خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
۵۰۰ هکتار از اراضی کشور به کشت آرتمیا اختصاص یافت چکیده: رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: برای تأمین نیاز ۵۰ تنی آرتمیای صنعت آبزی‌ پروری کشور، تولید، تکثیر و پرورش در استان‌های کرمان، مرکزی و استان‌های جنوبی کلید خورد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، یوسفعلی اسدپور درباره آخرین وضعیت آرتمیای دریاچه ارومیه گفت: بر اساس پایش های انجام شده در سه ماهه پاییز امسال به دلیل شرایط موجود دریاچه ارومیه و سردی هوا، هیچ آرتمیای زنده ای در آب باقیمانده دریاچه ارومیه یافت نشد. یوسفعلی اسدپور افزود: در دو ایستگاه کوه زنبیل (بزرگراه شهیدکلانتری) و بندر گمان خانه در هر 10 لیتر آب یک عدد آرتمیا مشاهده شد. وی خاطرنشان کرد: آرتمیا در آب بیش از حد شور به دوره کمون فرو رفته است و با توجه به سرد شدن هوای منطقه و آب دریاچه، فعالیت باکتری ها و جلبک هایی که عامل رنگ سرخی دریاچه بودند، به تدریج در حال کاهش است.

اسدپور ادامه داد: با ورود آب بیشتر به دریاچه و سردی هوا، به تدریج با کاهش رنگ سرخ آب روبه رو خواهیم بود.

500هکتار از اراضی کشور به کشت آرتمیا اختصاص یافت

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور درباره تولید، توسعه، تکثیر و پرورش انبوه آرتمیا در سایر مناطق و استان های مستعد کشور تصریح کرد: استان هایی چون کرمان، مرکزی و استان های جنوبی برای تأمین نیازهای آرتمیای مورد نیاز صنعت آبزی پروری وارد عرصه می شوند. وی افزود: مجوز برای تولید آرتمیا تا سقف 500 هکتار در کل کشور صادر شده است و پیش بینی می شود نیاز 50 تنی کشور به آرتمیا از این طریق تأمین می شود. اسدپور تأکید کرد: تولید تجاری آرتمیا با هدف تأمین نیازهای داخلی، ایجاد اشتغال و استفاده بهینه از منابع آب های شور در کشور اجرایی می شود. چرا که ضمن ایجاد اطمینان از بهداشت و سلامت محصول، از خروج مقدار زیادی ارز سالانه می کاهد.

اسدپور همچنین گفت: برای تأمین نیازهای صنعت آبزی پروری سالانه مقداری آرتمیا از کشورهایی چون چین، ویتنام و تایلند وارد می شد.

کارگاه های تکثیر ماهیان سردآبی در حوزه دریاچه ارومیه مکانیزه می شود

رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور افزود: با هدف کاهش 500 میلیون مترمکعبی آب در سال، مقرر شد کارگاه های تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی در حوزه دریاچه ارومیه مکانیزه شوند. وی خاطرنشان کرد: در مرحله نخست 65 کارگاه موجود و فعال حاشیه دریاچه ارومیه در سطح سه پایلوت منطقه ای عملیاتی و اجرایی خواهد شد و اعتبارات آن از محل معاونت ترویج ستاد احیای دریاچه ارومیه تأمین و اجرایی می شود. اسدپور ادامه داد: عملیات اولیه و تدوین راهکارهای لازم آغاز شده است و برای نجات آرتمیای دریاچه ارومیه و صرفه جویی در مصرف آب اقدامات خوبی در دست انجام است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395801

خبر فوق مربوط به رسانه ارانیکو می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم