خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
استافان دِ میستورا (راست) و یان اگلند، در نشست خبری مشترک در ژنو؛ 11 آذر 1395 (عکس از خبرگزاری فرانسه) استافان دِ میستورا (راست) و یان اگلند، در نشست خبری مشترک در ژنو؛ 11 آذر 1395 (عکس از خبرگزاری فرانسه)

نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در امور سوریه بار دیگر خواستار خروج تروریست های جبهة النصره، که اخیراً به جبهة فتح الشام تغییر نام داده است، از مناطق شرقی حلب به منظور جلوگیری از کشتار بیشتر مردم در این منطقه شده است.

استافان دِ میستورا روز پنج شنبه در نشستی خبری در ژنو گفت لازم است هرچه سریع تر کمک های انسانی به حلب وارد شو تا درد و رنج مردمی که بین دو منطقۀ شرقی و غربی گرفتارشده اند، پایان یابد.

وی با اشاره به اینکه ارتش سوریه ۴۰ درصد از شرق حلب را تحت کنترل دارد، افزود: «دوباره از اعضای جبهة النصره می خواهم برای اجتناب از خونریزی، از طریق گذرگاه های امنی که باز می شود، از حلب خارج شوند.»

وی گفت حدود 30 هزار نفر از ساکنان مناطق شرقی حلب در روزهای اخیر موفق به فرار از مناطق ناآرام شدند.

در همین حال یان اگلند، مشاور امور بشردوستانۀ دِ میستورا، روز پنج شنبه گفت تا روز چهارشنبه حدود 18 هزار نفر وارد مناطق تحت کنترل دولت سوریه و حدود 8 هزار و 500 نفر دیگر نیز با عبور از گذرگاه شیخ مقصود، وارد مناطق تحت کنترل کردها شده اند.

بر اساس این گزارش، گروه های تروریستی در روزهای یکشنبه و دوشنبه بیشترین عقب نشینی در حلب را در 4 سال اخیر انجام و بیش از یک سوم از مناطق تحت کنترل شان را از دست دادند.

ویرانه های ناشی از جنگ در حلب سوریه (عکس از خبرگزاری فرانسه)

اگلند همچنین دربارۀ پیشنهاد روسیه برای ایجاد 4 کوریدور انسانی در حلب گفت: «کوریدور انسانی، در صورتی که همۀ بازیگران مسلح به آن احترام بگذارند، می تواند کارآمد باشد.»

اگلند همچنین غیرنظامیانی را که در مناطق تحت کنترل گروه های تروریستی در حلب گرفتار شدند، «آسیب پذیرترین مردم روی کرۀ زمین» توصیف کرد و گفت مهم ترین اولویت برای حفظ جان غیرنظامیان، اعلام آتش بس در حلب است.

وی همچنین برآورد کرد که دست کم 400 مجروح در مناطق تحت محاصره هستند که نیاز به کمک های پزشکی فوری دارند و از طریق این کوریدورها می توان دارو و مواد غذایی به این مناطق ارسال کرد.

شهر حلب که زمانی قطب صنعتی سوریه محسوب می شد، در حال حاضر به عرصۀ جنگی تمام عیار میان نیروهای دولتی و گروه های تروریستی تبدیل شده است.

این شهر از سال 1391 به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده که بخش غربی آن تحت کنترل سربازان سوری و بخش شرقی آن در تصرف گروه های تروریستی است. منطقۀ تحت تصرف گروه های تروریستی از 27 تیر در محاصرۀ نیروهای ارتش سوریه قرار دارد.

سوریه از سال 2011 (اواخر اسفند 1389) صحنۀ ناآرامی های مرگبار است. بر اساس اعلام دِ میستورا در این ناآرامی ها بیش از 400 هزار نفر کشته شده و بیش از 1.9 میلیون نفر زخمی شده اند.

در جنگ پنج سالۀ سوریه میلیون ها نفر نیز در داخل و خارج از این کشور جنگ زده آواره شده اند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی وی فارسی» بلامانع است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396278

خبر فوق مربوط به رسانهپرس تی وی می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم