خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
با رشد رسانه‌ها و افزایش میزان دسترسی ما به شبکه‌های اجتماعی بازار استفاده از این نرم افزارها رشد چشمگیری پیدا کرد و به یکباره موضوعاتی مثل حریم عمومی و خصوصی با یکدیگر دچار اختلاط شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از زنان خبر؛ دنیای امروز دنیای سلبریتی هاست. دنیای کسانی که با قدم زدن روی فرش قرمز هزاران چشم را به خود خیره می کنند. دنیای ارزش های ساده و زیبا شده ای که ما را اغوا می کنند و غیرمستقیم بر کیفیت زندگی مان تاثیر می گذارند.

نمونه از سلبریتی ها را می توان در تصاویر تصنعی هنرپیشه های هالیوود در کنار کودکان کار شاهد بود که افکار عمومی جهان را به سوی خود معطوف کرد، این نوع از تصاویر بیشتر متوجه هنروران زنی است که در مدسازی و جریاناتی از این دست حضور فعال و چشمگیری دارند و با بنیادهای گوناگون مشغول به فعالیت و برای نمایش فعالیت این بنیادها، اقدام به انتشار تصاویر خود هستند. وقتی موج رسانه ای غرب به سمت کشورهای جهان سوم وارد شد بسیاری از اصطلاحات و تحرکات رسانه ای نیز که اصلا با فرهنگ بومی و مذهبی ما هم خوانی نداشت رواج پیدا کرد؛ با رشد رسانه ها و افزایش میزان دسترسی ما به شبکه های اجتماعی بازار استفاده از این نرم افزارها رشد چشمگیری پیدا کرد و به یکباره موضوعاتی مثل حریم عمومی و خصوصی با یکدیگر دچار اختلاط شد. این موضوع درست شبیه آن بود که آلبوم خانوادگی و عکس های خصوصیمان را درست وسط یک مکان عمومی و بدون ابا از اینکه ممکن است هرفردی به این حریم وارد شود به نمایش بگذاریم این موضوع در تصاویر پروفایل های شبکه های اجتماعی و همچنین محیط های مجازی مثل اینستاگرام قابل ملاحظه بود.

ویژگی اصلی این تصاویر عبور از خط قرمزهایی بود که حتی با چشم پوشی از عنصر دینداری در جامعه ما، می توان آن را خلاف عرف فردی و عمومی تلقی کرد و متأسفانه زمانی فضای اباحه گری فرهنگی بیش از پیش شدت گرفت که چهره های مطرح هم در این دام گرفتار شدند.

به نمایش گذاشتن تصاویری که به طور مثال فلان بازیگر زن سگش را در آغوش گرفته بود و یا برای این حیوان نامتعارف خانگی تولد گرفته و موضوعاتی از این دست نشان می داد که تا چه اندازه خطر تحلیل شدن در رسانه های جدید زندگی های خصوصی و عمومی ما را تهدید می کند و علاوه بر آن تا چه اندازه می توانست موضوعاتی از قبیل حریم خصوصی، عفت و به ویژه حجاب را تحت سلطه خود قرار دهد.

درعین حال امروز هم شاهد پدیده ای هستیم که هم مسیر با آنچه روی داده است درحال فراگیری است پدیده ای که دنیای مجازی امروز آن را سلبریتی های اینستاگرامی می خوانند، اینکه سلبریتی چیست و از کجا پایش به این عرصه ها بازشد را باید از اهالی سینما سراغ گرفت و درست از زمانی پرسید که مفهومی به نام ستاره در ادبیات سینمایی جهان بروز کرد.

اما کارکردهای این ستاره ها کمی در ایران متفاوت است، به گونه ای که اکنون سلبریتی ها یا همان ستاره ها گاهی تابوشکنی های عجیب و غریبی می کنند، ترویج انواع و اقسام مدل های مختلف آرایش صورت، پوشش های نادرست و البته کامنت هایی که هرچند با تذکر به اینکه توهین ممنوع است همراه است اما تصویری کاملا ضد با فرهنگ اصلی ما ارائه می دهد، در فرهنگ ملی و مذهبی ما نمایش چنین تصاویری به ویژه از زنان در عرف و شرع مقبول نیست.

این ستاره ها با تصاویر به ظاهر هنری شان اما این روزها حداقل برای خودشان دردسرساز شده اند زمانی که ذهن شیفتگان خود را پر از سوال و پرسش کرده اند به یکباره منطق حریم شخصی و زندگی خصوصی شان را به میان می آید و طلبکارانه پرسش د هندگان را محکوم می کنند که چرا در حریم خصوصی ما دخالت می کنید؟

نکته جالب اینجا است این ستاره ها وقتی زندگی خصوصی خود را به فضای مجازی می کشانند و به این واسطه در ظاهر عده ای را مشغول می کنند و در باطن بر فرهنگ جامعه و زندگی شخصی خود تأثیرات منفی و معکوسی می گذارند در آن لحظه تنها به فکر این هستند که لایک خورشان در فضای مجازی بالا برود.

درچنین شرایطی فرهنگ عمومی در حوزه کلان دچار چالش می شود یکی از این چالش ها شکستن دیوار حریم عمومی و تسری آن به سایر افراد جامعه و حتی غیرستاره ها است علاوه بر آن الگو برداری از این سبک تازه در زندگی مجازی خودش را به حوزه زندگی حقیقی تسری می دهد و به ضد ارزش هایی نظیر بی حجابی، افزایش گرایش میل به آرایش و سست شدن خانواده ها دامن می زند بدون آنکه لحظه ای در نظر بیاورند که می توانند جامعه را وارد تغییرات مثبت کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395969

خبر فوق مربوط به رسانهدانا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم