خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر: بازدید: 158
دانش‌آموز روستایی یک پژوهشگر حوزه آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش طرح تحول نمی‌خواهد بلکه مرد تحول می‌‌خواهد، گفت: ‌۱۶ هزار ساعت از عمر دانش‌آموزان در مدارس سپری می‌شود اما دقیقاً آنها چه مهارتی را برای زندگی و حضور در اجتماع فرا می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سند تحول بنیادین آموزش وپرورش سال 91 پس از حدود یک دهه تلاش برای تهیه و تدوین رونمایی شد تا آغازی باشد برای دستیابی به نظام جدید آموزشی.

اگر چه سند تحول بنیادین به اهداف بلندی همچون تبدیل مدرسه به کانون محله، توجه ویژه به مسائل تربیتی و پرورشی، تربیت دانش آموزان در تراز جمهوری اسلامی و حرکت از حافظه محوری به سمت شناسایی خلاقیت ها تأکید دارد اما این سند در پوسته وتغییرات ظاهری متوقف شد.

هم اکنون نظام آموزشی کشور در یک جمله خلاصه می شود«کنکور» و از همان دوره ابتدایی خانواده ها دغدغه قبولی فرزند خود را در رشته و دانشگاه مدنظرشان دارند و برای رسیدن به این خواسته، پول های بسیاری نیز هزینه می شود و مافیای کنکور با گردش مالی میلیاردی، فرآیند آموزش و پرورش را به علت توان مالی متأثر کرده است و کیف دانش آموزان را سنگین می کنند و با استفاده از روش های آشکار و پنهان، کتاب های خود را وارد کیف دانش آموزان می کنند.

علی عبدالعالی استادیار دانشگاه شریف در پاسخ به این پرسش که مشکلات آموزش وپرورش چیست؟ اظهار کرد: مگر در مدارس مشکلی وجود دارد؟ همه چیز خوب است، دانش آموزان عاشق مدرسه هستند و از اینکه شنبه صبح باید به مدرسه بروند، لذت می برند. محتوای دروس جذاب است و هیچ کاستی احساس نمی کنیم.

وی با طرح این پرسش که «شما چه زمانی نزد پزشک می روید؟» گفت: طبیعتاً یک فرد زمانیکه احساس بیماری می کند نزد پزشک می رود و حالا شما احساس می کنید در آموزش وپرورش مشکلاتی وجود دارد که باعث شده است بپرسیم حال آن خوب است یا خیر. اگر برای فردی آموزش وپرورش به معنای واقعی مهم باشد آن را اصلاح می کند.

** 16 هزار ساعت زمان دانش آموزان در مدارس تلف می شود

این پژوهشگر حوزه آموزش وپرورش گفت: فرض کنید من شاگرد شما هستم، بعد از 50 ساعت آموزش طرز تهیه یک شربت را به من یاد می دهید و پس از آن می گویید شربت را درست کن ولی من بلد نیستم این تنها یک مثال ساده از وضعیت فعلی آموزش در مدارس است. دانش آموزان از کلاس اول دبستان تا دوره پیش دانشگاهی 16 هزار ساعت در مدارس دولتی که ساعت آموزش اضافه ندارند، حضور دارند و در این مدت 700 ساعت نیز آموزش زبان انگلیسی دارند اما از هر 100 فردی که دیپلم می گیرد چند نفر می تواند انگلیسی صحبت کند؟ این در حالی است که استاندارد آموزش زبان انگلیسی در دنیا 200 ساعت است.

عبدالعالی بیان کرد: حال آموزش وپرورش بد است اما هیچ فردی با آن مشکل ندارد. دوست داریم خروجی های آموزش وپرورش، افرادی متعهد و مؤمن باشند، مدارس به دانش آموزان درس دینی را آموزش می دهند اما اگر از آنها بپرسیم تعلیمات دینی چه اندازه اهمیت دارد، پاسخ می دهند ضریب آن در کنکور 3 است.

وی با اشاره به اینکه هیچ فردی از جهت وضعیت فعلی سیستم آموزشی کشور ناراحت نیست و می گویند بگذارید رسانه ها بگویند حال آموزش وپرورش خوب نیست، این گفته ها اهمیتی ندارد، ادامه داد: ماجرا نگران کننده تر از آن چیزی است که تصور می کنیم و آموزش وپرورش سرطان دارد.ساده انگارانه است که بگویم وزیر یا معاونان باید تمام کارها را انجام دهند، بهبود اوضاع آموزش وپرورش نیاز به یک مطالبه عمومی دارد.

** ذهن دانش آموزان را انبار محفوظات کرده اند

استادیار دانشگاه علم و صنعت عنوان کرد: حفظ کردن کلمات عجیب و غریب به اسم کانی های زمین شناسی یا متون عجیب در تاریخ ادبیات به چه درد دانش آموزان می خورد چرا ذهن آنها را انبار محفوظات کرده ایم؟ آموزش وپرورش دو بیماری بزرگ دارد و بعید می دانم فردی آن را قبول نداشته باشد بنده باچندین نفر از معاونان وزارت آموزش وپرورش در دولت های مختلف صحبت کرده ام و همه آنها می پذیرند که این مسائل درست است و حتی به این نتیجه رسیدیم که آموزش وپرورش در حال حرکت بر روی ریل تباهی است.

** جذر با فرجه سه یا ارتفاع اورست به درد دانش آموزان می خورد؟

عبدالعالی بیان کرد: آموزش وپرورش لبریز از مطالب حجیم است که به درد دانش آموز نمی خورد همه این موارد را قبول دارند اما هیچ فردی به فکر این مشکلات نیست. چه میزان از مطالب کتاب ریاضی به درد زندگی دانش آموزان می خورد مسائلی همچون «جذر با فرجه سه» و « اورست چند متر است؟ » به درد دانش آموزان می خورد؟ بنده در دوران دانش آموزی زمانی که شب امتحان کتاب تاریخ سوم دبیرستان را می خواندم به گریه می افتادم چون برخی مطالب را باید حفظ می کردیم که هیچ کدام به درد نمی خورد.

وی با طرح این پرسش که چرا مسئولان انقدر بیخیال هستند و اصلاً انگار مشکلی وجود ندارد، گفت: با هزاران آدم در مناطق مختلف کشور صحبت کنید و بگویید جذر در زندگی آنها چقدر به درد خورده است چرا مباحث غیرکاربردی را از کتاب های درسی حذف نمی کنیم. زمانی که از دانش آموزان می پرسیم درس عربی چقدر مهم است کمتر فردی جواب می دهد مهم است چون زبان قرآن و کشورهای همسایه است اما اکثر آنها می گویند ضریب آن در کنکور دو است.

** مطالب حجیم و به دردنخور نخستین بیماری آموزش وپرورش

این پژوهشگر حوزه آموزش وپرورش ادامه داد: آموزش و پرورش مهارتی را به دانش آموزان یاد نمی دهد. نخستین بیماری این وزارتخانه مطالب حجیم به درد نخور و آموزش ندادن مهارت است. متأسفانه هم اکنون بیشترین زمان وزرا به نحوه پرداخت حقوق معلمان معطوف است در حالیکه آموزش وپرورش با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند.

عبدالعالی گفت: در برخی مدارس این امر جاافتاده است که مطالب حجیم را کنار گذاشته و دانش آموزان فعالیت های پژوهشی انجام می دهند، چرا در تمام مدارس به دانش آموزان مهارت های مورد نیاز برای زندگی را آموزش نمی دهیم؟ یکی از مشکلات بزرگ دانش آموزان این است که اعتماد به نفس سخن گفتن در جمع را ندارند و نمی توانند به خوبی چند کلمه سخن بگویند.

** دانش آموزان مهارت چند کلمه صحبت کردن در جمع را ندارند

دانشیار دانشگاه علم و صنعت بیان کرد: به اجبار می خواهیم مطالب بیهوده را آموزش دهیم اما مهارت هایی مانند حرف زدن و ارتباط برقرار کردن را آموزش نمی دهیم. دانش آموز رتبه دو کنکور را کسب کرده اما نمی تواند در جمع چند کلمه به خوبی سخن بگوید، مقصر ناکامی های امروز کشور آموزش وپرورش است که نمی تواند انسان در تراز جمهوری اسلامی تربیت کند.

وی با طرح این پرسش که آیا ساختار 6.3.3 یا 5.3.4 تحول محسوب می شود؟ گفت: محتوای آموزشی چه تغییری کرده است؟ افرادی که بر روی طرح تحول بنیادین زحمت کشیدند معتقدند که تحول با اتفاقات فعلی آموزش وپرورش از زمین تا آسمان متفاوت است و این ماجرا تحول نیست.

عبدالعالی بیان کرد: سال 1373 در مدرسه ای خاص معلم بود که در این مدرسه اختیاراتمان بیشتر بود بنابراین روز شنبه را تعطیل کردیم و نام آن را یک روز باز گذاشتیم. در این روز درس تعطیل بود و دانش آموزان را به گردش می بردیم به عنوان مثال آنها را به بازار بردیم تا مهارت خرید کردن را بیاموزند، یکبار آنها را به مجموعه قالیبافی و شرکت کولرسازی بردیم تا ازنزدیک با آن فضا آشنا شوند و فردی را به مدرسه آوردیم تا مهارت تعمیر وسایل برقی را به دانش آموزان آموزش دهد متأسفانه جای این مسائل در آموزش وپرورش به شدت خالی است.

دانشیار دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: نظام آ موزش وپرورش در جزئیات هم تصمیم گیری از بالاست یعنی می گویند تشخیص ما این است دانش آموز در پایه سوم راهنمایی مقداری تاریخ اسلام بخواند، دبیر دینی باید این محتوا را به دانش آموزان آموزش دهد و کتاب درسی نیز در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تولید می شود. وقتی به معلمان می گوییم فلان مهارت را به دانش آموزان آموزش دهند در پاسخ می گویند وقت نداریم چرا که تا پایان سال تحصیلی باید کتاب درسی را آموزش دهیم.

** آموزش وپرورش در کشتن خلاقیت بی نظیر است

عبدالعالی ادامه داد: آموزش و پرورش در بسیاری از قسمت ها بدون تردید نبودنش بهتر از بودنش است. اگر به معلم تاریخ اسلام بگوییم به اختیار خودت کتاب را تدریس کن در چنین شرایطی می گویید تمایل دارم تا خلاقیت دانش آموزانم را شناسایی کنم.متخصصان تعلیم و تربیت معتقدند یاددهی و یادگیری و خلاقیت با یکدیگر تناقض دارند و هر چه بیشتر در مغز یک فرد مطلب فروکنیم خلاقیت او کمتر می شود و آموزش و پرورش در کشتن خلاقیت دانش آموزان بی نظیر است.

** مسئولان صادقانه و باشجاعت درباره آمار اعتیاد دانش آموزان گزارش دهند

وی با طرح این موضوع که اگر منظور از پرورش این است دانش آموزان را در مدارس ضددینی و ضدپرورشی آموزش می دهیم در این زمینه عالی عمل کرد ه ایم، گفت: مسئولان مربوط به این حوز ه ها در آموزش وپرورش بیایند و صادقانه درباره آمار اعتیاد در مدارس گزارش دهند. مسائل پرورشی در مدارس به حاشیه رفته و بهتر است اسم این وزارتخانه را بگذاریم وزارت آموزش.

این پژوهشگر حوزه آموزش وپرورش ادامه داد: اگر در عمل دغدغه تربیت داشته باشیم برای این مشکلات برنامه ریزی می کنیم. مدارس به جای پرداختن به مسائل بیهوده و کنکور زمانی را خالی کنند و دانش آموزان در حیاط مدرسه بازی کنند تا فعالیت گروهی را یاد بگیرند.چقدر هزینه در دولت انجام می شود که به مردم آموزش دهیم بین دو خط رانندگی کنند این موارد را باید در مدارس آموزش دهیم و مطالب بیهوده را حذف کنیم.

** آموزش وپرورش در افسرده کردن دانش آموزان چه نقشی دارد؟

عبدالعالی گفت: آمار دخترانی که پس از فارغ التحصیلی به ام اس مبتلا می شوند را بررسی کنید، آموزش وپرورش در افسرده کردن دانش آموزان تا چه اندازه نقش دارد؟ آیا این وزارتخانه از روانشناسان برای فروش قرص فلوکساتین سفارش گرفته است؟ حال آموزش وپرورش به شدت بد است اما ظاهراً فردی دردش نیامده است؟ آموزش وپرورش ما فعلاً طرح تحول نمی خواهد بلکه مرد تحول می خواهد.

وی با طرح این پرسش که آیا تا به حال به اداره آموزش وپرورش منطقه تان رفته اید؟ بیان کرد: آموزش وپرورش منطقه سه حدود 4هزار معلم دارد اما اداره آن 300 پرسنل دارد. چندی قبل به کشور مالزی سفر کردیم و در آنجا به دنبال اداره آموزش وپرورش یک منطقه بودیم، اتاقی در گوشه حیاط مدرسه با چهار کارمند اداره آموزش وپرورش بود این نشان می دهد، سیستم آنها به سمتی حرکت می کند که تصمیم گیری در سطح کلان انجام می شود و راهبری مدرسه و خلاقیت بر عهده مدیر است اما در کشور ما مدیران مدارس چه اختیاری دارند؟ آنها به افرادی تبدیل شده اند که منتظرند برایشان از بالا تصمیم گیری شود.

دانشیار دانشگاه علم و صنعت گفت: در آموزش وپرورش باید برخی مباحث آموزشی را حذف کرد برخی مباحث از تلخی به شیرینی تبدیل کرد یعنی اگر می خواهیم دانش آموز به قرآن علاقه مند شوند بردن آن به سمت کنکور اشتباه است از سوی دیگر چرا در رابطه با تربیت جنسی برای دانش آموزان آموزش نداریم و چرا بازی را در آموزش مدنظر نداریم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/news/397021

خبر فوق مربوط به رسانه تسنیم می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم