کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:

امروز، آخرِ هفته‌ای بود که میان دو تعطیلی هم قرار گرفت و به همین دلیل روزنامه‌های محدودی منتشر شدند؛ اما تیتر اصلی آن‌ها را هم می‌توان در دو موضوع خلاصه کرد؛ تشییع پیکر شهدای حله و کشته‌شدگان حادثه هفت‌خوان ، پیروزی نفتی ایران در اوپک.

از میان  روزنامه های منتشرشده، اغلب آن‌ها یک یا دو عکس از مراسم بدرقه قربانیان حوادث حله و هفت‌خوان در اهواز و تبریز را منتشر کردند. یکی از دشواری‌های صفحه‌بندی، هنگامی است که تیترها باید روی تصاویری قرار بگیرند که شلوغی و جمعیتی را نشان می‌دهند و درعین حال، باید قابل دیدن و خواندن باشند.

روزنامه ایران، روتیترها و زیرتیترها با فونت کوچک را همراه با تیتر، با فونتی سفیدرنگ روی تصویر قرار داد که به سختی خوانده می‌شوند. در دو عکس هم، وقتی درکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند بهتر بود تصاویری با زاویه و فاصله یکسان، از دو مراسم در اهواز و تبریز انتخاب می‌شد تا صفحه، نظم بیشتری داشته باشد.

c81e728d

روزنامه عصر آزادی اما انتخاب درستی نداشت و با پس زمینه سیاهی که برای تیتر انتخاب کرد، بخشی از تصویر را پوشاند و هیچ زیرتیتر یا روتیتری هم برای روشن‌تر شدن تیتر، به آن اضافه نکرد: «آغوش گرم آسمان، پذیرای کبوتران حرم امام رضا(ع)».روزنامه این اشتباه را در تیتری دیگر هم مرتکب شد و عبارت کلی و تکراری «عدم پایبندی به قانون؛ مشکل اساسی جامعه» را نوشت بی‌آنکه مشخص کند گویندۀ آن کیست و مربوط به چه موضوعِ جزئی‌تری می‌شود.

6f3e29a3

روزنامه امین، عکسی از مراسم تبریز را انتخاب کرد که آسمان در آن پیدا باشد تا بتواند تیتر را در آسمان قرار دهد؛ با این حال، تیترِ شفافی انتخاب نکرد و به نظر می‌رسد که برای درست خواندنِ آن، باید تیترِ دوخطی را تبدیل به تیترِ یک‌خطی می کرد و یک کسره هم به آن می افزود: «تبریز، سیاه‌پوشِ سیاه‌پوشان امام رئوف»؛نکاتی که خودِ روزنامه آن را رعایت نکرده است.

65658fde

اما آنچه که روزنامه ایران، «پیروزی نفتی» نامید، در روزنامه ‌آرمان امروز تبدیل شد به «برجام نفتی» با عکس یکِ بیژن نامدار زنگنه، و در روزنامه همشهری، تعدیل شد به «توافق نفتی به سود ایران». همشهری امروز در تیتر و زیرتیترهایش، خبر داد که علی رغم کاهش تولید نفت در کشورهای عضو اوپک، ایران توانست مستثنی شود و همچنین اینکه قیمت نفت، پس از این توافق در اوپک، از مرز ۵۰ دلار گذشت. روزنامه اما سراغ داده‌های جزئی‌تر نرفت و آن را پررنگ‌تر نکرد و در حد اشاره باقی گذاشت. در نقطه مقابل، روزنامه آرمان امروز تیتر و زیرتیترهای خود را با محوریت وزیر نفت، به این موضوع اختصاص داد و این توافق را در حد برجام، مهم دید و توضیح داد که کشورهای اوپک به جز ایران، در ۶ ماهه اول سال ۲۰۱۷ تولید نفت خود را کاهش می‌دهند اما با تولید روزانه ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت خام در ایران، موافقت شد. آرمان تیتر مهم دیگری هم در صفحه یک داشت و آن، آمار «مرگ روزانه ۴۹ نفر در جاده‌های کشور» است.

816b112c

5ef698cd

جام جم، خبر مربوط به اوپک را از زاویه دیگری دید؛ نه پیروزی ایران بلکه «شکست دیپلماسی ریاض»، و در روتیتر هم اگرچه از کاهش ۲/۱ میلیون بشکه نفت در روز نوشت اما هیچ اشاره‌ای به موقعیت استثناء ایران نکرد. تشییع پیکر شهدا هم در عکسی فرعی بالای صفحه قرار گرفت و تیتر و عکس اصلیِ خود را به «ثبت جهانی نوروز» اختصاص داد و البته گفت‌وگویی با «فیلمساز ایرانی مقیم آلمان» که نامش مشخص نیست و «ماموریت جشنواره‌های خارجی» را “سیاه نمایی ایران” دانسته است

b73ce398

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395781

خبر فوق مربوط به رسانه شفقنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم