کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
در ساختار نظام سیاسی مردمسالاری ایران تأکید بسیاری بر رعایت حق و حقوق مردم شده است لذاهمواره اهرم نظارتی مجلس برای کنترل امور و احقاق حقوق ملت فعال است. اهرم نظارتی مجلس برای کنترل حقوق ملت فعال است به گزارش ایمنا به نقل ازخانه ملت،حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز مجلس به بیان جایگاه حقوقی مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی پرداخت و اظهارداشت: جایگاه مجلس بر اساس قانون اساسی جایگاه بالایی است به طوری که می توان گفت جایگاه مجلس بالاتر از قوه مجریه و قوه قضاییه است.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس خاطرنشان کرد: جایگاه رفیع مجلس از آن منظر است که قوای مجریه و قضاییه نمی توانند اقدامی نسبت به مجلس داشته باشند اما قوه مقننه در کنار قانونگذاری بحث نظارت از طرق مختلف مثل تحقیق و تفحص از هر دو قوه دیگر را در زمره اختیارات خود دارد.
حاجی دلیگانی در ادامه به ساختار نظام سیاسی مردمسالاری ایران تأکید و افزود:در ساختار نظام سیاسی مردمسالاری ایران تأکید بسیاری بر رعایت حق و حقوق مردم شده است لذا قوه مجریه که زمام امور اجرایی را برعهده دارد نباید به این سمت رفته و احساس کند ظرفیتی دارد که می تواند هر اقدامی صورت دهد و باید بداند همواره اهرم نظارتی مجلس برای کنترل امور و احقاق حقوق ملت فعال است.
وی در ادامه با انتقاد از اینکه در سال های اخیر جایگاه مجلس تحت الشعاع برخی امور قرار گرفته، تصریح کرد: برخی کاستی ها و همچنین عملکرد نامناسب افرادی که باید مدافع جایگاه مجلس می بودند، باعث شده به شأن مجلس خدشه وارد شود در حالی که همگان باید بدانند خدشه وارد کردن به بدنه مجلس از حرمت جمهوری اسلامی می کاهد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر نمایندگان مجلس نیز باید خود را تابع قانون دانسته و مراقبت کنند تا همچون آیت الله شهید مدرس(ره) که همواره نمایندگی اش از پیش از انقلاب تا کنون زبانزد است، عمل کنند.1/122/08109
کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395348

خبر فوق مربوط به رسانه ایمنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم