خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
شیوع وبا در هائیتی دبیرکل سازمان ملل بابت نقش این سازمان جهانی در شیوع مرگبار بیماری وبا در کشور هائیتی که بیش از ۹۳۰۰ تن را به کام مرگ فرستاد، از مردم این کشور عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل بابت نقش این سازمان در شیوع مرگبار بیماری وبا در کشور هائیتی که بیش از ۹۳۰۰ تن را به کام مرگ فرستاد، از مردم این کشور عذرخواهی کرد.

گفتنی است که عاملان اصلی شیوع این بیماری واگیردار در کشور هائیتی، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل بودند. از سال ۲۰۱۰ که نیروهای نپالی حافظ صلح سازمان ملل فاضلاب آلوده را به درون یک رودخانه در کشور هائیتی تخلیه کردند،‌ بیماری وبا در این کشور شیوع یافت.

سازمان ملل همچنان از پذیرفتن مسئولیت قانونی خود در قبال شیوع این بیماری که به اسهال غیرقابل کنترل و بیماری ۸۰۰ هزار نفر انجامیده است، سرباز می زند. با این حال، این نخستین بار است که دبیرکل سازمان ملل بابت این فاجعه انسانی عذرخواهی می کند.

«بان کی مون» خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل متشکل از ۱۹۳ عضو دولتی و دو عضو ناظر به سه زبان کریول (زبان مرکب)، فرانسوی و انگلیسی گفت: «سازمان ملل عمیقاً بابت مرگ و رنج ناشی از شیوع وبا متأسف و پشیمان است. ما از مردم هائیتی عذرخواهی می کنیم».

دبیرکل سازمان ملل در ادامه افزود که «این سازمان جهانی در ارتباط با شیوع و گسترش بیماری وبا در هائیتی اقدامات لازم را به انجام نرساند. ما عمیقاً بابت نقش خود [در شیوع این بیماری] متأسفیم».

سازمان ملل همچنین امیدوار است برای خانواده ها و جوامع متأثر از شیوع این بیماری واگیردار دویست میلیون دلار کمک مالی جمع آوری نماید، هرچند که به اعتقاد «دیوید ناباررو» مشاور ویژه سازمان ملل جمع آوری این میزان کمک مالی امری «بعید» به نظر می رسد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396656

خبر فوق مربوط به رسانهخبرگزاری مهر می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم