خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
تصویر آرشیوی از کنگرۀ امریکا تصویر آرشیوی از کنگرۀ امریکا

مجلس سنای امریکا قانون تمدید 10 سالۀ تحریم ها علیه ایران را به اتفاق آرا تصویب کرد.

در جلسۀ روز پنج شنبۀ سنای امریکا، این قانون با 89 رأی موافق و بدون رأی مخالف به تصویب رسید.

لایحۀ قانون تحریم ایران موسوم به (آی اس اِی) پیش تر نیز در مجلس نمایندگان امریکا تصویب شده بود و اکنون برای اجرایی شدن تنها باید به امضای باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، برسد.

مجلس نمایندگان امریکا، 25 آبان امسال با 419 رأی موافق در مقابل یک رأی مخالف این قانون را تصویب کرده بودند.

میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواه اکثریت سنای امریکا سه شنبه ایران را به تلاش برای «گسترش حوزه نفوذ خود در سراسر خاورمیانه» متهم کرده و گفته بود: «حفظ این تحریم ها، حیاتی است.»

مقامات امریکا در سال 1996 و در دورۀ ریاست جمهوری بیل کلینتون، ایران را به بهانۀ واهی تلاش برای دست یابی به تسلیحات هسته ای، تحریم کردند.

ایران شدیداً این اتهام را رد و اعلام کرد به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد به پیمان‎نامۀ منع گسترش سلاح‎های هسته ای (ان پی تی) و یکی از اعضای آژانس بین‎المللی انرژی اتمی، حق استفاده از فناوری هسته‎‏ای برای اهداف صلح آمیز را دارد.

مسئولان ایرانی بارها تأکید کرده اند که تمدید تحریم ها علیه ایران نقض برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) است و واکنش ایران را در پی خواهد داشت.

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، 3 آذر فرمودند اگر این تحریم ها، تمدید، اجرایی و عملیاتی شود قطعاً نقض برجام است و جمهوری اسلامی در برابر آن واکنش نشان خواهد داد.

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز دوشنبۀ گذشته گفت پیش بینی های لازم از سوی ایران در قبال تصمیم احتمالی امریکا دربارۀ تمدید تحریم ها صورت گرفته است.

امریکا یکی از امضاکنندگان توافق هسته ای با ایران است. این توافق 23 تیر سال گذشته بین ایران و کشورهای گروه 1+5 شامل امریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان در وینِ اتریش امضا شد.

بر اساس برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام)، قرار شد در ازای محدود شدن بخشی از فعالیت های هسته ای ایران، همۀ تحریم های بین المللی و یک جانبۀ مرتبط با برنامه هسته ای ایران لغو شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی وی فارسی» بلامانع است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396672

خبر فوق مربوط به رسانهپرس تی وی می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم