قبل در کشور ما دیکته شده و سبب تغییر نگرش ما از دریا به خشکی شده است؛ بالاترین مسئول نظام جمهوری اسلامی تأکید دارند که ایران یک کشور دریایی است و در این راستا ما باید از ظرفیت های انسانی، مراکز علمی و فرهنگی و منابع لازم برای پیوستن به دریا استفاده کنیم.

وی کشور ایران را یک کشور دریایی دانست و خاطر نشان کرد: منابع و منافع کشور ما در دریا است ، فرمانده معظم کل قوا در این زمینه فرمودند:" منافع دریا برای کشور منافع کلان و راهبردی است و این در حالیست که جایی سراغ نداریم که گفته باشند منافع نفتی و کانی برای کشور کلان و راهبردی باشد" بنابراین این نظریه، سیاست و راهبردی نه تنها برای نیروی دریایی ارتش بلکه برای همه آحاد جامعه است . لازم است که همه مسئولان در تمامی استان های کشور به این مقوله توجه لازم را دشته باشند.

وی افزود: برای صادر کردن کالاها از طریق مرز زمینی باید به کشورهایی که در طول مسیر عبور هستند ترانزیت پرداخت شود اما اگر صادرات کالاها از طریق دریا باشد بدون ترانزیت هست.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/news/397208

خبر فوق مربوط به رسانهدانا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم