جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:
آغاز استفاده صنعت چاپ از تسهیلات وزارت صنعت/بهره حمایت‌های دولتی ۱۸درصد است

غلامرضا شجاع بهره ۱۸ درصدی تسهیلات بسته‌های حمایتی وزارت صنعت را برای صنایع مختلف به‌ویژه صنعت چاپ بسیار بالا دانست.

غلامرضا شجاع (رئیس شرکت تعاونی لیتوگرافان) در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین نتایج حاصله از نامه درخواست ۱۶ اتحادیه چاپ سراسر کشور برای استفاده از بسته های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در زمینه تسهیلات ۱۶هزار میلیاردی وزارت صنعت و معدن دو اتفاق خوب افتاده است: اول اینکه زمان درخواست برای استفاده از این تسهیلات تا پایان سال ۹۵ تمدید شده است. ثانیا بنابر اعلام آقای مقیمی از مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت سقف ۱۶هزار میلیاردی این تسهیلات برداشته شده و چنانچه برای پوشش درخواست های ارسالی نیاز به اضافه شدن به این مبلغ باشد توسط این وزارت خانه تامین اعتبار خواهد شد.

رئیس شرکت تعاونی لیتوگرافان ادامه داد: بعد از نامه های اصناف چاپ سراسر کشور به وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، آقای جنتی در مراسم روز ملی چاپ که در تالار وحدت برگزار شد، از موافقت آقای نعمت زاده (وزیر صنعت، معدن و تجارت) با اختصاص ۳هزار میلیارد از مبلغ کلی این تسهیلات به صنعت چاپ خبر داد. تاکنون هم برخی از همکاران ما در استان هایی مانند همدان، فارس و... برای دریافت تسهیلان مذکور اقدام کرده و بعضا دریافت هایی هم داشته اند.

او سپس در پاسخ به این سوال که میزان تسهیلات تخصیص داده شده به واحدهای چاپی که تاکنون از این حمایت بهره مند شده اند چقدر بوده است، بیان کرد: میزان مبلغ حمایتی نیز معمولا در سطح میلیارد تومان است. البته با توجه به طرح توجیهی که فعال صنعت چاپ برای توسعه و نوسازی ماشین آلات ارائه می دهد؛ متفاوت خواهد بود. اگرچه سامانه اینترتی درخواست ثبت نام برای تسهیلات بسته شده اما افراد متقاضی می توانند طرح توجیهی خود را به صورت دستی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کنند تا در دست بررسی قرار بگیرد. همچنین اگر چاپخانه ای ارتباط مستقیم با بانک های پرداخت کننده این تسهیلات دارد و اعتبار لازم را نیز در حساب خود داشته باشد، می تواند بدون نیاز به مراجعه به وزارت صنعت و معدن مستقیما از طریق بانک درخواست دریافت تسهیلات را ارائه کند. متاسفانه در این بین برخی بانک ها و شعبات بانکی سلیقه ای برخورد می کنند و همکاری لازم را ندارند.

شجاع همچنین بهره ۱۸ درصدی این تسهیلات را برای صنایع مختلف به ویژه صنعت چاپ بسیار بالا دانست و اظهار داشت: نکته مهم درمورد تخصیص این ۳هزار میلیارد میزان بهره ۱۸درصدی آن است. اگر برخی هزینه های جانبی دریافت تسهیلات را هم در نظر بگیریم؛ این بهره تا ۲۲-۲۱ درصد هم افزایش پیدا می کند که واقعا چنین میزان سودی برای صنعت چاپ با ماشین الات گران قیمتی که نیاز دارد و حتی دیگر صنایع بسیار بالا است. به همین دلیل از دولت درخواست داریم که از طریقی مثلا با واسطه وزارت ارشاد که به نوعی پدرخوانده و متولی صنعت چاپ شناخته می شود، بخشی از این بهره را پرداخت کند. پیشنهاد خود ما حمایت برای بازپرداخت ۵ درصد این میزان بهره است اما تاکنون به نامه درخواستی در این رابطه ترتیب اثر و پاسخی داده نشده و دوستانی هم در استان های مختلف موفق به دریافت این تسهیلات شده اند باید تمامی این ۱۸درصد بهره را خودشان پرداخت کنند.

او در پایان تاکید کرد: صنعت چاپ واقعا حال و روز خوشی ندارد و شدیدا در رکود دست وپا می زند. به جرات می توان گفت اگر متوسط و میانگین آمار ها را در نظر بگیریم کمتر چاپخانه ای حتی در تهران وجود دارد که حتی یک شیفت کاری داشته باشد. بحث مالیات بر ارزش افزوده هم شرایط را برای فعالین این صنعت غیرقابل تحمل کرده است و امیدواریم حمایت های اینچنینی ادامه داشته باشد تا روند نوسازی صنعت چاپ و شرایط بازار ان جان تازه ای بگیرد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395271

خبر فوق مربوط به رسانهطرفداری می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم