خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر استفاده از ظرفیتهای قانونی برای حفظ میراث فرهنگی، گفت: تهیه و تدوین یک برنامه راهبردی به منظور انجام اقدامات و فعالیت های لازم در راستای ثبت جهانی تپه هگمتانه باید در اولویت قرار گیرد.

‎به گزارش"توریسم آنلاین" به نقل از میراث آریا در دیدار دکتر زهرا احمدی پور با محمدناصر نیکبخت استاندار همدان، موضوعات مرتبط با حوزه سه گاه فعالیت سازمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

‎معاون رئیس جمهور در این دیدار با اشاره به اهمیت حفظ و حراست از آثار تاریخی و فرهنگی بر استفاده از تمامی ظرفیتهای قانونی برای حفظ میراث فرهنگی، گفت: قانون حفظ آثار تاریخی و فرهنگی از سال 1309 تصویب شده است و براساس این قانون ما باید از این مواریث مراقبت کنیم.

‎رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: در برخی موارد طی سالیان گذشته ساخت و سازهایی در محوطه های آثار تاریخی و فرهنگی صورت گرفته و ضوابط موجود رعایت نشده است، ما باید با توجه به قوانین موجود در حراست از این آثار بی بدیل تلاشی مضاعف داشته باشیم.

‎احمدی پور با اشاره به اهمیت ثبت جهانی آثار بی نظیر فرهنگی و تاریخی استان همدان، افزود: تهیه و تدوین یک برنامه راهبردی به منظور انجام اقدامات و فعالیت های لازم در راستای ثبت جهانی تپه هگمتانه باید در اولویت قرار گیرد.

‎معاون رئیس جمهور تاکید کرد: مراقبت و حفظ منظر فرهنگی شهرها و به ویژه شهری همچون همدان که دارای سابقه تاریخی و تمدنی است باید در کانون توجه قرار گیرد و نباید اجازه دهیم ساخت و سازهای غیرمجاز، خدشه ای به این منظر فرهنگی وارد کند.

‎رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: حفظ منظر فرهنگی شهرهای ما نیازمند برنامه ها و فعالیت های نظارتی ادارات کل میراث فرهنگی استانها و همچنین مشارکت و همکاری سایر دستگاهها است.

‎احمدی پور گفت: در حال حاضر تهیه پیوست فرهنگی برای تمامی برنامه ها و اقداماتی که در شهرهای پیش بینی می شود ضروری است اما متاسفانه در تهیه این پیوست های فرهنگی، توجه به منظر فرهنگی نادیده گرفته می شود، ما باید حفظ و مراقبت از منظر فرهنگی را وارد پیوست های فرهنگی کنیم تا این میراث تاریخی و فرهنگی را به آیندگان تحویل دهیم.

‎معاون رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت صنایع دستی و توسعه و ترویج هنرهای سنتی، گفت: ایجاد و احیاء کارگاههای صنایع دستی و ایجاد اشتغال در این بخش به عنوان یکی از برنامه ها و مسئولیت های اصلی سازمان در دستور کار قرار دارد.

‎وی اضافه کرد: تغییر کاربری صنایع دستی و وارد کردن این هنرهای سنتی به زندگی مردم از جمله اقداماتی است که در راستای حفظ این هنرصنعت لازم و ضروری است.

‎معاون رئیس جمهور افزود: تلفیق طراحی های سنتی و ایده های نو در بخش صنایع دستی، استفاده کاربردی از این آثار را در زندگی روزمره مردم بیش از پیش افزایش می دهد.

‎ثبت جهانی تپه هگمتانه نیازمند اعتبارات ملی است
‎در ادامه این جلسه، استاندار همدان با تاکید بر اهمیت ثبت جهانی تپه هگمتانه گفت: استانداری همدان آمادگی همکاری در زمینه اجرای برنامه ها و اقداماتی که در راستای ثبت جهانی این اثر بی بدیل نیاز است را دارد.

نیکبخت افزود: برای ثبت جهانی تپه هگمتانه نیازمند اعتبارات ملی هستیم چراکه اعتبارات موجود در استانداری و سازمان میراث فرهنگی برای اجرای برنامه های این پروژه کافی نیست.

‎وی همچنین به حفظ و حراست از آثار تاریخی و فرهنگی اشاره کرد و افزود: امروز باید تخلفات و ساخت و سازهایی در سالهای گذشته صورت گرفته است را با تهیه یک برنامه راهبردی و همکاری تمامی دستگاهها از پیش روی ثبت جهانی تپه هگمتانه برداریم.

‎نیکبخت در ادامه یادآور شد: با توجه به ظرفیتهای موجود در همدان، این استان پتانسیل تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی گردشگران خارجی و داخلی را دارد.لینک کوتاه: betanews.ir/news/395770

خبر فوق مربوط به رسانه توریسم آنلاین می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم