خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهروز شعیبی، بازیگر و کارگردان جوان سینما داشتن دانش تاریخی را از ضروریات ساخت یک فیلم درباره رخدادهای معاصر دانست و گفت: درباره فیلم سیانور، هنوز کسانی که در آن دوران فعال بودند، حضور دارند و می توانند بصورت شفاهی رخدادها را روایت کنند این امر کمک می کند و باعث می شود که فیلمساز تلاش کند صداقت بیشتری در روایت داشته باشد.

شعیبی با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب به دنیا آمده و خود او اطلاعات جامعی از دوران پیش از انقلاب نداشته است، تصریح کرد: بعد از آنکه موضوع فیلم مطرح شد، من ناچار بودم مطالعات زیادی انجام دهم و با افراد زیادی نیز گفتگو کردم. در ادامه تلاش شد فیلمنامه اولیه جذابتر شود و حتی بازیگرانی که می بایست صحنه های چریکی را بازی کنند، آموزش های فشرده ای دیدند تا کارهایی از قبیل به دست گرفتن اسلحه را حرکات دیگر را به درستی انجام دهند.

این کارگردان سینما یکی از اهداف ساخت فیلم سیانور را ایجاد سوال برای مخاطب و به ویژه نسل جوان عنوان کرد و افزود: ما می خواستیم بیننده بپرسد که مثلا مجید شریف واقفی که بود و چرا حذف شد.

شعیبی افزود: اگر قرار بود همه اینها را ما در فیلم توضیح دهیم به فضایی بسیار بیشتر از 90 دقیقه نیاز بود.

شعیبی با بیان اینکه تاکنون فیلمی درباره درباره حرکت های اجتماعی ساخته نشده است و اغلب آثار تاریخی به شخصیت های مطرح پرداخته اند، اظهار داشت: افراد زیادی بودند که در دوره فعالیت شریف واقفی حضور داشتند و ما می بایست بدون پیشداوری و قضاوت از قبل درباره اشخاص، یک دوره تاریخی را روایت کنیم. اتفاقات زیادی در نیم قرن اخیر کشور ما رخ داده است که کمتر به آنها پرداخته شده و گویی یک خودسانسوری وجود دارد که تلاش می شود به موضوعاتی پرداخته شود که کمترین چالش و تنش را ایجاد می کنند، در صورتی که گاهی بسیاری از شخصیت های مهم ما قابلیت این را دارند که داستان فعالیتشان تبدیل به فیلم شود. ما در حین ساخت فیلم سیانور بارها با این موضوع و اینگونه چهره ها برخورد کردیم.

این کارگردان سینما با بیان اینکه نمونه بارز فیلمسازانی که با شهامت به سراغ موضوعات اجتماعی و تاریخی رفته اند، مرحوم حاتمی است، اضافه کرد: ایشان هم در هزاردستان و هم در کمال الملک با شجاعت دربار قاجار را از دید یک هنرمند روایت می کند و من امیدوارم از شدت این خودسانسوری فعلی کاسته شود.

بهروز شعیبی

شعیبی تاکید کرد سرمایه گذار فیلم سیانور وزارت اطلاعات نبود، اما نماینده این وزارتخانه مشاوره بسیار خوبی در حین ساخت فیلم ارائه داد و نظارت ایشان تبدیل به یک همکاری بسیار خوب و مفید شد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396440

خبر فوق مربوط به رسانهشبکه خبر می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم