خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
به بهانه فرارسیدن ماه ربیع الاول ، به معرفی یکی از عالمان مشهور مدفون در تخت فولاد می پردازیم که در روز اول ماه ربیع الاول از دنیا رخت بر بسته است. عالمی اهل تهجد، و دستگیر فقرا به گزارش ایمنا ، عالم فاضل و واعظ صالح حاج شیخ محمود سالک فرزند حاج محمد اسماعیل از علمای قرن چهاردهم هجری در اصفهان است
وی در خانواده ای متدین در سال۱۳۲۸قمری در کاشان به دنیا آمد و دوران کودکی و نوجوانی را در محله درب زنجیر کاشان سپری کرد.به دلیل علاقه اش به ملا حبیب الله کاشانی ، یکی از علمای بزرگ قرن چهاردهم که از علمای اهل عرفان و سیر و سلوک بوده و در شاعری« سالک» تخلص می کرد، شهرت خود را از سمساریان به سالک تغییر می دهد.
این ارتباط روحی و معنوی منجر به حضورش در حوزه علمیه کاشان می شود و در ضمن تحصیلات حوزوی با مرحوم آیت الله کاشانی و آیت الله یثربی آشنا می گردد.
وی پس از مدتی به قم رفته و در مدرسه فیضیه با آیت الله مرعشی نجفی هم حجره شده و در آنجا نیز با امام خمینی(ره) ارتباط برقرار و در قم از محضر آیت الله شیخ عبدالکریم حائری کسب علم می نماید.
شیخ محمود سالک پس از قم، جهت تکمیل علوم دینی به نجف اشرف رفته و در درس آیت الله خویی شرکت می کند.
چون از بیماری آسم رنج می برده است، به مناسبت عدم سازگاری آب و هوا به اصفهان مهاجرت می کند و در محله چهارسو مقصود و در مدرسه شیخ محمد علی، حجره ای اختیار کرده و با شیخ محمد حسین فقیه نطنزی هم حجره می شود.
وی مدتی نیز در مدرسه چهارباغ با شیخ ابوالقاسم نورایی هم حجره بوده است و از اساتید وی در این زمان ،می توان به آیت الله سید محمدرضا خراسانی اشاره کرد .
شیخ محمود سالک دوران طلبگی را با سختی پشت سر گذاشته و توانست در کسب مراتب علمی و دینی گام های مؤثری بردارد و از نظر ادبیات عرب و فارسی بسیار قوی بود و به علاوه خط زیبایی نیز داشته است.
از ویژگی های مهم مرحوم سالک روحیه مبارزاتی وی بود؛ وی در جریان ملی شدن صنعت نفت با آیت الله کاشانی ارتباط نزدیک داشته و نامه های شخصی زیادی را آیت الله کاشانی به ایشان نگاشته بوده است .
وی با علمای زیادی همچون طباطبایی، زند کرمانی، مهدوی هرستانی و فیاض سدهی ارتباط علمی داشته است.
مرحوم شیخ محمود سالک علاوه بر تحصیل علم ،پس از گذراندن دوره های مختلف ،حلقه های درسی هم داشته و در مدرسه چهارباغ، مدرسه صدر و مدرسه ملاعبدالله به تدریس علوم دینی پرداخته است.
وی از لحاظ خصوصیات اخلاقی و سلوک فردی، عالمی اهل تهجد و نماز شب و دستگیر ایتام و فقرا بود و با آنکه اجازات زیادی از علما برای صرف خمس و سهم امام داشت از این کار اجتناب می نمود و در موقع فوت مقداری هم بدهکار بود.
تقید به امر روضه خوانی و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت، تعلیم احکام و تفسیر قرآن از دیگر ویژگی های اجتماعی آن مرحوم بوده است .
مشاهده فاجعه خونین پانزده خرداد قبل از وقوع
شیخ محمود سالک ،رویای صادقه خود را قبل از رخ دادن فاجعه پانزده خرداد 1342 اینطور تعریف می کند : در یک بیابان بسیار وسیعی یک درخت بسیار تنومند و بسیار بزرگی دیدم که اگر چندین نفر دور درخت می ایستادند و دستشان را به هم می دادند به سختی دستانشان به هم می رسید .
در زیر درخت محافظانی از جمله امام خمینی رضوان الله تعالی علیه بودند و با مدیریت امام عده ای محافظ درخت و عده ای به تهیه آذوقه می پرداختند و روزی به امر امام مامور تهیه آذوقه بودم ،وقتی برگشتم دیدم درخت خون آلود و نیمه بالایی درخت و برخی از شاخه ها خونین و شکسته است .
امام به من فرمودند :« آشیخ محمود کماندوهای شاه بنا داشتند تیشه به ریشه این درخت بزنند و آن را از ریشه در آورند ولی خدا نخواست، این جراحت ها چیزی نیست و خوب خواهد شد شما نگران نباش»
پس از واقعه خدمت ایشان رفتیم بدون اینکه چیزی از خواب خود گفته باشم ،دستهایشان را روی شانه من زدند ، درست در همان حالتی که در خواب دیده بودم و همان جمله را فرمودند.
شیخ محمود سالک سرانجام پس از هشت ماه بیماری، در اثر تزریق آمپول آلوده و عفونت بدن، در اول ماه ربیع الاول ۱۳۸۹قمری در سن ۶۳ سالگی درگذشت و در داخل بقعه تکیه سید محمد لطیف خواجویی تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد./
12162/135/10 کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395921

خبر فوق مربوط به رسانهایمنا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم