کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر: بازدید: 191
اوباما طرح تمدید تحریم ایران را امضا می کند/ واکنش دستگاه دیپلماسی و مجلس ایران به تمدید داماتو

خبرگزاری آریا- رسانه های غربی پس از اعلام خبر تصویب طرح تمدید تحریم های ایران برای ده سال آینده در سنای آمریکا، واکنش ایران به تمدید داماتو را مخابره کردند.
به گزارش سرویس سیاست خارجی خبرگزاری آریا، العربیه گزارش داد ظریف اعلام: تمدید تحریم‌ها نقض توافقنامه هسته‌ای است.
شبکه تلویزیونی العربیه گزارش داد: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد اقدام کنگره آمریکا در تمدید ده ساله تحریم ها ضد ایران، نقض توافقنامه هسته ای است.
رویترز نیز گزارش داد ایران اعلام کرد:‌ تمدید قانون تحریمها ، نقض برجام است.
به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از تلویزیون دولتی ایران ، وزارت امور خارجه ایران امروز جمعه اعلام کرد اقدام کنگره آمریکا در تمدید قانون تحریمهای ایران نقض برنامه جامع اقدام مشترک (‌برجام ) به شمار می رود.

اوباما طرح تمدید تحریم ایران را امضا می کند
رویترز در همین حال در گزارشی اعلام کرد: اوباما طرح تمدید تحریم ایران را امضا می کند.
خبرگزاری انگلیسی رویترز پس از تصویب طرح تمدید تحریم های ایران برای ده سال آینده از احتمال امضای این مصوبه توسط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خبرداد.
رویترز به نقل از کارشناسان کنگره آمریکا گزارش کرد که آنها انتظار دارند باراک اوباما - که روزهای پایانی حضور در کاخ سفید را می گذراند- به محض وصول این مصوبه به دفترش آن را امضاء کند.
سناتورهای آمریکایی در جلسه امروز(پنجشنبه) خود طرح تمدید تحریم‌های 10 ساله ایران را که ماه گذشته توسط مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود، تصویب کردند.
طرح تمدید 10 ساله قانون تحریم‌های ایران، با 99 رای مثبت در برابر صفر رای منفی در سنا به تصویب رسید.
مجلس نمایندگان آمریکا ماه گذشته به تمدید تحریم ها علیه ایران رای داد.
این تحریم ها اولین بار در سال 1996 میلادی و با هدف مجازات سرمایه گذاری در صنعت انرژی ایران و با ادعای مهار دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای به تصویب رسیدند و تا پایان سال 2016 میلادی منقضی خواهند شد.

واکنش دستگاه دیپلماسی کشور
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تصویب طرح تمدید تحریم های یک جانبه آمریکا علیه کشورمان در سنای آن کشور ان را مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق بین الملل خواند.
بهرام قاسمی گفت: همان گونه که مکررا مقامات عالی رتبه کشور اعلام کرده اند، مصوبه اخیر مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در تمدید تحریم ها علیه ایران مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق بین الملل مبنی بر مداخله نکردن در روابط داخلی و بین المللی سایر کشورهاست.
قاسمی افزود: بر اساس اصول اولیه حاکم بر روابط بین الملل، دولت آمریکا مسئول اجرای تعهدات بین المللی آن کشور است و تحولات سیاسی داخل آمریکا و ارتباطات میان قوای مقننه و مجریه آن کشور نمی تواند توجیهی برای اهمال و یا استنکاف از اجرای تعهدات بین المللی آن کشور محسوب شود.
وی افزود: رئیس جمهور ایالات متحده در برجام پذیرفته است که با استفاده از همه اختیارات خود، از قانونی و اجرایی شدن موارد مخالف برجام، ازجمله مصوبه اخیر کنگره، جلوگیری کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین تاکید کرد: ایران نشان داده است که به توافقات بین المللی خود پایبند است ولی برای همه شرایط، پیش بینی های متناسب را انجام داده و آمادگی لازم را برای پاسداری مؤثر، قوی و مدبرانه از حقوق مردم ایران در هر شرایطی ایجاد کرده است.
قاسمی افزود: وزارت خارجه، رفتار دولت امریکا در این خصوص را به صورت دقیق رصد می کند و گزارشی کامل به هیئت نظارت بر اجرای برجام به منظور تصمیم گیری و اقدام مقتضی ارائه خواهد کرد.

اقدامات مجلس برای مقابله با تمدید داماتو
سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس ایران تاکنون دو اقدام در مقابله با تمدید داماتو در مجلس نمایندگان آمریکا انجام داده است.
بهروز نعمتی با اشاره به تصویب تمدید 10 ساله قانون داماتو در مجلس سنای آمریکا اظهار داشت: یکی از این اقدامات مجلس شورای اسلامی در مقابله با این اقدام - تهیه قطعنامه ای است که به امضای 220 نفر از نمایندگان رسیده و اقدام دیگر تهیه طرح دو فوریتی ممنوعیت استفاده از کالاهای آمریکایی است که به هیات رییسه تقدیم می شود و این پاسخی به تصمیم مجلس آمریکا است.
وی تاکید کرد: مجلس با استفاده از ابزار خود به سیاست های استکباری آمریکا پاسخ قاطع می دهد و قطعاً نمایندگان به طرح دوفوریتی ممنوعیت خرید کالاهای آمریکایی رای مثبت خواهند داد.
نماینده مردم تهران - ری - شمیرانات - اسلامشهر و پردیس با بیان اینکه پیرو بیانات رهبر معظم انقلاب، مجلس واکنش جدی و قاطعی به تصویب 10 ساله قانون داماتو نشان خواهد داد، افزود: آمریکا علاوه بر تمدید داماتو از فعالیت بویینگ و شرکت های زیرمجموعه آن با ایران جلوگیری کرده است: بنابراین ایران علاوه بر دو اقدام ذکر شده اقدامات جدی و قاطع دیگری انجام خواهد داد.
نعمتی در ادامه با اشاره به اینکه ایران نقض و اجرای برجام توسط آمریکایی ها را رصد می کند، افزود، مجلس با تصویب طرح ضد استکباری ممنوعیت خرید کالاهای مصرفی آمریکایی به طور قطع به اقدامات آمریکایی پاسخ می دهد و در ادامه گام های موثر و مهم دیگری را برخواهد داشت.
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس در برابر سیاست های ضد برجامی مجلس آمریکا ابتکار عمل به خرج می دهد و با استفاده از ابزار خود به سیاست های استکباری آمریکا پاسخ قاطع می دهد.
ولی الله نانواکناری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به تمدید و تصویب مجدد قانون داماتو در کنگره و سنای آمریکا گفت: تصویب قانون داماتو و تمدید آن نقض صریح برجام بوده و با پاسخ دندان شکن ایران رو به رو خواهد شد.
وی با اشاره به تمدید و تصویب مجدد قانون داماتو در کنگره آمریکا اظهار داشت: بد عهدی های آمریکا در قبال ایران بارها تکرار شده است.
نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احتمال وتوی این مصوبه از سوی رییس جمهوری آمریکا وجود دارد افزود: در صورت وتوی این مصوبه نیز باید بدانیم که آمریکا قابل اعتماد نبوده و نیست.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها در موضوع برجام بدعهدی کرده و به وعده های خود عمل نکرده اند- تصریح کرد: تصویب قانون داماتو و تمدید آن نقض صریح برجام است.
نانواکناری، با بیان اینکه آمریکایی ها به جای عمل به برجام تحریم ها را تمدید کرده اند، گفت : بدعهدی آمریکایی ها دیگر بی پاسخ نخواهد ماند.
نماینده مجلس دهم با اشاره به محورهای صحبت های رهبر معظم انقلاب مبنی بر وضوح نقض برجام در صورت تمدید داماتو و واکنش قطعی و جدی ایران در این خصوص، تصریح کرد: به طور حتم آمریکایی ها پاسخی کوبنده و دندان شکن دریافت خواهند کرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی محلس شورای اسلامی گفت: برخورد قاطع درخصوص رفتارهای غیرمسئولانه آمریکا باید در دستور کار مسئولان کشور قرار بگیرد سنای آمریکا با اکثریت مطلق (99 رای موافق - صفر رای مخالف ) تمدید قانون تحریم ها علیه ایران را برای یک دوره 10ساله دیگر تصویب کرد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/397133

خبر فوق مربوط به رسانه خبرگزاری آریا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم