کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر: بازدید: 2971
قانون «داماتو» چیست؟ چکیده: در 14 مرداد 1375 «آلفونس داماتو» سناتور جمهوریخواه امریکا طرح جدیدی برای تحریم اقتصادی ایران به بیل کلینتون ـرئیس جمهورـ ارایه کرد و مورد موافقت و تصویب کنگره قرار گرفت‌. به موجب این طرح، هر شرکت یا دولتی که بیش از 40میلیون دلار در صنایع نفت وگاز ایران سرمایه‌گذاری کند، دچار مجازات اقتصادی امریکا خواهد شد.

طرح داماتو مرحله تازه ای از یک رشته تحریم های اقتصادی است که در سال های پس از پیروزی انقلاب از سوی امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است . بلوکه کردن دارایی های ایران و عدم تحویل تجهیزات نظامی خریداری شده از این کشور، اولین نمونه های تحریم ایران توسط امریکا محسوب می شود.

«آلفونس داماتو» سناتور جمهوریخواه در 8 سپتامبر 1995 با ارائه طرحی خواستار تحریم اقتصادی بر ضد شرکتهای غیرامریکایی شد که تکنولوژی مربوط به صنعت نفت را در اختیار ایران می گذارند. در 20 دسامبر، لایحه داماتو به تصویب مجلس سنا رسید.

«بنجامین گیلمن » رئیس کمیسیون روابط بین الملل مجلس نمایندگان امریکا نیز طرح مشابهی را ارائه کرد. این دو لایحه پس از تصویب در مجلس سنا و نمایندگان به کمیته ای مشترک ارجاع شد و پس از ادغام مفاد آنها به صورت قانون «مجازات ایران ـ لیبی » درآمد و بعدها به «قانون داماتو» معروف شد. این قانون که در 4 اوت 1996 (14مرداد 1375) به امضای رئیس جمهور امریکا رسید، شامل 14 بخش است .

قانون تحریم ایران که توسط داماتو، سناتور ایتالیایی الاصل و از جمهوری خواهان محافظه کار به مجلس سنای ایالات متحده آمریکا ارائه شد پس از تصویب توسط بیل کلینتون تحت عنوان فرمان اجرائی شماره ۱۲۹۵۷ از تاریخ شانزدهم مارس ۱۹۹۵ به اجرا در آمد.

در تاریخ پنجم فوریه ۲۰۱۲ باراک اوباما جهت انجام اقدامات اضافی در خصوص وضعیت اضطراری ملی اعلام شده بر علیه ایران، مورد اشاره در فرمان اجرائی ۱۲۹۵۷، نسبت به صدور فرمان اجرائی شماره ۱۳۵۹۹ نمود. مبتنی بر این فرمان اجرائی لیست اشخاص حقیقی و حقوقی مورد تحریم آمریکا در تاریخ شانزدهم ژانویه ۲۰۱۶ منتشر گردید.

دلایل متفاوتی برای مخالفت اروپایی ها و دیگران با این سیاست ذکر شده است . بسیاری معتقدند که کشورها نباید قوانین داخلی خود را بر کشورهای دیگر تسری دهند. به همین دلیل کشورهایی چون کانادا و فرانسه به اقداماتی دست زدند تا اثرات قوانین تحریم امریکا را برای شرکتهای خود خنثی سازند.

در مارس 1996، سناتور داماتو نامه هایی برای شرکت های نفتی فرانسوی ELF و توتال ارسال داشت و به آنها هشدار داد تا از مشارکت بالقوه و بالفعل در پروژه های نفت و گاز ایران دست بردارند. به دنبال آن، نامه هایی نیز برای تعدادی از شرکتها و مؤسسات دیگر در کشورهای ژاپن ، استرالیا، آلمان و سازمان ملل متحد ارسال شد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396405

خبر فوق مربوط به رسانه ارانیکو می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم