خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مراسم بزرگداشت مرحوم حضرت آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، با سخنرانی حجت الاسلام اکبر حمیدزاده گیوی در مسجد امیرالمؤمنین(ع) خیابان نصرت برگزار شد.

حجت الاسلام حمیدزاده گیوی در ابتدای این مراسم در مورد وامداری شیعیان به امام رضا(ع) گفت: جامعه شیعه وامدار ارزش هایی جاودانه از امام رضا(ع) است بنابراین لازم است این مجلس نیز به مجلسی تبدیل شود که مقام امام رضا(ع) در آن گرامی داشته شود.

وی در مورد آثار فوت یک مرجع تقلید بیان کرد: البته درگذشت یک مرجع بزرگ، خود مصیبتی است و در روایتی داریم که زمانی که مؤمن فقیهی از دنیا برود، رخنه ای در معارف بشری به وجود می آید که چیزی نمی تواند این رخنه را پوشش بدهد.

وی ادامه داد: مخصوصاً در روایتی از امام صادق(ع) آمده است که پروردگار عالم هرگز علم و دانشی که به بشر ارزانی داشته است از بین نمی برد چراکه علم موهبتی الهی است؛ اما وقتی عالمی از دنیا می رود علم خودش را نیز با خودش می برد جز آن بخش از آثار و برکات علمی که توانسته است به حافظه جامعه انتقال بدهد.

وی افزود: نکته ای که وجود دارد این است که امام باقر(ع) می فرماید یکی از بزرگترین خسارت ها در اثر از دست یک عالم و مرجع این است که جهال و جفاکارانی از نابخردان، فرصت اظهار وجود پیدا می کنند؛ کسانی که هم گمراه و هم پیام آور جهل برای جامعه هستند و آرام آرام تأثیر خودشان را نشان می دهند؛ بنابراین درگذشته این مرجع عظیم القدر نه تنها ضایعه ای برای خاندان موسوی اردبیلی و حوزه های علمیه بلکه یک خلأ علمی برای همگان است.

حجت الاسلام حمیدزاده گیوی در مورد تأثیرات حضرت آیت الله موسوی اردبیلی بر جامعه یادآور شد: من شاهد هستم که تأثیری که مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی بر آذربایجان داشت، تأثیری ویژه بود که محققان می توانند در مورد آن تحقیق کنند؛ ایشان به عنوان یک عنصر اجتماعی اثرگذار، دل ها را به خود مجذوب می کردند و در طول سالیان دراز چه در تهران چه در قم و نجف توانستند از شخصیت های عظیم القدر علمی خوشه ای برچینند و هم به عنوان یک روحانی مسئولیت خودشان را انجام دادند به طوری که هم در درک و فهم معارف به جامعه اسلامی کوشیدند و هم منشأ خیر و برکت برای دیگر اقشار اجتماعی بودند.

وی افزود: مرحومحضرت آیت الله موسوی اردبیلی همان زمان که در این مسجد نماز می خواندند با اینکه در تهران، حسینیه ارشاد نیز بود اما پایه و محور توحید، مسجد حضرت آیت الله موسوی اردبیلی بود که کانون روشنگری در زمان شاه و در زمان انقلاب بود.

وی ادامه داد: در زمان انقلاب، وقتی روحانیت مبارز به همان شکل که در تاریخ است شکل گرفت؛ شخصیت های بزرگی مانند آیت الله موسوی اردبیلی و شهید مطهری بودند که توانستند کانون فعالیت های انقلابی را شکل بدهند. هیچ شخصیت دیگری نمی توانست اقدامات ایشان را به دوش بکشد و به همین صورت توانست در آذربایجان موفق عمل کند.

حجت الاسلام حمیدزاده گیوی در مورد چگونگی تأسیس دانشگاه مفید تصریح کرد: مرحوم آیت الله العظمی موسوی اردبیلی با تیزهوشی، فعالیت شان را تحت عنوان دانشگاه پیش بردند اگرچه بسیاری سعی می کردند ایشان همکاری لازم را نداشته باشند.

وی در تبیین شجاعت و تقوای حضرت آیت الله موسوی اردبیلی یادآور شد: آن زمان که ایشان در رأس قوه قضائیه قرار گرفت در کنار شهید بهشتی پیگیر عدالت بود و زمانی که من خدمت شان می رفتم و مطلب آفتابی می شد جسورانه مقابل ظلم ایستادگی می کردند و زمانی که من و یکی از نمایندگان مجلس خدمتشان بودیم می گفتند این جمله نهج البلاغه همواره جلوی چشم من است که جایگاه ما یا آتش است یا رحمت و لطف حق است و بدنم می لرزد که آیا به شایستگی توانسته ام در این جایگاه قضاوت کنم یا آتش فردای خود را افروخته ام!

وی در تبیین دغدغه های حضرت آیت الله موسوی اردبیلی گفت: اصلاح قوه قضائیه یکی از دغدغه های ایشان بود؛ در مورد منیت دغدغه داشت؛ در مورد عناصر چیز فهم از حقوقدانان دغدغه داشت؛ در راستای از دست رفتن انتقاد و فرصت دفاع آگاهانه دغدغه داشت و در راستای توجه به حوزه های علمیه دغدغه داشت.

حجت الاسلام حمیدزاده گیوی در پایان سخنانش در تبیین حدیثی از امام رضا(ع) گفت: امام رضا(ع) به پیروانشان فرموده اند اگر بر شیعه بودن خود مفتخرید اجازه ندهید شیطان در دل شما نفوذ کند؛ صداقت در گفتار، کردار، تعاملات اجتماعی داشته باشند؛ مردم باهم باشند و اتحاد خودشان را حراست کنند. /805/پ202/ج

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395592

خبر فوق مربوط به رسانهرسا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم