خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
سخنرانی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در همایشی در استانبول، 9 آذر 1395 سخنرانی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در همایشی در استانبول، 9 آذر 1395

یک کارشناس سیاسی می گوید رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درصدد تشکیل مجدد امپراتوری عثمانی است.

سخنان اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دربارۀ دلایل حضور نظامی کشورش در سوریه مقام های روسیه را که از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در مقابله با ستیزه جویی موردحمایت خارج در این کشور عربی حمایت می کنند، شگفت زده کرده است.

رجب طیب اردوغان سه شنبه در همایشی در استانبول گفت هدف نیروهای نظامی ترکیه از حضور در خاک سوریه براندازی دولت بشار اسد، رئیس جمهور این کشور عربی جنگ زده، است.

وی مدعی شد آنکارا درصدد بازگرداندن عدالت به سوریه است.

کاترین شکدم، مدیر مؤسسۀ شفقنا برای مطالعات خاورمیانه، به پرس تی وی گفت رئیس جمهور اردوغان در کشورهای همسایۀ ترکیه به سیاست های مداخله جویانه متوسل می شود تا راه را برای استقرار مجدد امپراتوری عثمانی هموار کند.

شکدم افزود اظهارات اخیر رئیس جمهور ترکیه دربارۀ حضور نظامی در سوریه توجهات را به این موضوع جلب کرد که اردوغان «یک رئیس جمهور امپریالیست است و می خواهد یک حاکم عثمانی باشد.»

وی با اشاره به اینکه آنکارا «به مردم سوریه و خواست آن ها توجه نمی کند»، خاطرنشان کرد: «به نظر می رسد ترکیه خواهان ایجاد یک امپراتوری در منطقۀ خاورمیانه است و می خواهد سوریه را نیز مستعمرۀ خود و به این امپراتوری ملحق کند.»

نظامیان و تانک‌های ارتش ترکیه در مناطق شمالی سوریه (عکس از خبرگزاری فرانسه)نظامیان و تانک های ارتش ترکیه در مناطق شمالی سوریه (عکس از خبرگزاری فرانسه)

شکدم افزود رئیس جمهور ترکیه در جایگاهی نیست که «دربارۀ دولت سوریه و چگونگی ادارۀ ملت سوریه قضاوت کند» چراکه رئیس جمهور اسد به صورت دموکراتیک انتخاب شده و بنابراین هیچ کس حق ندارد مشروعیت حکمرانی وی بر سوریه را به چالش بکشد.

وی هشدار داد: «من فکر نمی کنم تا زمانی که رئیس جمهور اردوغان بر ترکیه حکومت می کند بتوان به این کشور به عنوان یک دوست واقعی و یک شریک واقعاً متعهد برای تضمین ثبات در خاورمیانه اعتماد کرد.»

این تحلیلگر سیاسی خاطرنشان کرد با توجه به اینکه دولت ترکیه مروّج «وهابیت و تعصب» در سراسر خاورمیانه است، رئیس جمهور اردوغان باید یاد بگیرد که پیش از صحبت کردن دربارۀ سایر کشورها فکر کند.

نیروهای ترکیه 3 شهریور عملیات سپر فرات را در خاک سوریه آغاز کردند؛ عملیاتی که ادعا می شود برای بازپس گیری مناطق تحت تصرف داعش صورت می گیرد.

دولت سوریه اوایل شهریورماه با ارسال دو نامۀ جداگانه به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، عملیات ترکیه را محکوم کرده و آن را نقض حاکمیت خود، «جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت» خوانده بود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی وی فارسی» بلامانع است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395448

خبر فوق مربوط به رسانهپرس تی وی می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم