خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
پرونده جهانی نوروز در یازدهمین اجلاس یونسکو ثبت جهانی شد      پرونده جهانی نوروز در یازدهمین اجلاس یونسکو در اتیوپی با حضور ١٢ کشور ثبت جهانی شد.

به گزارش خبرگزاری برنا،پرونده جهانی نوروز در یازدهمین اجلاس یونسکو در اتیوپی با حضور ١٢ کشور ثبت جهانی شد

این خبر حاکی است: پرونده نوروز در مهر سال 1388 با عضویت 7 کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید.

در سال93، با تقاضای الحاق پنج کشور عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان این پرونده دوباره تدوین و به یونسکو ارسال شد که قرار شده بود در این نشست در قالب پرونده 12 ملیتی نوروز به مدیریت ایران مطرح شود.

پرونده چند ملیتی نوروز نخستین پرونده بین کشوری و مهم در یونسکو است که حوزه های فرهنگی مرتبط را در کنار هم قرار داده و همکاری های مشترک فرهنگی، ظرفیت سازی و آموزش و سایر موضوعات بین کشوری را فراهم ساخته است.

در این نشست همچنین پرونده فرهنگ پخت نان های تخت همچون لواش که از سوی کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، قزاقستان و قرقیزستان ارایه شده بود نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.

بررسی گزارش دوره ای درخصوص نقالی و قصه گویی اجرایی ایرانی و دانش و مهارت لنج سازی و لنج رانی در خلیج فارس از دیگر برنامه های این نشست بود.

تا کنون 10 میراث ناملموس کشورمان همچون نوروز، موسیقی ردیفی ایرانی، قالیبافی استان فارس، آیین های پهلوانی، قالیشویی اردهال کاشان، تعزیه، روش سنتی قالیبافی در کاشان، موسیقی بخش های خراسان، فناوری ساخت لنج در جنوب و نقالی(قصه گویی)ایرانی، در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395168

خبر فوق مربوط به رسانهخبرگزاری برنا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم