خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
چرا قیمت دلار سیر صعودی گرفته است؟

به گزارش آخرین نیوز، مهدی تقوی، اقتصاددان، در یادداشتی با عنوان "چرا قیمت دلارسیر صعودی گرفته است؟" در روزنامه آرمان امروز نوشت:

بعد از انتخابات سال ۹۲ و شعارهای دولت در عرصه تعاملات بین‌المللی، به یک‌باره قیمت دلار در ایران کاهش پیدا کرد تا آنجا که کاهش ارزش دلار ازسوی مقامات بانک مرکزی به مثابه یک تهدید جدی تلقی شد اما درطول سه سال اخیر ثبات قابل دفاعی دربازار اقتصادی ایران و به تبع آن دربازار ارز به وجود آمد و در طول این سال‌ها هیچ فعال اقتصادی انتظار افزایش نرخ ارز را نداشت. حتی بعد از توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برجام به نظر‌می‌رسید علائم خوبی برای کاهش قیمت دلار در بازار به وجود آمده است.

همچنین دلارهایی که از طرق مختلف ازسوی آمریکا به ایران منتقل شد مقدار قابل توجهی بود و به واسطه آن، دلارها امکان به ثبات رسیدن نرخ ارز در بازار به وسیله سیاست‌های پولی و مالی وجود داشت. ازسوی دیگر مطابق نظریه‌های اقتصادی زمانی که قرار است نرخ دلار کاهش یابد، سفته‌بازها در بازار به سوی فروش دلار تمایل پیدا می‌کنند. درنتیجه براساس این تئوری اقتصادی، باید قیمت ارز کاهش پیدا می‌کرد درحالی که شاهد افزایش قیمت دلار در بازار هستیم. شاید به نحوی افزایش قیمت ارز به صورت هدایت شده باشد.

البته با توجه به تمایل دولت به ثبات در اقتصاد بعید است به این سمت حرکت کند. مگر اینکه تصمیم دیگری در دولت گرفته شود. همچنین تجربه افزایش جهشی قیمت ارز در دولت قبل نشان می‌دهد که با این افزایش قیمت‌کالاهای وارداتی بالا می‌رود و این افزایش ضرر سیاست‌های کاهش تورم در سه سال اخیر است. از سوی دیگر برخی از کارشناسان اقتصادی نظریه‌های جدیدی درباره احتمالات افزایش قیمت دلار به تبع افزایش میزان نقدینگی ارائه می‌دهند که مشخص نیست این نظریه‌ها ازچه زمانی وارد علم اقتصاد شده است که هنوز به کتابت در نیامده! چنین نظریاتی باعث بی‌اعتباری علم اقتصاد می‌شود.

دربازار ارز چند نظریه بیشتر وجود ندارد. «نظریه برابری قدرت خرید» یکی از این نظریه‌هاست. در سال‌های ۹۱ تا ۹۲ تورم به حدود ۴۰ درصد دراقتصاد ایران رسید براساس این نظریه قیمت دلار در ایران افزایش یافت. اما اکنون با توجه به سیاست‌های دولت آقای روحانی که درجهت کاهش تورم است و تورم به زیر ده درصد رسیده و نرخ رشد اقتصادی نیز در شش ماه اول سال مثبت شده، دلار باید دربازار با کاهش قیمت روبه‌رو شود.

درنتیجه در این‌جا این شبهه به وجود می‌آید که شاید این افزایش قیمت ارز با علم صورت می‌گیرد. نظریه دیگر در این رابطه«نظریه پولی» است. مطابق این نظریه زمانی که افزایش حجم پول در اقتصاد ایران نسبت به افزایش حجم پول در آمریکا بیشتر شود، باید ارزش دلار کاهش یابد. براساس این دو نظریه و با درنظر گرفتن وضعیت ثبات در بازار ایران وگشایش‌های ارزی، نباید قیمت ارز دربازه فعلی کاهش یابد.نویسنده به عنوان یک اقتصاددان اعتقاد دارد نظریه‌های اقتصادی درایران در حال رد شدن است. از سوی دیگر در روزهای اخیر برخی مسافرت‌های مردم ایران به عراق را موجب افزایش قیمت ارز در بازار می‌دانند. به نظر نمی‌رسد این میزان خروج ارز در ایران در برابر میلیارد‌ها دلار در حال چرخش در اقتصاد ایران به اندازه‌ای باشد که در بازار ارز شوک اقتصادی به وجود آید.

درباره روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و افزایش قیمت دلار در مقایسه با سایر ارزها تنها شاید یک درصد دلار در برابر سیار ارزها افزایش قیمت یابد اما میزان این افزایش در بازار ایران بیش از یک درصد است. در نتیجه باید به سیاست‌های دولت درباره ارز دقت کرد که چرا قیمت دلار درحال افزایش است. البته دولت‌ها به دنبال درآمد پولی در اقتصاد هستند و هر زمان با مشکل روبه‌رو شوند به چاپ پول مبادرت می‌ورزند و چاپ پول نیز موجبات ایجاد تورم می‌شود اما افزایش قیمت دلار می‌تواند درآمد‌هایی برای دولت داشته باشد که باید به آن توجه شود.

درمجموع اگربه قیمت دلار درطول پنج دهه اخیر نگاه کنیم، دلار در۱۳۴۵ حدود۷تومان بود و تا وقوع انقلاب اسلامی دلار درهمان حدود۷ تومان باقی ماند. در زمان جنگ قیمت ارز به حدود ۱۰۰ تومان رسید و بعد از قطعنامه۵۹۸ نیز دلار پنجاه تومان شد. بعد ازجنگ و تا به امروز دلارمداوم افزایش قیمت داشته است و سیاست‌های غلط اقتصادی موجب افزایش قیمت فعلی دلار شده است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395138

خبر فوق مربوط به رسانهآخرین نیوز می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم