خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
علم الهدی نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: رحمت لازمه ذات مقدس واجب الوجود است اما رحمت خدا این‌گونه نیست که شامل هر مخلوقی بشود و یا از تحت اختیار خدا خارج باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، آیت الله سیداحمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: ذات مقدس پروردگار در تبیین انسان الگویی قرآن فرجام زندگانی انسان الگویی قرآن را و همچنین انسان ضدالگویی قرآن را تبیین می فرماید؛ نتیجه زندگی کردن براساس الگوی اخذ شده از قرآن انسان الگویی قرآن می شود.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: تفسیر آیات سوره مبارکه انسان به عنوان تبیین انسان الگویی قرآن در راستای سبک زندگی اسلامی انتخاب شده است، آنچه فرجام انسان الگویی قرآن است در آیات شریفه سوره انسان مشخص شده است، مفسران معتقدند ذات مقدس پرودگار علیم و دانا و صاحب حکمت است و افرادی که بخواهد و مشیت وی تعلق بگیرد در رحمت خدا داخل می شوند.

وی افزود: رحمت خدا فراگیر است و شامل همه موجودات می شود، رحمت لازمه ذات مقدس واجب الوجود است اما رحمت خدا این گونه نیست که شامل هر مخلوقی بشود و یا از تحت اختیار خدا خارج باشد، رحمت فراگیر خدا مثل نور تابناک خورشید نیست که بر همه پرتوافکن باشد اما در اراده و اختیار خورشید نیست حتی رحمانیت پروردگار که رحمت عامه است از تحت اراده خدا خارج نیست، رحمت رحمانیت که رحمت عامه پروردگار است و هم رحمت رحیمیت، اینها تحت اختیار و اراده خدا است و مبنای این رحمت هم حکمت است یعنی براساس حکمت رحمت ذات پروردگار شامل موجودات می شود.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: رحمت رحمانیت همه انسان ها را به عنوان پدیده ای از پدیده های آفرینش شامل انسان مومن و کافر می شود، کافر هم در عین کفر و رویارویی با ذات پروردگار مشمول رحمانیت رحمت خداست، اگر مدیریت ربوبیت حق انسان ها را شامل نباشد و جریان مدیریت حق گذران زندگی انسان کافر را شامل نشود این انسان قدرت ادامه زندگی و وجود ندارد.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: خدا با بندگان خالص خود مهربان است اما این مهربانی از مشیت پروردگار خارج نیست و مبنای مهربانی هم همین مسئله حکمت است؛ براساس حکمت هر چه را بخواهد در رحمت خودش وارد می کند، حکمت شناخت شایستگی و بایستگی و توجه به شایسته سالاری است یعنی اگر بناست ذات پروردگار براساس رحیمیت خود و مهربانی اش به انسانی که برای اولیای خدا گریه کرده اگر حکت خدا اقتضا نکند مهربانی پروردگار شامل حال من نمی شود.

وی افزود: اینکه شما شنیده اید با یک قطره اشک بر سیدالشهدا بهشت بر شما شامل می شود صحیح است و روایت پیامبر اسلام (ره) نیز است اما این مسئله با کجای حکمت خدا درست درمی آید؟ انسانی کشتار بیرحمانه انجام دهد اما صرفاً به واسطه حضور در روز عاشورا و اشک ریختن بهشت بر وی واجب می شود؟

این خبر در حال تکمیل است...

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396968

خبر فوق مربوط به رسانه تسنیم می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم