کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
مرمت میراث فرهنگی ایران در تانزانیا

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا در دیدار با رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خواستار مرمت میراث فرهنگی ایران در تانزانیا شد.

«موسی فرهنگ» در دیدار با سید محمد بهشتی گفت که ارتباط فرهنگ دو کشور در قرن دهم میلادی و هنگام حضور یک ایرانی به نام «علی بن حسین شیرازی» در زنگ بار شروع شده است.

او با اشاره به آثار و ابنیه فراوان ساخته شده توسط این ایرانی در تانزانیا افزود:

در سال های گذشته دو طرح شامل شناسنامه دار کردن میراث فرهنگی ایران در تانزانیا و امکان مرمت تعدادی از این ابنیه توسط وزارت امور خارجه ارائه شده است.

«فرهنگ» خواستار همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در این زمینه شد و در همین حال آمادگی وزارت امور خارجه برای هرگونه همکاری را مورد تاکید قرار داد.

بهشتی نیز در سخنانی انجام کارهای پژوهشی را وظیفه اصلی پژوهشگاه دانست و برای هرگونه همکاری در زمینه شناسنامه دار کردن میراث فرهنگی ایران در تانزانیا و مرمت آنها اعلام آمادگی گرد.

او با اشاره به حضور مرتضی رضوانفر، عضو هیات علمی پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه ها و متون پژوهشگاه برای مشارکت در راه اندازی نمایشگاه عکس «کتیبه های فارسی در جهان» در تانزانیا در حال حاضر گفت:

پس از ارائه ارزیابی های او، یک تیم برای اجرای پیشنهاد های وزارت امور خارجه تشکیل خواهد شد.

نمایشگاه عکس «کتیبه های فارسی در مساجد جهان» با هدف معرفی جایگاه ایران و زبان فارسی در گسترش مساجد و همچنین معرفی بخشی از خدمات متقابل اسلام و ایران به مناسبت ایام اربعین در مسجد شیعیان دارالسلام برپا شد.

پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه ها و متون پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا در برپایی این نمایشگاه همکاری داشتند.

برچسب‌ها تانزانیا مرمت میراث فرهنگی

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395659

خبر فوق مربوط به رسانه کجارو می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم