خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
خبرگزاری فارس: افزایش نرخ دلار خواسته دولت نیست/ صادرات تقویت می‌شود

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه دولت همواره با تزریق دلار به بازار مانع افزایش قیمت آن شده است،گفت: اگرچه نرخ دلار واقعی نیست و باید بیشتر باشد اما نمی‌توان گفت که دولت عامدا خواسته تا قیمت آن افزایش یابد.

سید رضی حاج آقا میری در گفت وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در مورد افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر، گفت: طبق یک سنت قدیمی دولت همواره با ورود ارز به بازار در مقاطعی از زمان که قیمت دلار در حال افزایش بوده، مانع افزایش قیمت آن شده است.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، افزود: بنابراین در این مقطع زمانی هم که افزایش قیمت دلار را شاهد هستیم نمی توان گفت که دولت عامدا خواسته که قیمت دلار افزایش یابد، چرا که همواره دیده شده که حتی وقتی نیاز به کاهش قیمت دلار بوده، دولت با تزریق دلار های نفتی به بازار مانع افزایش قیمت شده است.

وی بیان داشت: ادعای دولت مبنی بر کنترل شناور نرخ ارز هم با توجه به اینکه دولت همواره مانع از افزایش قیمت دلار بوده، منطبق با واقعیت نیست.

آقا میری با اشاره به تک نرخی کردن ارز گفت: اگر دولت قرار باشد نرخی که برای ارز تک نرخی تعیین می کند پایین تر از نرخ بازار آزاد و به نرخ ارز مبادله ای نزدیک تر باشد قطعا صادرات کاهش می یابد و به نفع رشد اقتصادی کشور نیست.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با تأکید بر اینکه قیمت فعلی دلار واقعی نیست و می تواند بیشتر باشد، گفت: برای رشد صادرات و رشد اقتصادی، عاقلانه است که دولت اجازه دهد که قیمت دلار به تدریج جایگاه طبیعی خود را بیایبد.

وی با بیان اینکه کاهش ارز پولی ملی ما برخلاف تصور بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان اشکالی ندارد، گفت: اتفاقا این موضوع به توسعه و رشد اقتصادی بیشتر کمک می کند.

حاج آقا میری با بیان اینکه کشورهایی مانند چین که در اقتصاد دنیا مطرح اند برای رشد صادرات و اقتصاد ارزش پول ملی خود را در مقابل دلار کاهش داده اند، گفت: کشورهایی که تمایل به مطرح شدن اقتصاد چین در دنیا را ندارند همواره تلاش می کنند تا این کشور ارزش یوان را در مقابل دلار افزایش دهد اما، چین همواره با این کار مخالفت کرده و حتی ارزش آن را کمتر هم می کند.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به اینکه صادرات ما کمتر شامل کالاهای فرآوری شده است، افزایش قیمت دلار منجر به افزایش قیمت تمام شده کالا و افت صادرات نمی شود؟ بیان داشت: این محاسبه و رویکرد نسبت به نرخ ارز درست نیست.

وی افزود: نرخ ارز تابعی از متغییر نرخ تورم است و هرگاه نرخ تورم افزایش یابد نرخ ارز هم افزایش می یابد، بنابراین ارز عاملی برای افزایش نرخ تورم نیست.

حاج آقا میری تصریح کرد: بنابراین وقتی نرخ تورم کنترل شود که الان هم شده است، دیگر نباید نگران بود که افزایش نرخ ارز موجب افزایش نرخ تورم می شود.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران تصریح کرد: افزایش نرخ ارز باعث کنترل واردات می شود و بدین ترتیب تولید ملی توسعه می یابد و واردات هم رقابتی می شود.

وی افزود: همچنین آن مقدار ارزی که در تولید ملی به عنوان سرمایه های اصلی تولید ملی مثل ماشین آلات صنعتی و ... بکار می رود اثر چندان تعیین کنندهای در نرخ تمام شده کالای نهایی ندارد.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396991

خبر فوق مربوط به رسانهفارس نیوز می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم