خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
خبرگزاری فارس: استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای در تحقق اقتصاد مقاومتی/ در ثبت جهانی آثار ظرفیت‌ها را بسیار محدود کرده‌اند

رئیس میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه باید ظرفیت‌های منطقه‌ای که می‌توانند کسب و کارهای کوچک پربازده را در استان‌ها رقم بزنند فعال شوند، گفت: در ثبت جهانی آثار ظرفیت‌ها را محدود کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، زهرا احمدی پور ظهر امروز در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان با بیان اینکه باید اهداف کمیته های چهارگانه اقتصاد تا پایان سال به نتیجه برسد، اظهار کرد: جلسات این ستاد هر دو هفته یکبار برای تحقق اهداف تشکیل خواهد شد.

وی به مقایسه چهار کمیته قرار استان ها در جلسات قرارگاه اشاره کرد و گفت: این کار انجام می شود تا در قالب سازماندهی حرکت کنیم و گزارش گیری بهتر و تحقق هدف تسهیل می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با تأکید بر اینکه اصل دولت بر تشکیل شرکت های دانش بنیان است، بیان کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید اهداف را به هم نزدیک کنیم.

وی با بیان اینکه با اقتصاد مقاومتی قرار نیست اتفاق جدیدی بیافتد، افزود: با ایجاد تحرک باید افزایش تولید صورت گرفته و موانع رفع بیکاری برداشته شده و به اشتغال پایدار برسیم و این چرخه پایدار باید توسط تمام دستگاه ها فراهم شود.

احمدی پور با اشاره به تأکید بر استفاده از ظرفیت های منطقه ای در تحقق اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: باید ظرفیت های منطقه ای که می توانند کسب و کارهای کوچک پربازده را در استان ها رقم بزنند شناسایی و فعال شوند.

وی شکل گرفتن و اتصال زنجیره کسب و کارهای کوچک را مهمترین نکته برشمرد و یادآور شد: این اتصال می تواند الگویی مشخص کند که نقشه راه توسعه استان است و در بهبود اقتصاد کمک خواهد کرد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خاطرنشان کرد: خلاقیت و ریسک پذیری دو اصل و مولفه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است.

این مسؤول با بیان اینکه نباید در راستای رفع مشکلات گذشته درگیر باشیم،گفت: نباید برای رفع این مشکلات در قالب دستورالعمل ها و قوانین زمان بر حرکت کنیم چراکه خلاقیت را از سیستم می گیرد و باید ریسک پذیری تزریق شود.

احمدی پور با تأکید بر اینکه قرار نیست در ستاد صرفاً مشکلات مطرح شود، گفت: باید فاصله بین اهداف مشخص شده، اهداف محقق شده و چالش ها در ستاد مرور شود و در صورت شکل گیری توسعه پایدار اهداف محقق خواهد شد.

وی هماهنگی بانک ها در ارائه اعتبارات مورد نیاز را یکی از مزیت ها در همدان دانست و تصریح کرد: یکی از مشکلات در سایر استان ها عدم هماهنگی بانک ها در تأمین اعتبارات است که خوشبختانه این مشکل در استان همدان وجود ندارد و بخش خصوصی نیز باید در سرمایه گذاری ورود کند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: واگذاری تنها 22 پروژه به بخش خصوصی در استان همدان نکته خوبی نیست، باید این پروژه ها در جلسات بعد با فازبندی اجرا و ارائه شود.

وی با بیان اینکه تنها واگذاری این تعداد و طرح شدن 150 پروژه نکته خوبی نیست و باید در این خصوص تلاش کنیم، بیان کرد: در بحث آمادگی برای رفع بیکاری برنامه ریزی در استان صورت گرفته و راستی آزمایی در این خصوص کمک برای ستاد استان است.

احمدی پور یادآور شد: قرار است اقتصاد مقاومتی مشارکت جو، عدالت محور و درون زا باشد و آموزش، توانمندسازی و تقویت زیربناها و تکالیف به عهده ستادها باید شناسایی شود.

وی به عزم دولت بر استفاده از مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروژه ها اشاره کرد و ادامه داد: کمک گرفتن از بخش خصوصی یک اصل است و کارگروه مورد نظر نیز باید این تسهیل را فراهم کند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار کرد: کلنگ زنی پروژه های بزرگ که قرار نیست زودبازده باشد در برنامه های دولت نیست.

این مسؤول ادامه داد: تمرکز بر کسب و کار های کوچک و زودبازده یک اصل در ستاد است و حتماً در سرمایه گذاری صورت گرفته و دعوت از بخش خصوصی این اصل مورد توجه قرار گیرد.

احمدی پور خاطرنشان کرد: نوع سرمایه گذاری صورت گرفته باید بتواند حلقه های کسب و کارهای کوچک را شکل دهد و از بازده بیشتر استفاده کنیم و نظارت در این خصوص صورت گیرد.

وی با بیان اینکه دولت عدم جابجایی در اعتبارات بخش سرمایه گذاری را کنترل کرد تا دوباره تورم ایجاد نشود، گفت: مدیریت تورم به این است که اعتبار در همان بخشی که باید هزینه شود تا دولت دچار مشکل نشود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان کرد: اتمام طرح های نیمه تمام باید در اولویت قرار گیرد چرا که برای دولت خوشایند نیست مردم طرح های نیمه تمام را که مربوط به این دولت نبوده را ببینند.

وی با بیان اینکه مدیریت این پروژه ها جز اولویت هاست و سازمان قرار نیست تنها فعالیت های خود را مدیریت کند، ادامه داد: این جلسات باید مشارکت ‎محور باشد و تعادل بخشی در سطح شهرستان ها خواهد بود.

احمدی‏ پور با بیان اینکه تلاش است گزارش های خوبی منوط بر ورود به برنامه ها ارائه شود، در پاسخ به درخواست خجسته نماینده مردم همدان در مجلس در خصوص تلاش برای ثبت جهانی آثار استان نیز بیان کرد: در ثبت جهانی آثار ظرفیت ها را بسیار محدود کرده اند اما سعی می کنیم با توجه به ظرفیت کهن و سابقه پایتختی همدان از این فرصت استفاده کنیم.

انتهای پیام/89039/ق40

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395771

خبر فوق مربوط به رسانهفارس نیوز می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم