خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری نوشت: گفتگوی مفصل تلفنی روحانی و پوتین، یک روز پیش از اجلاس اوپک، نشان داد زمانی که قدرت های بزرگ توافق می کنند، می توان شاهد تحولات بزرگی بود.
به گزارش انتخاب؛ حمید ابوطالبی روز پنجشنبه در صفحه توئیتر خود به تشریح تحولات حاصل از توافق اوپک برای کاهش سقف تولید اعضا و همراهی کشورهای نفتی غیراوپک با آن پرداخت و نوشت: اولین نماد این تحول در اجلاس اوپک روی افتاد و ایران و روسیه توانستند با توافق منصفانه بر میزان تولید، و رضایت اعضا، گام بلندی در بازار نفت بردارند.
دومین تحول در زمینه حل و فصل معضلات منطقه ای خواهد بود چرا که ایران و و روسیه مصمم هستند پیش از آنکه واقعاً دیر شود، از عراق و سوریه تا یمن، منطقه را سامان دهند.
لذا پس از سفر اخیر وزیر خارجه و مقامات امنیتی ترکیه، پوتین هم به زودی نماینده ای ویژه به تهران خواهد فرستاد که این موضوع گامی بلند در هماهنگی سیاسی -امنیتی منطقه خواهد بود.
سومین تحول می بایست در سیاست و امنیت در خلیج فارس صورت پذیرد؛ که درایت در اجلاس هفته آینده کشورهای جنوب خلیج فارس می تواند راهگشای آن باشد.
این اجلاس می تواند پس از توافق نفتی، گام بعدی را در عرصه سیاسی با پذیرش اصل گفتگو، دیپلماسی دوجانبه و اعزام هیئت بردارد؛ این واقع بینی مبارکی خواهد بود.
عربستان هم پس از توافق اوپک، چنانچه در این اجلاس تصمیم بگیرد مسلمان کشی خاتمه یابد، می تواند در مسیر تفاهم کلان گام بردارد.
به گزارش ایرنا، یکصد و هفتاد و یکمین نشست اوپک با توافق اعضا برای کاهش تولید تا سقف 32 میلیون و 500 هزار بشکه در روز همراه بود و به دنبال آن روسیه نیز به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان اعلام کرد که برای همراهی با اوپک 300 هزار بشکه از تولید خود می کاهد.
ایران تنها کشوری است که نه تنها تولید آن در 6 ماهه نخست سال آینده میلادی کاهش نمی یابد، بلکه مجاز به افزایش تولید تا 90 هزار بشکه در روز است.
به دنبال اعلام خبر توافق اوپکی ها، قیمت نفت در بازارهای جهانی 10 درصد رشد کرد.
تحلیلگران بازار انرژی امیدوارند با اجرای تصمیم اوپک و همراهی غیراوپکی ها قیمت نفت به حدود 50 تا 55 دلار در هر بشکه افزایش یابد؛ قیمت سبد نفتی اوپک اکنون در محدوده 43 دلار و 83 سنت قرار دارد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396163

خبر فوق مربوط به رسانهانتخاب می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم