خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
علیرضا جهانبخش نمی دانم گلم شبیه موشک بود یا نه، اما قشنگ بود! / فعلاً به رویارویی با سردار در لیگ اروپا فکر نمی کنم بازیکن تیم ملی فوتبال کشورمان و بازیکن تیم AZ آلکمار هلند معتقد است که رویارویی تیم او و سردار آزمون در لیگ اروپا می‌تواند جذابیت بالایی داشته باشد، اما به این مسائل فکر نمی‌کند.

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، علیرضا جهانبخش که تبدیل به یکی از وزنه های اصلی AZ آلکمار شده، تأثیرش را این فصل بیشتر از قبل در ترکیب این تیم نشان داد. هافبک ایرانی آلکمار جدا از عملکرد موفقی که در لیگ دسته اول فوتبال هنلد داشته، در لیگ اروپا هم نقش بسزایی در برد و باخت های آلکمار داشت.

جهانبخش با تشخیص باشگاه در دو بازی تیمش حضور نداشت. آلکمار در دو بازی رفت و برگشت مقابل نماینده رژیم صهیونیستی شکست خورد و به تساوی رسید و در بازی رفت با زنیت سن پترزبورگ که جهانبخش به دلیل مصدومیت غایب بود که آلکمار شکست سنگینی را تجربه کرد. با این حال آلکمار در دو بازی با دوندالک ایرلند با حضور موفق جهانبخش توانست چهار امتیاز کسب کند و بازی آخر با زنیت سرنوشت این تیم را برای صعود مشخص خواهد کرد.

وی در خصوص وضعیتی که در این فصل در آلکمار داشته، بازی های لیگ اروپا، گلی که هفته گذشته به ثمر رساند و با تمجید سرمربی اش همراه بود و مسائل دیگری صحبت کرده است.

اظهارات جهانبخش را در ادامه می خوانید:

* هفته گذشته یک گل استثنایی زدی که فن دن بروم گفت جهانبخش توپ را مثل موشک گل کرد. چون دقایق کمی بازی کردی، این گل حسابی به چشم آمد و البته سرمربی تیم تان اعلام کرد علیرضا به خاطر برخی مشکلات شخصی در ترکیب نبود و صحبت هایی بود که شاید خیلی ها را نگران کرد.

- قبل از بازی با سرمربی تیم صحبتی داشتم به خاطر شرایط خاصی که وجود داشت، به من استراحت داد. خوشبختانه اکنون مشکلی نیست، اما در آن بازی خودم منتظر بودم هر چقدر زمان به من می دهند، بتوانم برای تیمم مؤثر باشم و خوشبختانه در آن زمان کوتاه توانستم موقعیت برای خودم ایجاد کنم و وقتی شرایط را برای شوتزنی خوب دیدم، اقدام کردم که خدا را شکر توپ گل شد. بازی خیلی خوبی بود و تیم فوق العاده خوب کار کرد و اکنون اعتماد به نفس و روحیه خوبی در تیم شکل گرفته است.

* حالا گلت شبیه موشک بود یا نه؟

- اینکه شبیه موشک بود یا نه، چیزی است که نمی توانم بگویم، اما گل قشنگی زدم و فکر می کنم یکی از قشنگ ترین گل هایی بود که زده بودم.

* بعد از گل شادی نکردی و مشخص شد شادی نکردن تو به خاطر اتفاقات اخیر در حله عراق و قطار سمنان بود که ایرانی های زیادی در آن حوادث جان باختند.

- نمی خواهم درباره این موضوع صحبت کنم. آن موقع به این موضوع فکر کردم که این اتفاقات افتاده بود و امیدوارم این کار خیلی کوچک من برای مردم کشورم باعث شده باشد آنها من را در غم خود شریک بدانند.

* فکر می کنیم در چند وقت اخیر با شرایطی که در فوتبال اروپا و البته تیم ملی رقم زدی، حسابی باعث خوشحالی مردم شده باشی. از عملکرد خودت رضایت داشتی؟

- چیزی که همیشه برای من مهم بوده، این است که همیشه دوست دارم برای مردم بازی کنم و وقتی آنها راضی باشند، من هم راضی ام. مردم همیشه کنار من بودند و این من را راضی نگه می دارد. فصل گذشته اوایل فصل با مصدومیت کار را شروع کردم و رفته رفته و هرچه گذشت بهتر شدم و خدا را شکر در بین اعضای تیم و هواداران خوب جا افتادم. اکنون هم امیدوارم این روند خوب را ادامه دهم.

* به نظر می رسد شرایط آلکمار این روزها خوب است و خودت هم در این اتفاق نقش پر رنگی داشتی. هم در پیروزی های اخیر در لیگ و هم در بازی های لیگ اروپا.

- خدا را شکر شرایط خوب است و در این دو سه هفته در لیگ و لیگ اروپا خوب نتیجه گرفتیم. لیگ که همچنان ادامه دارد، اما برای لیگ اروپا که آخرین بازی مرحله گروهی مان پنجشنبه برگزار می شود، همه چیز دست خودمان است. بازی با زنیت در خانه ما برگزار می شود و با اینکه مسابقه سختی است، اما صعود دست خودمان است. از طرفی همانطور که گفتید در لیگ دو سه هفته خوب کار کردیم و خودمان را بالا کشدیم. اختلاف مان با صدر جدول زیاد نیست و اگر روندمان را به همین شکل ادامه دهیم تا آخر فصل فرصت جبران کردن داریم.

* باتوجه به اینکه زنیت صعودش به عنوان تیم اول گروه قطعی شده، شاید برای دیدار برگشت با شما انگیزه زیادی نداشته باشد. هرچند این تیم تمام بازی هایش را تا به اینجا با پیروزی پشت سر گذاشته است.

- ما به این بازی به این شکل نگاه نمی کنیم که آنها انگیزه ندارند و با تمام وجود مقابل شان بازی می کنیم. زنیت در بازی های قبلی هم صعودش به مرحله بعدی قطعی شده بود، اما بازهم با قدرت بازی کرد. به همین دلیل باید با تمام قدرت بازی کنیم تا به پیروزی برسیم و راهی مرحله بعدی شویم.

* در بازی رفت و در دیداری که خودت حضور نداشتی، 5 بر صفر به زنیت باختید. مطمئناً برای جبران این نتیجه باید انگیزه متفاوتی داشته باشید. ضمن اینکه وضعیت تیمی آلکمار هم نسبت به آن زمان بهتر شده است.

- در بازی رفت در روسیه کار خیلی سخت بود. چند بازیکن ما هم در ترکیب نبودند و در مجموع بازی در روسیه برای خیلی تیم ها سخت است، چون سرمای هوا شرایط را سخت می کند. با این وجود باید برای بازی آخر مقابل زنیت با تمام وجود بازی کنیم و با تمام قوا در زمین حاضر شویم تا صعودمان را قطعی کنیم.

* آلکمار در بازی هایی که تو حضور نداشتی، نتایج خوبی کسب نکرد. به خصوص در بازی با زنیت که شکست سنگینی خورد، اما از دو بازی رفت و برگشت مقابل دوندالک با عملکردی که تو داشتی پایه گذار پیروزی تیمت شدی و 4 امتیاز از این دو بازی گرفتید. به نظرت این بار هم می توانی به آلکمار کمک کنی تا از بازی سخت با زنیت امتیاز بگیرید و به مرحله بعد بروید؟

- از بازی اول با دوندالک که در خانه خودمان بود، شرایط مان خوب بود و بازی در دقیقه 90 یک - یک مساوی شد، در حالی که باید برنده می شدیم و سه امتیاز آن بازی خیلی به ما کمک می کرد تا صعودمان راحت تر باشد. با این حال بازی قبل هم خوب بود و توانستیم دوندالک را در ایرلند شکست دهیم و اکنون صعود دست خودمان است. برای بازی برگشت با زنیت آماده ایم و خوشبختانه در هفته اخیر شرایط خودم و تیم خوب بوده و امیدوارم این مسیر را ادامه دهیم. به نظرم بازی آخر با زنیت یکی از مهم ترین بازی های فصل آلکمار خواهد بود، چون تیم ما در این چند سال به لیگ اروپا رفته، اما نتوانسته به مرحله بعد صعود کند و این بار می خواهیم با تمام قوا به مرحله بعدی برویم. خوشبختانه تیم هماهنگ تر شده و کامل تر است. با اعتماد به نفسی هم که داریم، صعودمان به مرحله بعدی شدنی است.

* در صورتی که AZ آلکمار از گروهش صعود کند و روستوف هم بتواند در لیگ قهرمانان اروپا از آیندهوون امتیاز بگیرد و به لیگ اروپا بیاید، احتمال رویارویی تو سردار آزمون در لیگ اروپا وجود دارد. هرچند احتمال برخورد تیم های شما کم است، اما اگر این اتفاق رخ دهد بازی شما جذاب می شود. آن وقت باید منتظر کری خوانی هم باشیم.

- من هم فکر می کنم اگر این اتفاق رخ دهد، بازی ما جذاب می شود. به خصوص برای ایرانی ها این بازی جذاب تر خواهد بود، اما بهتر است تمرکز خودم و تیم مان روی بازی بعدی با زنیت باشد و فعلاً به این مسائل فکر نکنیم.

* درباره سردار هم صحبت کنیم که این روزها خبر پیشنهادهای وسوسه کننده ای برای او به گوش می رسد. همچنین برای سعید عزت اللهی که می گویند شاید به لیگ هلند بیاید. این اتفاقات چقدر برای فوتبال ایران خوب است؟

- وینسنت یانسن، فصل گذشته هم تیمی من بود که با قیمت خیلی خوبی به تاتنهام رفت. برای او خیلی خوشحال شدم، اما او تاکنون شرایطی که می خواهد برایش رقم نخورده است. امیدوارم برای او شرایط خوبی رقم بخورد و در تاتنهام خوب کار کند. برای سردار هم امیدوارم اتفاقات خوب رقم بخورد و او انتخاب خوبی داشته باشد تا پیشرفت کند، چون اگر سردار خوب پیشرفت کند برای خود من و دیگر بازیکنان ایرانی هم خوب است. همینطور برای سعید امیدوارم اتفاقات خوب رقم بخورد. فکر می کنید ژاپنی ها و کره ای ها چرا به این اندازه پیشرفت کرده اند و بازیکنان زیادی در تیم های اروپایی دارند؟ به این دلیل که یکی دو بازیکن آنها موفق بودند و تیم های اروپایی به بقیه بازیکنان ژاپنی و کره ای هم اعتماد کرده اند. به طور مثال وقتی سان در ترکیب اصلی تاتنهام بازی می کند، به این دلیل است که آنها دیده اند پارک جی سونگ شش هفت سال موفق در منچستریونایتد داشت و حالا به یک بازیکن با استعداد کره ای نیز در لیگ برتر اعتماد شده است.

* با این حال در خصوص خود تو هم صحبت هایی می شود که شاید فصل آینده راهی یک تیم و لیگ معتبرتر شوی، اما در این شرایط امیر هاشمی مقدم که به تسنیم آمده بود، گفت اگر علیرضا در این شرایط از رئال، بارسا و منچستر پیشنهاد داشته باشد قبول نمی کنیم. نظر خودت در این خصوص چیست؟

- چیزی که خودم هم همیشه گفته ام، این است که دوست دارم آهسته و پیوسته قدم بردارم. دوست دارم قدم های بیشتری بردارم، اما این قدم ها باید پیوسته باشد. خودم فکر می کنم شرایط فعلی ام نسبت به سال هایی که می گذرد بهتر شده و اکنون در لیگ سطح بالاتر و تیم بهتری حضور دارم. با همین شرایط دوست دارم در قدم هایی بعدی ام انتخاب های خوبی داشته باشم و شرایط خوبی برای من رقم بخورد.

* حضور مایکل فن پراخ، رئیس فدراسیون فوتبال هلند با امیر هاشمی مقدم در ایران برای تفاهمنامه همکاری با فدراسیون فوتبال را چطور می بینی؟

- اول اینکه حضور فن پراخ و هاشمی مقدم در ایران نکته فوق العاده مثبتی برای فوتبال ایران است. یکی از موضوعات مهم فوتبال ایران در چند سال اخیر همین اتفاق بود، چون کیفیت فوتبال هلند بسیار بالاست و همکاری اش با فوتبال ایران می تواند به بالا رفتن کیفیت ما هم کمک کند. در چند سال اخیر هلند جزو بهترین های دنیا بوده و از قدیم هم فوتبال با قدمتی داشته است. برای خودم همیشه جای سوال داشت ایران که با کشورهای مختلف تفاهمنامه همکاری و خواهر خواندگی امضا می کند، چرا با هلند همکاری نمی کند. خوشحالم آقای فن پراخ با هاشمی مقدم به ایران آمد که نیازی به معرفی آقای هاشمی مقدم هم نیست.او به خاطر رزومه و احترامی که در هلند دارد، بسیار قابل اعتماد است و اکنون هم نماینده فدراسیون فوتبال هلند در این تفاهمنامه خواهد بود و همچنین نماینده فدراسیون ایران نیز در این تفاهمنامه شده است. با چیزهایی که من شنیدم این تفاهمنامه بسیار مثبت است که می تواند در آموزش مربیگری و فوتبال پایه به فوتبال ایران کمک کند. بهترین آکادمی ها را هلند فعالیت دارد و هلندی ها با امکاناتی که دارند، حتی مربی هم صادر می کنند و این اتفاق به سود فوتبال ایران خواهد بود.

* به نظرت این تفاهمنامه عملی و اجرایی خواهد شد؟

- این نکته برای خودم جالب بود. قبلا همکاری بین ایران با کشورهای دیگر از جمله خواهر خواندگی و... بوده و امیدوارم این بار این تفاهمنامه جدی باشد. مطمئنم وقتی هلندی ها قدمی برمی دارند، حرکت شان جدی است. روی آنها در همکاری و تعامل می توان به خوبی حساب کرد و این اتفاق کوتاه نبود و فقط به یک سفر ختم نمی شود. فدراسیون فوتبال ایران هم می تواند از شرایط و امکانات اینجا به خوبی بهره ببرد.

* یک نکته دیگر صحبت های مایکل فن پراخ درباره تو بود. رئیس فدراسیون هلند از پیشرفت و جا افتادن تو در فوتبال و فرهنگ هلند صحبت کرد و می گفت حس می کنم جهانبخش هلندی است. این صحبت ها نظر تو را جلب نکرد؟

- آقای فن پراخ همیشه به من لطف داشتند. خودم هم از وقتی به هلند آمدم سعی کردم به فرهنگ مردم این کشور نزدیک شوم و خودم را با شرایطی که وجود دارد وفق دهم. از طرفی مردم عادی که در جاهای مختلف من را می بینند، همین نظر را دارند که من به فرهنگ شان نزدیک شدم. خوشبختانه آنها نیز تا حدودی با فرهنگ ایران آشنا شده اند و وقتی من از نایمخن به آلکمار آمدم، نظرها بیشتر از قبل مثبت شد و شاید دلیل صحبت های آقای فن پراخ همین مسئله باشد.

* تیم ملی هم در سال 2016 که رو به پایان است، بهترین تیم دنیا و بهترین خط دفاعی را از آن خود کرد. درباره این موضوع هم صحبت می کنی و به نظرت این مسئله تأثیری در ادامه روند خوب تیم ملی دارد؟

- صددرصد همینطور است. من قبلاً هم گفتم شاکله ای که در تیم ملی از نظر تیمی و روحی وجود دارد، بسیار خوب است. جزیی تر هم بگویم، ساختار دفاعی و هجومی به وجود آمده در تیم ملی بسیار خوب بوده و شرایط یکی دو سال اخیر و نتایج خوب گویای همه چیز است. به تیم ملی مان افتخار می کنیم، اما قطعاً با این نتایج چیزی تمام نشده و راه همچنان ادامه دارد. باید قدم های بعدی را محکم برداریم و در سال جدید میلادی هم این شرایط خوب را حفظ کنیم.

تسنیم

109

لینک کوتاه: betanews.ir/news/397034

خبر فوق مربوط به رسانهجام نیوز می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم