جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمدحسن واحدی معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: از این تعداد سه میلیون و ۲۲۳ هزار نفر زائرانی هستند که با وسایل حمل نقل ریلی، جاده ای و هوایی وارد مشهد شده اند که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال رشد سه درصدی دارد که ۶۸ درصد از این جمعیت با وسایل نقلیه شخصی به مشهد سفر کردند که این میزان نیز نسبت به پارسال پنج درصد بیشتر شده است.

معاون استاندار خراسان ضوی سهم حمل و نقل عمومی جاده ای را از این جمعیت ۱۸ درصد ذکر و بیان کرد: این رقم نسبت به پارسال یک درصد کاهش دارد و سهم بخش ریلی هم هشت درصد از کل مسافران ورودی است که نسبت به پارسال کاهش هشت درصدی نشان می دهد.

وی شمار مسافرانی را که با ناوگان هوایی طی این مدت به مشهد وارد شدند شش درصد از کل این جمعیت عنوان کرد که نسبت به عملکرد سال قبل این ناوگان رشد ۱۸ درصدی دارد.

واحدی همچنین آمار زائرانی را که طی همین ایام پای پیاده به مشهد الرضا(علیه السلام) آمده اند ۲۹۸ هزار و ۱۸۱ نفر ذکر و بیان کرد: این جمعیت در قالب دو هزار و ۱۰۰ کاروان از ۱۹ استان کشور به مشهد آمدند که جمعیت زائران پیاده امسال نسبت به همین ایام در سال قبل رشد ۱۳ درصدی دارد.

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: هم اکنون از گنجایش هزار واحد اقامتی رسمی مشهد اعم از هتل، هتل آپارتمان و میهمانپذیر بیش از ۸۵ درصد اشغال است و از گنجایش ۱۷ هزار و ۱۰۰ نفری خانه مسافرها نیز ۹۵ درصد، ۱۰۰ درصد گنجایش ۲۰ هزار نفری حسینیه ها و ۱۰۰ درصد گنجایش ۹۰ هزار نفری مدارس و ۹۶ درصد گنجایش میهمانسراهای دولتی این شهر تکمیل شده است.

وی ادامه داد: در این میان برای زائران پیاده ۱۸۰ مدرسه با گنجایش ۱۱۰ هزار نفر و برای هیاتها و فرهنگیان ۲۰۰ مدرسه تدارک شد که در بخش زائران پیاده نیز اسکان به ۷۸ هزار نفر رسید.

واحدی در ادامه افزایش مشارکت آستان قدس رضوی را در همه عرصه های فرهنگی و رفاهی و نیز همراهی و مشارکت مردم و خیرین در میزبانی از زائران را خوب توصیف کرد و افزود: آمار ۷ هزار و ۵۰۰ نفری پارسال ثبت نام در سامانه جهاد خدمت امسال به بیش از ۵۱ هزار نفر رسید.

وی تقبل پذیرایی و خدمات دهی به زائران پیاده اسکان یافته در۳۰ مدرسه توسط دانش آموزان و اولیا آنها و پخت ۷۰ دیگ شله مشهدی در ظهر شهادت امام رضا(علیه السلام) و توزیع بین زائران بازگشتی را مصداقی از حضور و فعالیت همه جانبه مردم و خیران در این حوزه دانست.

معاون استاندار خراسان رضوی راه اندازی قرارگاه فرهنگی با محوریت آستان قدس در تمامی عرصه ها و حضور ۷۰۰ روحانی برای فعالیت فرهنگی و تبلیغی بین زائران را بخشی دیگر از این تلاش دانست.

وی افزود: افزایش ظرفیت توزیع غذا بین زائران پیاده از ۶۰ هزار وعده در سال گذشته به ۳۰۰ هزار غذا در روزهای اخیر با مشارکت آستان قدس و جمعیت خدتگزاران زائران پیاده رضوی و سایر اقشار مردم از دیگر خدمات برای رفاه زائران بوده است.

پایان پیام/483 ضمیمه :

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395193

خبر فوق مربوط به رسانهشبستان می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم