خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
قطار بدری با بیان اینکه نمایندگان محترم مجلس باید در مورد استیضاح تصمیم بگیرند که در این خصوص تعدادی از نمایندگان اقدام کرده‌اند اظهار داشت: تاکنون حدود هفتاد امضاء برای استیضاح جمع شده و براین اساس احتمال دارد وزیر راه و شهرسازی استیضاح شود.

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین»، در خصوص آخرین پیگیری های این کمیسیون در خصوص موضوع تصادف قطار در سمنان با بیان اینکه براساس دستور رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، کمیسیون عمران وارد بحث بررسی علل و عوامل این حادثه شد اظهار داشت: چند روز پیش به محل این حادثه در سمنان رفتیم و از محل آن بازدید کردیم. در این بازدید با مسئولین استان سمنان، استاندار، معاون عمرانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و معاون سیر و حرکت شرکت راه آهن کشور جلسه داشتیم؛ از ابتدای شروع حادثه تا اتمام شناسایی جانباختگان را بررسی کردیم و همچنین با مجروحین در بیمارستان سمنان دیدار و گفتگو کردیم.

وی خاطر نشان کرد: نهایتا مرکز کنترل الکترونیکی شرکت راه آهن را هم بررسی کردیم، مکالمات لکوموتیوران و مرکز راه آهن را هم جمع آوری و مورد ارزیابی قرار دادیم.

سخنگوی کمیسیون عمران با بیان اینکه برخی بررسی های تکمیلی را طی دو سه روز آینده انجام خواهیم داد اظهار داشت: ان شاءالله هفته آینده گزارش کامل این بررسی در صحن مجلس قرائت خواهد شد، با این حال در ارزیابی اولیه به این نتیجه رسیده ایم که از علل اصلی حادثه خطای انسانی بوده است البته در کنار آن ضعف مدیریت حمل و نقل ریلی و مخصوصا سیستم کنترل و نظارت مضاعف در این مواقع هم یک از عوامل موضوع است که ان شاءالله گزارش تکمیلی آن را هفته آینده در صحن مجلس قرائت می کنیم.

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی می توانند در این حادثه دخیل باشند خاطر نشان کرد: تاکنون 4 نفر را به حکم دادستان استان سمنان بازداشت کرده اند که در حال بازجویی از آنها هستند؛ اپراتور شیفت کنترل در زمان حادثه و در شیفت قبل از آن حادثه که زمان تعویض آنها ساعت 7 بوده است به همراه مسئول مرکز کنترل یا ATC شمال شرق کشور مرکز شاهرود و لکوموتیوران قطار سمنان مشهد بازداشت شده اند البته عوامل مختلف دیگر هم می تواند دخیل باشد ولی در بررسی های اولیه این افراد بازداشت شده اند.

بدری با تاکید براینکه ضعف مدیریتی در این حادثه وجود دارد اظهار داشت : رعایت موارد ایمنی، مخصوصا نظارت های مستمر و مضاعفی که باید صورت بگیرد به همراه کنترل هایی که مضاعفی که در اینگونه مواقع باید انجام شده مشکل داشته است.

وی با بیان اینکه سیستم ATC یا کنترل الکترونیکی قطار خوب کار کرده است اظهار داشت: اما در این موارد استثنائی کنترل های مضاعف یا صدور مجوز حرکت توسط حداقل 3 نفر آدم با تجربه باید صورت می گرفته که یک سری ضعف هایی در این خصوص بوده و در نهایت منجر به این قضیه شده است.

سخنگوی کمیسیون عمران در خصوص موضوع خواست عمومی برای استیضاح وزیر راه در پی حادثه تصادف اظهار داشت: با توجه به اینکه ماموریت کمیسیون عمران بررسی کارشناسی و فنی موضوع بوده لذا اگر این کمیسیون به موضوع استیضاح وارد شود شاید پیگیری ها از حالت تخصصی خارج شود با این حال نمایندگان محترم مجلس باید در مورد استیضاح تصمیم بگیرند که در این خصوص تعدادی از نمایندگان اقدام کرده اند و تاکنون حدود هفتاد امضاء برای استیضاح جمع شده و براین اساس احتمال دارد وزیر راه و شهرسازی استیضاح شود.

وی با تاکید براینکه ضعف مدیریت، کنترل و نظارت در سیستم حمل و نقل ریلی یکی از عوامل حادثه برخورد قطار بوده است گفت: اگر ضعف مدیریتی و کنترل های ایمنی در این گونه از مواقع نبود قطعا این حادثه به راحتی مدیریت می شود و این حادثه دلخراش ایجاد نمی شد؛ بخاطر گستردگی عمق این فاجعه مقام معظم رهبری امری فرمودند که مسئولین به راحتی از کنار این حادثه نگذرند.

بدری در پایان خاطر نشان کرد: قطعا ما پیشنهادهایی را به کمیسیون عمران برای بررسی وضعیت ایمنی حمل و نقل ریلی کشور خواهیم داشت و به جد پیگیری خواهیم کرد تا این مشکلات حل شود.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395150

خبر فوق مربوط به رسانه طرفداری می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم