کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
وقتی بحث از دزدی به میان می آید ناخودآگاه همه به تاریکی شب و سیاهپوشی که از دیوار همسایه بالا می رود فکر می کنیم اما یک دزدی معمولی هست که شاید خودمان هم گاهی تن به آن داده ایم... یک دزدی معمولی! به گزارش ایمنا، مشغول تنظیم خبر پخش فیلم سینمایی «ابد و یک روز» در شبکۀ نمایش خانگی بودم که درست زیر اطلاعات مربوط به این فیلم در ویکیپدیا، گزینۀ دانلود رایگان آن خود نمایی می کرد. به این فکر می کردم که چند نفر گزینۀ دانلود را دیده اند و استغفر اللهی گفته اند و منتظر ورود فیلم در شبکۀ نمایش خانگی مانده اند تا آن را از راه درست بخرند و تماشا کنند؟
جدایی دین از زندگی، همۀ آن چیزی بود که در نهایت بعد از ساعت ها اندیشیدن دربارۀ این که چرا آمار کپی فیلم ها این همه بالاست، به آن رسیدم. همۀ ما در مورد حق الناس بارها و بارها شنیده ایم، نابخشودگی آن توسط خدایی که آن را می پرستیم را هم همین طور، اما هر چه می کوشیم نمی توانیم این مسائل روز را معادل ارزش های اخلاقی مذهبی مان بدانیم و چون دیگر ارزش ها در حراست از آلوده نشدن نفس خودمان و دیگران به این بی اخلاقی ها، اندک تلاشی کنیم.
ابتدای همۀ فیلم ها انتشار بدون مجوز را معادل دزدی می خوانند و از پیگرد قانونی سخن می گویند، اما نبود برخورد قوی و پیگرد قانونی ذکر شده، موجب سهل انگاری در رعایت مورد پرهیز از دزدی می شود و آخر الامر نتیجه این می شود که یک نسخه فروش رفته و در مقابل چند صد هزار و شاید میلیون نفر از همان یک نسخه خاطره های زیادی برای تعریف کردن در جمع عزیزانشان دارند.
البته که تعقیب هر کپی غیر قانونی ممکن است به تعقیب نیمی از مردم کشور منجر شود! اما برخورد با دانه درشت های این کسب و کار غیر فرهنگی حتما راهگشاست.
به نظر می رسد علی رغم شکست پروژۀ «از کجا آورده ای» در امر سیاست، شاید داغ کردن سوال «از کجا آورده ای» در بین عامه، برای پرسش در مورد منبع فیلمی که بین هم دست به دست می چرخانند نیر اندکی موجب تفکّر و تنبّه شده و از حجم بسیار این دزدی معمولی بکاهد./
12177/135/8 کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396861

خبر فوق مربوط به رسانه ایمنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم