خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
کارشناس مسائل دینی گفت: هجرت پیامبر اکرم(ص) از مکه به مدینه نقطه عطفی در تاریخ اسلام در راستای جلوگیری از جرأت یافتن کفار در تضعیف مسلمانان و برای قدرت گرفتن دینمداران بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا «حجت الاسلام محمد محمودزاده» در گفت و گو با خبرنگار رودآور، گفت: عزیمت پیامبر(ص) از مکه به مدینه در روز اول ماه ربیع الاول سال سیزدهم بعثت را، به عنوان سال هجرت نبی مکرم(ص) می شناسند.

وی با بیان اینکه هجرت در دوران های مختلف و در تاریخ اولیاء الهی بسیار بوده است، اظهار کرد: حضرت موسی(ع)، حضرت عیسی(ع) و حضرت ابراهیم(ع) هم هجرت داشته اند و در قرآن این موضوع مقدس است.

این کارشناس مسائل دینی عنوان کرد: در سال سیزدهم بعثت فشارها و سختی ها، آزار رساندن به مسلمانان و به ویژه محاصره اقتصادی مسلمانان و ماجرای شعب ابی طالب و مهمتر وفات حضرت خدیجه(س) و حضرت ابوطالب(ع) که بعد از آن آزارها و زندانی شدن مسلمانان افزایش یافت، مطرح بود، از این رو پیامبر(ص) به دستور خدا تصمیم هجرت از مکه به مدینه را گرفتند.

حجت الاسلام محمودزاده تصریح کرد: هجرت در همه جا ضرورتی ندارد بلکه خداوند متعال در بسیاری از موارد به صبر و تحمل سختی و امر و به معروف و نهی از منکر و در نهایت آبادانی همان سرزمین توصیه و تأکید دارد اما زمانی که تحمل و سختی ها و مشکلات سبب جرأت یافتن دشمنان برای تضعیف مسلمانان شود، هجرت معنا پیدا می کند.

وی گفت: در آن روزها و در شب هجرت، 40 نفر از کفار قریش و از هر طایفه ای برای کشتن پیامبر(ص) نقشه ای طرح ریزی می کنند و نبی مکرم اسلام(ص) به واسطه وحی از این نقشه شوم مطلع می شوند، از این رو موضوع را با علی(ع) در میان می گذارند.

این کارشناس مسائل دینی افزود: نقل شده است در شب هجرت که به نام لیله المبیت شهرت یافته است، امام علی(ع) به پیامبر(ص) می گوید من اگر در بستر شما بخوابم، جان شما در امان است و شما آزاری نمی بینید؟ و می بینیم که آن حضرت نمی گویند چه اتفاقی قرار است برای من پیش بیاید بلکه به فکر جان ولی خود است.

حجت الاسلام محمودزاده با تأکید بر اینکه ولایت پذیری یعنی همین که انسان جان خودش را فدای ولی کند، تصریح کرد: ولایت پذیری یعنی اینکه هر شخصی در هر عصری و در هر جایگاه و مقامی که هست حفظ جان ولی را بر خود مقدم بداند، این انسان تکلیف محور است و وظیفه خود را در قبال ولایت به خوبی می داند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395787

خبر فوق مربوط به رسانهدانا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم