خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:

جامعه > سلامت - باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک متخصص اورولوژی گفت: سرطان پروستات در بین مردان ایرانی چهارمین سرطان شایع بوده و رفته رفته در حال ارتقا به رتبه سوم است.

صعود سرطان پروستات به رتبه سوم سرطان های شایع مردان

جامعه > سلامت - باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک متخصص اورولوژی گفت: سرطان پروستات در بین مردان ایرانی چهارمین سرطان شایع بوده و رفته رفته در حال ارتقا به رتبه سوم است.

متخصص اورولوژی، فوق تخصص پیوند کلیه و استادیار دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی تهران، در گفت وگو با خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ اظهار داشت: شیوع سرطان پروستات در آقایان به عوامل گوناگونی از جمله نژاد، محل زندگی، رژیم غذایی و عوامل ژنتیکی بستگی دارد.

سام زاده با تاکید بر نقش ژنتیک در بروز سرطان پروستات تصریح کرد: در افرادی که پدر و یا یکی از بستگان درجه یک آن ها به سرطان پروستات مبتلا باشند، شانس ابتلا به این بیماری حدود سه تا چهار برابر بیش از سایرین است.

این متخصص اورولوژی عنوان کرد: در افرادی که بیش از 2 نفر از بستگان آن ها به این بیماری مبتلا باشد، بسیار در معرض خطر بوده و لازم است به طور دوره ای توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار گیرند و نقایص ژنتیکی آن ها نیز بررسی شود.

سام زاده در خصوص نقش تغذیه در بروز سرژان مثانه گفت: تغذیه نقش مهمی در بروز بسیاری از سرطان ها از جمله بروز سرطان پروستات در آقایان دارد، مواردی از قبیل وجود نگهدارنده ها در مواد غذایی، کمبود ویتامین D و کمبود کلسیم در ایجاد این سرطان موثر هستند.

این متخصص اورلوژی با اشاره به اهمیت مصرف گوجه در مردان، تاکید کرد: گوجه فرنگی به دلیل داشتن ماده لیکوپن که در رب گوجه و سس گوجه بیشتر استدر پیشگیری از ابتلا افراد به سرطان پروستات بسیار موثر است.

سام زاده افزود: لیکوپن موجود در گوجه فرنگی و فرآورده های آن نقش مهمی در ایجاد حفاظ در برابر ابتلا مردان به سرطان پروستات دارد و طی تحقیقات صورت گرفته مردانی که به طور منظم گوجه مصرف می کنند ریسک ابتلا به این بیماری در آن ها بسیار کمتر است به عمین دلیل مصرف گوجه و فرآورده های آن برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات به پسران از دوران کودکی پیشنهاد می شود.

این متخصص اورولوژی تاکید کرد: استرس ها و تنش های محیطی ناشی از شرایط کاری در بروز سرطان پروستات در آقایان بی تاثیر نبوده و سبب تشدید مشکلات پروستات در آقایان می شود.

سام زاده اظهار داشت: سن و نژاد در بروز سرطان کلیه بسیار موثر بوده و در سنین بالای 50 سال و در نژاد سیاه پوستان بسیار شیوع بیشتری دارد.

وی افزود: منطقه جغرافیایی در ایجاد این سرطان اهمیت دارد و متاسفانه ایران بر روی کمربند سرطان پروستات قرار گرفته و این سرطان در بین مردان ایرانی چهارمین سرطان شایع بوده و رفته رفته در حال ارتقا به رتبه سوم است.

این متخصص اورولوژی تاکید کرد: به مردان بالای 50 سال توصیه می شود که حتما به طور سالیانه توسط پزشک اورولوژیست معاینه شوند و آزمایش های لازم برای بررسی پروستات را انجام دهند.

47235

لینک کوتاه: betanews.ir/news/396131

خبر فوق مربوط به رسانهخبر آنلاین می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم