خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – افزایش روزافزون جمعیت مسلمانان و به تبع آن شیعیان در ممالک غربی، طی چند دهه اخیر، ضرورت توجه به نیازهای آنان در زمینه های گوناگون، از جمله نیازهای علمی ، فرهنگی و اجتماعی را نیز افزایش داده است.

در این میان تاسیس و توسعه مراکز علمی وآکادمیک اسلامی که بتوانند به طور تخصصی بر روی موضوعات گوناگون در جهت تامین این نیازها از یک سو و ارائه شناختی درست از اسلام وتشیع به مسلمانان و جامعه غربی، برنامه ریزی و کار کنند، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

کالج اسلامی لندن، از جمله این مراکزاست که طی نزدیک به دو دهه فعالیت های فرهنگی و علمی، منشاء خدمات ارزشمندی بوده است.

خبرنگار شفقنا درلندن، به منظور آشنایی با سابقه، برنامه ها و فعالیت های این مرکز علمی اسلامی در بریتانیا برآن شد تا طی دیداری با رئیس کالج اسلامی لندن، با وی در این زمینه به گفتگو بنشیند که حاصل آن را در این گزارش می خوانید.

ساعتی پیش از وقت مقرر در محل کالج اسلامی لندن حاضر شدم تا با راهنمایی یکی از کارکنان صمیمی آنجا دیداری از بخش های مختلف کالج داشته باشم و چند عکس نیز برای تکمیل این گزارش تهیه کنم. بعد از گشت و گذاری کوتاه به سمت اطاق رئیس کالج راهنمایی شدم.

ابتدا تعارفات و گفتگوهای صمیمانه معمول، به رسم میهمان نوازی اسلامی و سپس صرف یک فنجان چای گرم در هوای نسبتا سرد پاییزی، فضا را کاملا آماده شروع گفتگو ساخت.

اولین جمله ای که حجت الاسلام والمسلمین عیسی جهانگیر برای شروع سخنانش بر زبان راند، این بود:

“کالج اسلامی لندن در سال ۱۹۹۷ با هدف ایجاد یک مجموعه آکادمیک که بتواند صدای آکادمیک جامعه مسلمانان را به طور عام و جامعه شیعیان را به طور خاص در مجامع علمی غرب نمایندگی کند تشکیل شد.”

آنگاه افزود: شاید در گذشته هم مجموعه های گوناگونی وجود داشته اند اما یک مجموعه آکادمیک که بتواند با مجامع آکادمیک جامعه غربی ارتباطی تنگاتنگ و علمی برقرار کند پس از تاسیس کالج اسلامی لندن میسر شد.

وی در ادامه بیان اهداف تشکیل کالج گفت، ازابتدای تاسیس، قصد بر این بود که یک رویکرد دو جانبه در علوم اسلامی ایجاد شود. یعنی کارکرد علوم حوزوی و نیز کارکرد علوم آکادمیک.

در علوم حوزوی قصد این است که افرادی که علاقه مند به فراگیری دروس اسلامی هستند، اما امکان سفر به مراکز سنتی حوزه مانند ایران وعراق را ندارند، بتوانند از این امکانات و فضای مشابه اصیل اسلامی که در اینجا ایجاد شده است استفاده نمایند.

برای این منظور تلاش می شود که همان فضای معنوی و علمی حوزه های سنتی در قم وجاهای دیگر در اینجا نیز بوجود آمده و طلاب از آن استفاده نمایند. تنها فرق آن این است که علاوه بر دروس معمول حوزوی، دروس اختصاصی که منطبق با نیازها وفضای جامعه غربی است نیز تدریس می شود.

رئیس کالج اسلامی لندن، در مورد کارکرد دوم کالج که اهداف آکادمیک است گفت، از ابتدا هدف این بوده است که افراد مسلط و تاثیر گذاری  را تربیت کند که صدای اعتدال، خردورزی، حکمت و معنویت اسلام ومذهب تشیع را نمایندگی کنند و در مراکز آکادمیک این جامعه تاثیرگذار باشند. یعنی به طور عام تاثیر گذاری بر بخش های مطالعات اسلامی دانشگاه ها و به طور خاص تاثیر گذاری بر بخش های مطالعات شیعی دانشگاه های غرب.

وی معتقد است لازمه این کار آشنایی با رهیافت های درون دینی و برون دینی به مطالعات اسلامی وشیعی به طور توأم است، لذا دانشجویان کالج را باید با این روش تربیت کرده و آموزش دهیم.

او در توضیح این مطلب می افزاید:آنچه که در دانشگاه ها ومراکز علمی غرب متداول است این است که مطالعات آنها بیشتر زمینه محور و تاریخ محور است. دانشجویان مراکز آکادمیک غرب بیشترین تمرکزشان بر روی بررسی های تاریخی موضوعات و یا شخصیت های اسلامی است و تقریبا می توان گفت که به ندرت در زمینه فهم عمیق محتوی متون دینی کار می کنند. بنابراین در جامعه دانشگاهی غرب، بزرگترین کاستی این است که در استنباط و درک متون اسلامی دچار ضعف هستند.اما در نقطه مقابل، طلاب حوزه های علمیه از همان ابتدای تحصیلات حوزوی بر روی فهم ودرک دقیق متون و موضوعات دینی و اسلامی تمرکز می کنند و لذا قدرت آنها در استنباط متن وموضوع بسیار بالاست.

بر همین اساس کالج اسلامی تلاش نموده است تا سیستم آموزشی خود را بر مبنای هر دو روش تنظیم نماید تا فارغ التحصیلان در هر دو بخش تسلط و کارایی لازم را داشته باشند.

رئیس کالج اسلامی لندن در مورد کارکرد دوم کالج می گوید: ما در این زمینه تلاش می کنیم تا علاوه بر حفظ اصول اصیل و سنتی حوزه، جنبه های مدرن هم که در غرب و شیوه های آموزشی آن وجود دارد را به آن بیفزاییم، یعنی هم نگاه درون حوزوی و هم نگاه برون حوزوی داریم، به این ترتیب هم به ادبیات حوزوی و هم به ادبیات تولید شده در غرب پرداخته می شود و دانشجودر کالج ضمن فراگیری دروس، متون و روش سنتی مطالعات اسلامی در شرق، با شیوه های متداول در غرب نیز آشنا می شود.

از آقای جهانگیر پرسیدم، فعالیت های کالج از نظر قانونی و سیستم آموزشی کشور انگلیس چگونه ثبت شده و اداره می شود؟

وی در پاسخ گفت: کالج به عنوان یک نهاد آموزشی و دینی مستقل در این کشور به ثبت رسیده که مجوز فعالیت در زمینه آموزش های دینی دارد.

اما برای اینکه بتواند به دانشجویان و دانش پژوهان خود مدرک رسمی و مورد قبول سیستم آموزشی انگلیس را اعطا کند، قراردادی را با دانشگاه “میدل سکس” امضاء کرده است. به این ترتیب که کل پروسه آموزشی از ابتدا،یعنی تعریف رشته تحصیلی تا مراحل اجرایی نظیر تعیین استاد و پذیرش دانشجو، توسط خود کالج انجام می شود و تنها ضوابط اجرایی و آموزشی از طریق دانشگاه “میدل سکس” تعیین می گردد که کالج طبق آن عمل می کند.

وی در خصوص سوال من در باره تنوع رشته ها ومقاطع تحصیلی در کالج اینگونه توضیح داد:

در مقطع لیسانس دو رشته داریم که یکی رشته مطالعات اسلامی است ودیگری رشته مطالعات حوزه البته هر دو رشته یک پیش نیاز دارد که آنهم آموزش زبان عربی است. اگر فرد داوطلب این تسلط را داشته باشد نیاز به گذراندن دوره مذکور ندارد و در غیر این صورت یک دوره یکساله زبان عربی شامل صرف ونحو، مهارت های گفتاری و نوشتاری و دیگر نیازهای اولیه زبان عربی را          می گذراند.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز رشته های مطالعات اسلامی، حقوق اسلامی و اسلام وغرب (فلسفه تطبیقی) دایر است.

همچنین در دوره دکتری هم یک دوره فرهنگ و تمدن اسلامی داریم که دوره دکتری حرفه ای است.

واما در بخش حوزه نیز با عنوان حوزه علمیه انگلستان، برنامه کارشناسی فقه ومعارف اسلامی را داریم که برنامه تمام وقت حوزه در یک دوره چهارساله است و داوطلبان در صورت علاقه مندی به داشتن مدرک رسمی انگلیسی وارد رشته کارشناسی مطالعات حوزه در بخش آکادمیک کالج می شوند.

همچنین یک برنامه پیش حوزه داریم که یک دوره یک ساله شامل دروس عربی، تاریخ اسلام، اخلاق و عقاید است. هدف از این دوره نیز ایجاد فرصت برای علاقه مندان به منظور شناخت نسبت به دروس حوزه است که در صورت تمایل می توانند وارد برنامه کارشناسی حوزه شوند.

حجت الاسلام والمسلمین جهانگیر در خصوص دستاوردها و برنامه های آینده کالج،می گوید:

در صدد برنامه ریزی برای دوره های آشنایی با منابع اصیل اسلامی مانند قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و دیگر منابع روایی و تفسیری هستیم.

همچنین اخیرا در حال ارتباط با دانشگاه های دیگر هستیم، از جمله با دانشگاه “چستر” که یک دوره دکتری تاسیس خواهد شد که به صورت مشترک در رشته مطالعات اسلامی برگزار می گردد.

دوره تربیت مدرس علوم اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد و همینطور دوره آشنایی با اسلام که می تواند برای همه علاقه مندان اعم از مسلمان و غیر مسلمان مفید بوده و زمینه آشنایی آنان با متون اسلامی را فراهم نماید، از دیگر برنامه های آتی این کالج می باشد.

ارتباطات پژوهشی با مراکز علمی و آکادمیک که از گذشته بوده، همچنان ادامه دارد. از جمله نشست های ماهانه ای که دراینجا برگزار می شود و اساتیدی که از جاهای دیگر نتیجه تحقیقات علمی خود را برای علاقه مندان ارائه می کنند.

فعالیت های آموزشی و پژوهشی چندین ساله کالج اسلامی لندن موجب شده است تا در همین کشور انگلیس ما بتوانیم یک هیئت علمی با پنلی مستقل در کنفرانس سالانه مطالعات اسلامی که از کنفرانس های مهم و معتبر بین المللی است داشته باشیم که این خود، فرصت بسیار خوبی را برای نمایندگان تفکر شیعی بوجود آورده است.

همینطور با  دانشگاه “ادینبورو” صحبت کرده ایم که پژوهش های مشترک شیعی داشته باشیم.

با توجه به اهمیت موضوعات فرهنگی واجتماعی در جهان اسلام،از ایشان خواستم تا توضیحاتی نیز در باره فعالیت های کالج اسلامی لندن در این خصوص بدهد که در پاسخ می گوید:

در حال حاضر آنچه که روی آن سرمایه گذاری بیشتری صورت داده ایم گسترش ارتباطات روحانیون و اساتید حوزوی است تا بتوانیم تمرکز خود بر مطالعات شیعی را بطور اختصاصی توسعه دهیم.

همچنین سعی کرده ایم ارتباط خود را با معلمان مدارس شیعی اعم از روزانه و آخرهفته گسترش داده تا دوره های هم افزایی و دانش افزایی را برای معلمان به منظور ارتقاء دانش دینی آنان برگزار کنیم. این کار از طریق تشکیل کلاس های آموزشی برای این گروه از معلمان صورت خواهد گرفت.

برنامه دیگری که در چارچوب فعالیت های فرهنگی واجتماعی صورت می گیرد گردهم آوردن فارغ التحصیلان کالج اسلامی در سالهای گذشته است که طی برنامه ای هر از گاهی از نقاط مختلف جهان آنان را جمع کرده تا چالش های جامعه مسلمانان را مورد بحث وبررسی قرار دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین عیسی جهانگیر در خصوص کتابخانه و بخش انتشارات و پژوهش کالج نیز یادآور شد: در این بخش نیز کالج، طی سالیان گذشته و هماکنون فعالیت های گسترده ای داشته و همچنان ادامه دارد. بعنوان مثال مجموع کتاب های منتشر شده توسط کالج اسلامی لندن تاکنون نزدیک به نود عنوان بوده است و طی یکی دو سال آینده نیز هجده عنوان کتاب جدید منتشر خواهد شد. این کتاب ها شامل متون درسی، نتایج پژوهش ها و ترجمه ها می شود.

همچنین ژورنال مطالعات شیعه که دارای استاندارد (ای- اس- آی) می باشد که به صورت فصل نامه بعنوان یکی از معتبرترین ژورنال های شیعه منتشر می گردد.

یادآور می شود کالج اسلامی لندن فعالیت های جانبی ای را هم در طول سال سامان می دهد که از جمله برگزاری کنفرانس سالانه شیعه شناسی با حضور محققان واساتید دانشگاه های معتبر انگلیس و دیگر کشورهای جهان است که تا کنون بازخوردهای خوبی نیز به همراه داشته است.

از دیگر فعالیت های جانبی می توان به اهداء جوایز ملاصدرا، ابن سینا و ابن خلدون اشاره کرد که به بهترین پژوهش های دانشجویی در مقاطع مختلف داده می شود.

همینطور پروژه بزرگ و جدید حضور، نقش و خدمات شیعیان در انگلیس می باشد،که کالج اخیرا آن را با هدف پرداختن به تاثیرگذاری علمی حضور شیعیان در انگلیس آغاز کرده است.

jahangeri-1 jahangeri-2 jahangeri-3 jahangeri-4 jahangeri-5 jahangeri-6 jahangeri-7 jahangeri-8 jahangeri-9 jahangeri-10 jahangeri-11 jahangeri-12 jahangeri-13 jahangeri-14 jahangeri-15 jahangeri-16 jahangeri-17 jahangeri-18 jahangeri-19 jahangeri-20

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396822

خبر فوق مربوط به رسانهشفقنا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم