کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:

سرویس دین و اندیشه پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک؛ بخش مهمترین عناوین:

دیدار علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با مراجع عظام تقلید قم
آیت الله نوری همدانی گفت: نمی‌توان موقوفات یک بقعه متبرکه را برای بقعه‌ای دیگر بکار گرفت، حتی در مورد یک بقعه باید به نیت واقف توجه داشت.

به گزارش بی‌باک، آیت الله حسین نوری همدانی در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه وهیئت همراه که به مناسبت پنجمین روز از دهه وقف که به نام وقف وحوزه های علمیه نامگذاری شده بر گزار شد با بیان اینکه کار این سازمان بسیار مهم و دارای تاثیرات فراوانی است گفت: در قرآن کریم آیاتی در مورد وقف وجود دارد و بعد از نزول این آیات بود که مسلمانان نسبت به این سنت حسنه اقدام کردند.

وی افزود: وقف دارای آثار و برکات خاصی است و باید نسبت به آن اهتمام ویژه‌ای داشت. عمل بر اساس نیت واقفان مطابق آنچه دقیقا خواسته آنها بوده لازم و ضروری است؛ کیفیت نیت‌ها متفاوت است و در دوره‌های مختلف، گوناگونی فراوانی داشته است که باید مطابق همان عمل شود البته در هر دوره، وقف باید بر اساس اقتضائات و نیازهای روز جامعه باشد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه هر امتی در روز قیامت به واسطه کتابشان شناخته می‌شوند گفت: در آن روز هر کس نامه اعمالش را به همراه خواهد داشت و علاوه بر این، کتابی در مورد آثار ماندگار وجود دارد، برخی از آنچه را انسان در زمان حیات انجام داده که وقف یکی از آنهاست، حتی بعد از مرگ در آن کتاب نوشته می‌شوند.

آیت‌الله نوری همدانی بسط و گسترش اسلام و بیداری اسلامی را یکی از نیازهای اساسی جامعه جهانی دانست و تصریح کرد: پیاده‌روی اربعین و لزوم حضور گسترده‌تر مردم در این اجتماع عظیم انسانی که قدرت اسلام را به دنیا نشان می‌دهد، از دیگر نیازهاست که وقف در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم رساندن پیام انقلاب به همه مردم جهان را یکی دیگر از نیازهای کنونی برشمرد و خاطرنشان کرد: باید نسبت به این مسائل اطلاع‌رسانی و روشن‌گری و واقفان را در مورد لزوم این مسائل آگاه کرد.

وی با بیان اینکه تبلیغ وقف و احصاء و معرفی نیت‌های مورد نیاز برای وقف در دوران کنونی، تاثیر فراوانی در جامعه خواهد داشت گفت: سه چیز سبب می‌شود انسان در برابر خداوند محبوب باشد، دین و تقوا، تواضع و بذل و بخشش این سه مورد هستند و وقف از مصادیق بذل و بخشش در راه خداست.

آیت‌الله نوری همدانی نیت خالص در انجام هر کاری را سبب برکت و موفقیت دانست و تصریح کرد: مدیران سازمان اوقاف باید با خلوص نیت وارد میدان شوند و در حراست از موقوفات کوشا باشند.

این مرجع تقلید افزود: ممکن است گاهی شکل وقف تغییر یابد بنابراین می‌توان موقوفه را فروخت و مشابه آن را در جایی دیگر و بر اساس همان نیت خریداری کرد و به مصرف رساند؛ همچنین حفظ و حراست از موقوفات در مقابل موقوفه‌خواران یکی دیگر از وظایف سازمان اوقاف است که به نحو احسن باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: موقوفات بسیاری در کشورمان وجود داشته که در طول دوره‌های مختلف تاریخی توسط برخی افراد تصرف شده بنابراین سازمان اوقاف باید این موقوفات را شناسایی کند.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه نمی‌توان موقوفات یک بقعه متبرکه را برای بقعه‌ای دیگر بکار گرفت گفت: حتی در مورد یک بقعه باید به نیت واقف توجه داشت و به عنوان مثال اگر برای عمران و آبادانی آن حرم وقفی صورت گرفته، نمی‌توان وجوهات مربوط به آن را به مبلغان داد.

اوقاف مدارک و اسناد مربوط به بقاع متبرکه و امامزادگان را تهیه کند

آیت‌الله سید موسی شبیری نیز در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف هیئت همراه که به مناسبت دهه وقف بر گزار شد گفت: اجرای نیت واقفان نیازمند توجه اساسی متولیان و سازمان اوقاف است و در این زمینه باید دقت لازم صورت بگیرد.

وی به وجود بقاع متبرکه افزود: بقاع متبرکه و مکان‌های منتسب به ائمه اطهار(ع) و فرزندان آنها، باید مورد تکریم و احترام قرار گیرند و کار سازمان اوقاف در این زمینه دارای اهمیت است.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد : بقاع متبرکه‌ای که نزد مردم جایگاه خاصی دارند باید مورد توجه قرار گیرند ممکن است بعضی امامزادگان دارای سند و مدرک معتبری نباشد، اما بسیاری از آنها نیز واقعی هستند و مردم به آنها احترام می‌گذارند.

وی ادامه داد: سازمان اوقاف باید حتی المقدور مدارک و اسناد مربوط به بقاع متبرکه و امامزادگان را تهیه کند و در اختیار مردم قرار دهد.

آیت‌الله شبیری زنجانی با بیان اینکه تهیه شجره‌نامه امامزادگان اقدام خوبی است که سازمان اوقاف می‌تواند این کار را انجام دهد گفت: مردم احترام خاصی برای بقاع متبرکه قائل هستند و این کار اعتماد آنها را جلب می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت حفظ و گسترش قرآن مجید در جامعه عنوان کرد: برخی همواره اینگونه تبلیغ می‌کنند که شیعیان به حفظ قرآن اهمیت نمی‌دهند بنابراین تلاش برای تربیت حافظان قرآن اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: در این بین تربیت طلاب حافظ و قاری قرآن دارای اولویت است زیرا آنها به تبلیغ اسلام در بین مردم می‌پردازند.

استاد حوزه علمیه قم خدمت به جامعه را دارای اجر و ثواب فراوان دانست و گفت: امیدواریم خداوند همه را مورد عنایت و توجه خود قرار داده و در راه خدمت‌رسانی موفق کند.سازمان اوقاف یکی از موفق‌ترین مجموعه‌ها حوزه مسائل قرآنی، می شناخته می شود.

سالانه ۲۵۰۰ مورد وقف در سراسر کشور به ثبت می‌رسد

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه هم در این دیدار گفت: موقوفاتی که زیر نظر سازمان اوقاف اداره می‌شوند به همراه مساجد و بقاع، بیش از ۱۷۸ هزار مورد است.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی در دیدار با آیت‌الله شبیری زنجانی با اشاره اقدامات اوقاف در حوزه عمران و نوسازی بقاع متبرکه اظهار کرد: عملیات عمرانی در بیش از ۴ هزار بقعه هم اکنون در حال انجام است.

وی افزود: در سطح کشور دو نوع موقوفه وجود دارد، موقوفات دارای متولی که تعداد آنها ۱۷ هزار و ۴۱۶ مورد است و ۸ هزار نفر متولی آنها هستند همچنین موقوفاتی که زیر نظر سازمان اوقاف اداره می‌شوند به همراه مساجد و بقاع، بیش از ۱۷۸ هزار مورد است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه یک میلیون و ۱۷۷ هزار و ۶۸۴ رقبه در سراسر کشور به ثبت رسیده است گفت: موقوفات بر اساس نیت واقفان دو نوع هستند، املاکی که وقف عام هستند و موقوفاتی که نیت خاص دارند.

وی افزود: کمک به حوزه‌های علمیه، درمان بیماران با بیش از هزار موقوفه، کمک به ازدواج جوانان، اعزام زائران به عتبات عالیات و مشهد مقدس، تبلیغ دین، برپایی عزاداری محرم و صفر، چاپ قرآن، کمک به مستمندان و مسائل عام، از جمله نیت‌های واقفان بوده‌اند.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه از سال ۸۹ تاکنون به طور میانگین سالانه ۲۵۰۰ مورد وقف در سراسر کشور به ثبت می‌رسد خاطرنشان کرد: این در حالی است که تا پیش از آن، در طول سال تنها ۲۰۰ مورد وقف صورت می‌گرفت که این امر نشان‌دهنده اعتماد بیشتر مردم به سازمان اوقاف و رغبت آنها به مسئله وقف است.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: این سازمان فعالیت‌های فرهنگی به ویژه در بقاع متبرکه را با حضور هزاران روحانی مبلغ در دستور کار قرار داده و ساختاری پویا و با نشاط را شکل داده است.

وی ادامه داد: در حوزه مسائل قرآنی، سازمان اوقاف به عنوان یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های ذیربط شناخته شده که این مسئله در سایه عنایات الهی و تلاش همه دست اندرکاران محقق شده است.لینک کوتاه: betanews.ir/news/397137

خبر فوق مربوط به رسانه موبایل می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم