کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
کودک و نوجوان > فرهنگی - اجتماعی - تمام هفته‌ی گذشته یک آهنگ مدام در گوش من تکرار می‌شد و بدتر آن که بی‌اختیار آن بخش از آهنگ را زیر لب زمزمه و تکرار می‌کردم.

انگار یک دستگاه پخش موسیقی در گوشم بود که هی گیر می کرد و دوباره به ابتدای آن بخش از موسیقی برمی گشت؛ بعد از کمی جست وجو فهمیدم که فقط من این مشکل را ندارم و آن قدر این مسئله جدی است که محققان بسیاری ازدانشگاه های معتبر دنیا درباره ی آن تحقیق کرده اند.

این گونه تکرارها در ذهن به کرم های گوش یا مغز معروف اند. بروز این حالت علل مختلفی دارد، از وضعیت عاطفی و احساسی گرفته تا محرک های چشمی در آن دخیل اند.

محققان آمریکایی دو عامل را برای گیر افتادن یک آهنگ در ذهن ما شناسایی کرده اند که یکی از آن ها تکرار است. در واقع گوش دادن به یک آهنگ شایع ترین دلیل به دام افتادن آن در ذهن است.

این عامل به زمان گوش دادن به آهنگ و دفعات تکرار آن بستگی دارد. هر چه شما بیش تر یک آهنگ را گوش کنید، احتمال این که در ذهن شما به دام بیفتد بیش تر خواهد شد.

بر اساس یافته های محققان، بیش از ۹۰ درصد انسان ها هفته ای یک بار و ۹۸ درصد انسان ها حداقل یک بار در زندگی این پدیده را تجربه می کنند.

دومین عامل به وجود آمدن کرم گوش هم خوانی است. گاهی وقت ها محیطی که در آن به موسیقی گوش می دهید به عنوان محرک عمل می کند. هم خوانی آهنگ با آن چه در اطراف شما روی می دهد موجب می شود که با قرار گرفتن در وضعیت مشابه آهنگ را به خاطر بیاورید.

اما چه درمان هایی برای آهنگ سمج وجود دارد؟ محققان گوش دادن به یک آهنگ دیگر، فکر کردن به چیزهای دیگر مثل صحبت کردن با یک نفر، حل کردن جدول، گشتن به دنبال چیزهای گم شده، گوش دادن به همان آهنگ سمج و در نهایت جویدن آدامس را برای توقف تکرار آهنگ در ذهن پیشنهاد می دهند.*


* برگرفته از مجله ی الکترونیکی «فوت و فن» و سایت فرادید

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395033

خبر فوق مربوط به رسانه رسا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم