خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش ایرنا، رحیم پور در پایان مذاکرات دو روزه خود با مقام های روسی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو، اظهار کرد:
روابط تهران و مسکو از آغاز کار دولت یازدهم در ابعاد مختلف به گونه ای توسعه یافته است که می توان گفت دو کشور به نزدیک ترین شریک دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبدیل شده اند.

** تداوم رایزنی ها در تمامی سطوح:
رئیس هیات ایرانی با گسترده خواندن مذاکرات فراگیر ایران و روسیه در سطوح مختلف و همچنین گوناگونی دامنه رایزنی های خود با مقام های روسی که روز چهارشنبه پایان یافت، اظهار کرد: روند و گستره مشورت های سیاسی در سه سال گذشته مسیر بسیار مناسبی در روابط دو کشور فراهم کرده است و تصمیم گرفته شده که همچنان ادامه یابد.
معاون وزارت خارجه گفت: ایران روسیه تصمیم گرفتند براساس اقتضای شرایط کنونی، مصلحت های دوجانبه و منطقه ای، گفت وگوها در تمامی سطوح ادامه یابد و پیگیری های لازم برای اجرای اهداف مربوط به راهبرد سران دو کشور برای توسعه همکاری در ابعاد مختلف دنبال شود.
وی تاکید کرد: اکنون موضوع تحویل سامانه پیشرفته اس 300 به ایران پایان یافته است و موضوع های دیگر نظامی نیز در حال رایزنی است و همچنین مذاکره های دوجانبه، منطقه ای و سیاسی دو طرفه و چندجانبه جریان دارد.
رحیم پور در ادامه مصاحبه با ایرنا به حوزه های دیگر مطرح در مناسبات روسیه و ایران از جمله فرهنگی، دریای خزر، روابط جدید با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در زمینه های دوجانبه و چند جانبه، سازمان همکاری شانگهای و مسائل منطقه ای در سوریه و عراق اشاره کرد.
وی گفت: مسائل مطرح و در حال پیگیری در روابط ایران و روسیه به مجموعه ای بزرگ، تاثیرگذار و مثبت از ابعاد مختلف تبدیل شده و تاکنون با هیچ کشوری در دنیا این قدر تنگاتنگ شکل نگرفته است. این پیوستگی برای دو کشور، منطقه و دنیا سودمند است و می توان به سوریه به عنوان نمونه صلح جویی تهران و مسکو اشاره کرد که نتایج مطلوبی داشته است.

**همکاری های رو به رشد اقتصادی ایران و روسیه:
رحیم پور در ادامه با مهم خواندن شرایط پیش آمده برای افزایش همکاری های اقتصادی دو کشور، گفت: اکنون در مجموعه همکاری های پویا و در حال رشد دو کشور، بخش خصوصی هم در حال گسترش فعالیت های خود است. فقط در 9 ماه گذشته از سال جاری میلادی ارزش روابط اقتصادی 80 درصد افزایش یافته و شمار گردشگران نیز دو برابر شده است.
مقام ایرانی ادامه داد: تهران و مسکو برای افزایش هر چه بیشتر روابط خود تسهیلاتی متقابل را قائل شده اند و لذا ما هیچ
مانعی برای گسترش همکاری ها نمی بینیم و هم اکنون شمار قابل توجهی توافق و قرارداد امضا شده داریم و 10مورد مهم دیگر نیز در حال مذاکره سطح عالی است.
رحیم پور همچنین با اشاره به برنامه تشکیل کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور که هیاتی بزرگ از بخش های خصوصی و دولتی روسیه در عرصه های مختلف از 21 تا 23 آذر ماه با همتایان خود در تهران نشست برگزار خواهند کرد، گفت: امیدواریم سطح روابط اقتصادی دو کشور تا پایان سال 2017 به پنج میلیارد دلار برسد که این تصور دور از دسترس نیست و می تواند بیش از این هم باشد، زیرا مناسبات در این بخش همسان همکاری عالی سیاسی نیست.
معاون وزارت خارجه ایران ادامه داد: اکنون فرصت ورود ایران به بازار بزرگ اوراسیا متشکل از پنج کشور و بزرگترین آن روسیه در حال فراهم شدن است که 250 میلیون نفر را شامل می شود و امکان ترانزیت متقابل و با صرفه تر کالا از مسیرهای مستقل یا ترکیبی دریایی، هوایی، زمینی و ریلی وجود دارد و همچنین امکان استفاده از راهگذر شمال-جنوب هم هست.
رحیم پور همچنین گفت: روسیه در دو بخش پروژه ای دو میلیارد و 200 میلیون دلار اعتبار برای اجرا تخصیص داده است که شامل برقی کردن راه آهن گرمسار-اینچه برون و چهار وحد نیروگاه بخار در بندرعباس است و همچنین فازهای بعدی نیروگاه هسته ای بوشهر کلنگ زنی شده است.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر، ایران و روسیه به عنوان دو قدرت برتر بازار انرژی جهان، همکاری و سوآپ را در دستور کار دارند که شامل انتقال برق در قالب مبادله فصلی و منطقه ای هم می شود و مجموعه امکانات و فرصت های موجود گسترده کنونی در چارجوب نگاه راهبردی سران می تواند عملیاتی شود.

**مذاکرات مسکو:
رحیم پور در باره مجموعه مذاکرات دو روزه با مقام های روسی که با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد، گفت: در جریان دیدار با الیاس محمد اوماخانف معاون شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) روابط دو کشور در حوزه های مختلف از جمله پارلمانی و راهکارهای گسترش آن بررسی و زمینه های بسیار خوبی برای گسترش همکاری ها مورد نظر قرار گرفت.
رحیم پور اظهار کرد: همچنین در مذاکرات با ایگور مارگولوف معاون وزارت خارجه روسیه، مسائل مختلفی از جمله روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بررسی شد.
اجرای توافق های سران و مقام های ارشد دو کشور و برنامه زمانی دیدارهای دوجانبه از جمله در چارچوب پروتکل همکاری وزارت خارجه تا سال 2018، وضعیت کنونی روابط و چشم انداز توسعه، اهمیت کلیدی تحکیم روندهای مثبت همکاری های بازرگانی، برنامه های کمیته دوجانبه علمی و فناوری و همچنین کمیسیون مشترک همکاری ها که نشست سال جاری آن 21 تا 23 آذر به میزبانی تهران برگزار می شود، نیز از دیگر محورهای مذاکرات معاونان وزارت خارجه دو کشور بود.
رحیم پور نماینده ویژه ایران در امور خزر همچنین در باره دیدار با ایگور براتچیکوف همتای روسی خود اظهار کرد: آخرین نتایج و دستاوردهای مذاکرات و رایزنی های مربوط به تدوین کنوانسیون حقوقی این دریا، توافق های اجلاس وزیران کشورهای ساحلی در شهر آستانه و اقدام ها و تدابیر لازم برای موفقیت اجلاس آتی سران پنج کشور ساحلی در قزاقستان بررسی شد.

**برنامه سفر نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه به ایران:
رحیم پور همچنین در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در مسکو از برنامه سفر میخائیل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه به تهران برای مذاکره در باره مسائل مورد علاقه از جمله سوریه خبر داد.
وی در این باره افزود: دو کشور مذاکرات مستمری در حوزه های مختلف از جمله منطقه و سوریه دارند و سفر هفته آینده معاون وزارت امور خارجه روسیه به تهران نیز در ادامه این رایزنی ها انجام می شود.
معاون وزارت امور خارجه ایران ادامه داد: همکاری های تهران و مسکو در منطقه به ویژه مبارزه با تروریسم دستاوردهای خوبی داشته است که این تعامل همچنان در سوریه ادامه خواهد یافت و امیدواریم کشورهای دیگر نیز به این روند مثبت که برای منطقه و جامعه جهانی دستاوردهای مطلوبی دارد، بپیوندند.
به گزارش ایرنا، بوگدانف اواخر مرداد ماه نیز در تهران با مقام های ایرانی در باره پیشبرد همگرایی های دو کشور برای مبارزه با تروریسم بین المللی و حل سیاسی بحران سوریه مذاکره کرد.
به گزارش ایرنا، اروپام* انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396341

خبر فوق مربوط به رسانه ایرنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم