خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
برف و یخبندان اخیر در مازندران موجب صدمات و خسارات گسترده ای به باغداران استان شد که متعاقب آن بازار میوه و تره بار را نیز در بر گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مازند اصناف، برف و یخبندان اخیر در مازندران موجب صدمات و خسارات گسترده ای به باغداران استان شد که متعاقب آن بازار میوه و تره بار را نیز در بر گرفت.


برف و سرمای جگرسوز باغداران مازندران

در روزهای اول بارش برف، با کم شدن این دو محصول پرتقاضا درمیادین میوه و تره بار استان، نرخ های پراکنده و نامعلوم به خریداران داده می شد و همگان منتظر ثبات وضعیت و مشخص شدن قیمت این دو محصول در فصل مرکبات استان بودند که با ادامه بارش برف و تشدید یخبندان و متاثر از آن تلخی احتمالی میوه ها، قیمت آن شکست و باغداران به لحاظ اقتصادی متحمل زیان های فراوانی شدند.

هرچند در خبرها از خیز دلالان برای خرید مرکبات در استان از باغداران با قیمت ناچیز 300 تومان آگاه شده ایم؛ اما برای اطلاع از کم و کیف قیمت این دو محصول در میادین میوه و تره بار استان با چند تن از روسای میادین در مازندران، گفت وگویی را انجام داده ایم که در ذیل می خوانیم:

مرکبات مازندران نیازمند ویتامین"ت و م"(توجه مسئولان)

منصور مه نما در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: بازار این دو محصول یک وضعیت سازمان یافته ای را ندارد؛ چرا که محصولات در دو قالب سالم و یخ زده در میادین تفکیک می شود و هم خریداران و هم فروشندگان با ریسک به معامله نگاه می کنند.

وی افزود: البته نکته بسیار قابل تامل در خصوص این دومحصول آن است که در هر جعبه، تمامی بخش بار خراب یا به اصطلاح یخ زده نیست؛ بلکه بخشی از بارها خراب شده و بخش دیگر سالم است که با خوردن یک میوه و مزه تلخ آن، به تمامی آن محصول تعمیم داده شده و کلیه بار با قیمت میوه تلخ از باغدار یا فروشنده خریداری می شود.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار رامسر خاطرنشان کرد: در حال حاضر نارنگی سالم در میدان با قیمت یک هزار و 700 تومان خریداری می شود و این در حالی است که بار یخ زده همین محصول تا قیمت 300 تومان نیز خرید و فروش می شود.

مه نما اضافه کرد: در خصوص پرتقال و تامسون نیز، غالب میوه های وارد شده به میدان پا درختی یا زیر درختی است و میوه سالم در میدان کم است؛ چرا که باغداران و فروشندگان هنوز شروع به چیدن میوه های روی درخت نکرده اند و میوه های فعلی معمولا میوه های درجه یک محسوب نمی شوند.

امیرحسین فخرآوران نیز در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: قیمت پرتقال یخ زده در میدان میوه و تره بار مرکز استان بین 600 تا 700 تومان است.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار ساری اظهار کرد: قیمت نارنگی سالم تک رج در میدان 2 هزار و 400 تومان است و قیمت جعبه های معمول این محصول تقریبا یک هزار و 300 تومان به ازای هر کیلو است.

اوضاع بهم ریخته مرکبات در مازندران

عباس صالحی نیز در خصوص وضعیت پرتقال و نارنگی در میدان میوه و تره بار نوشهر به خبرنگار ما گفت: در حال حاضر به دلیل یخ زدگی و سرما، بازار خرید و فروش این محصول سر و سامان مشخصی ندارد و با یک ایست کامل مواجه شده است.

وی افزود: با توجه به تلخی احتمالی محصولات هم فروشنده و هم خریدار رغبتی به خرید و فروش ندارد و بازار خرید و فروش به زبان بازار کساد است.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار نوشهر در پایان قیمت نارنگی سالم در میادین میوه این شهرستان را یک هزار و 500 الی دو هزار تومان عنوان کرد. انتهای پیام/

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395569

خبر فوق مربوط به رسانهدانا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم