جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، متن کامل پیام وزیر بهداشت به مناسبت پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی معلولین 12 آذر، روز جهانی افراد دارای ناتوانی و معلولیت بدین شرح است:
فرا رسیدن12 آذر مصادف با 3 دسامبر 2016، روز جهانی «افراد دارای ناتوانی و معلولیت» را به این عزیزان و خانواده‌ های محترم و صبورشان تبریک می‌گویم. هموطنانی که دارای استعداد و توانی بالقوه در بسیاری امور هستند، لیکن در برخی موارد از جمله بهداشت و درمان نیازمند توجه خاص می‌باشند.
همچنین امروزه «توانبخشی» معنایی بسیار وسیع‌تر از گذشته یافته و دیگر تنها به پیشگیری یا حتی درمان بیماری‌ها محدود نمی‌شود، بلکه به ابعاد روانی، اجتماعی و حرفه‌ای افراد دارای ناتوانی هم می‌پردازد.
در کشور ما نیز به دلیل تغییر سیمای بیماریها، تحول در مفاهیم سلامتی، نیازهای درمانی جانبازان، آمار بالای تصادفات و معلولین به جامانده از بلایای طبیعی، افزایش جمعیت سالمندان و نیاز به مراقبت‌های طولانی مدت از بیماران مبتلا به سکته مغزی، اسکلروز مولتیپل و .... توانبخشی به یکی از نیازهای مهم بخش بهداشت و درمان تبدیل شده است.
همچنین با توجه به مفاد سیاست‌های ابلاغی سلامت از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر:افزایش و بهبود کیفیت و ایمنی خدمات و مراقبت‌های جامع و یکپارچه سلامت با محوریت عدالت و تأکید بر پاسخگویی، اطلاع رسانی شفاف، اثربخشی، کارایی و بهره‌وری در قالب شبکه بهداشتی و درمانی منطبق بر نظام سطح‌بندی و ارجاع و تدوین برنامه جامع مراقبتی، حمایتی برای جانبازان و جامعه افراد دارای معلولیت کشور با هدف ارتقاء سلامت و توانمندسازی آنان.
و پیش نویس جهانی برنامه عملیاتی ناتوانی از سوی سازمان جهانی بهداشت (2014 -2021) با تأکید بر:
(1) حذف موانع و بهبود دسترسی به خدمات وبرنامه های سلامتی.
(2) تقویت و گسترش توانبخشی، توانایی، فن‌آوری‌های کمکی، خدمات، پشتیبانی و توانبخشی مبتنی بر جامعه.
(3) تقویت اطلاعات مرتبط و اطلاعات هم‌سطح بین المللی در مورد ناتوانی و حمایت از پژوهش‌های مربوط به معلولیت و خدمات مرتبط با اجرای طرح تحول نظام سلامت.
در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طراحی و اجرای برنامه‌های توانبخشی به روز و کارآمد شامل موارد زیر در دستور کار قرار گرفته است.
• تدوین بسته‌های خدمات توانبخشی در سطوح ارتقاء سلامت، پیشگیری، درمان و درمان‌های تخصصی.
• طراحی نظام ارجاع در سطوح مختلف ارائه خدمات توانبخشی.
• پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی.
ضمن تشکر و قدردانی از زحمات بی شائبه خادمین این عرصه، با توجه به ایجاد ساز و کارهای نوین در کشور، امیدوارم فعالان بخش‌های دولتی و غیر دولتی به ویژه خیرین محترم، بیش از پیش در ارائه خدمات مطلوب تلاش کنند تا با یاری پروردگار یکتا بتوانیم بخشی از دین خود به افراد دارای ناتوانی و معلولیت را ادا نماییم.لینک کوتاه: betanews.ir/news/395968

خبر فوق مربوط به رسانهطرفداری می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم