جشنواره نوروزی
تاریخ دریافت خبر: بازدید: 533

شفقنا- عصر روز سه‌شنبه ۹ آذرماه، تصویر مردی سپید موی با چهره‌ای سینمایی توسط اهالی این حوزه در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد؛ تصویری که با یک پیام تسلیت برای زرین دست سینمای ایران همراه بود.

نرگس عاشوری در روزنامه ایران نوشت: تصویر اگر چه برای مخاطبان جدی سینما آشنا بود اما گیرنده این پیام تسلیت برای مخاطبان عام‌تر آشناتر. علیرضا زرین دست که کارنامه سینمایی‌اش آنقدر زرین هست که حتی برای سینما دوستان نه چندان پیگیر نیاز به یادآوری نداشته باشد اما شاید کمتر کسی است که بداند همین مدیر شناخته شده فیلمبرداری سینمای ایران کار خود را با دستیاری فیلمبرداری در فیلم «وسوسه شیطان» (۱۳۴۶) ساخته برادرش آغاز کرده است.
صاحب عکس و خبر حسرت برانگیز روز سه‌شنبه بیشتر برای کسانی شناخته شده بود که از سینمای قبل از انقلاب تصویری روشن‌تر در ذهن دارند. محمد زرین دست اگر چه کار خود را در سینما با نویسندگی، کارگردانی و بازیگری در فیلم «خانه شنی» (محصول ۱۳۴۱) در امریکا آغاز کرد اما نخستین تصویر از نام او در تیتراژ سینمای ایران به یکی از معدود فیلم‌های رنگی سینمای ایران در دهه چهل بازمی‌گردد؛ فیلم «هاشم‌خان» که از حضور ستاره‌های آن روزهای سینما یعنی بهروز وثوقی و ناصر ملک‌مطیعی بهره برده بود.
محمد زرین دست که از بسیاری از تکنیک‌های روز سینمای جهان در این فیلم استفاده کرد اما در تیتراژ این فیلم نیز نه با نام واقعی خود بلکه با عنوان «تونی زرین دست» معرفی شد؛ نامی که در خارج از مرزهای ایران شناخته شده بود و برای همیشه با او ماند. محمد که تحصیلات سینمایی خود را در دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا به پایان برده بود، از بازارهای جهانی و عوامل پولساز سینمایی شناخت داشت با وجود این فیلم‌های بعدی او از جمله «جاده تبهکاران» و «فاتحین صحرا» با وجود بهره بردن از فیلم رنگی، پرده عریض و ستارگان سینما نتوانست توفیق چندانی در گیشه داشته باشد. وسوسه شیطان، شهر آفتاب، از یاد رفته، شکوه قهرمان و پلی سوی بهشت از جمله فعالیت‌های زرین دست در مقام کارگردان، تهیه‌کننده، نویسنده و بازیگر بود.
زرین دست در سال ۱۳۵۰ به امریکا رفت و فعالیت‌های سینمایی خود را با عنوان تونی زرین دست ادامه داد. خون خودش (Blood of His Own) آخرین ساخته او در امریکا بود که در سال ۱۳۷۷ تولید شد. او پس از سال‌ها دوری با بازگشت به ایران از دهه ۸۰ فیلمسازی در ایران را از سر گرفت.
«سر گیجه» و «قفس طلایی» از جمله فعالیت های فیلمسازی او در سال‌های بعد از انقلاب است. او همچنین در این ایام در فیلم تحسین شده حمید نعمت‌الله
«بی پولی» به‌عنوان بازیگر حضور داشت. این فیلمساز باسابقه سینما در سال‌های اخیر در صدد ساخت فیلمی با محوریت انقلاب بود که وعده‌های عملی نشده و بیماری این مجال را از او گرفت.
در نهایت شامگاه روز دوشنبه ۸ آذرماه این کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی سینما در ۸۲ سالگی در تهران به علت ابتلا به بیماری سرطان درگذشت تا روز سه‌شنبه انتشار این خبر و عکس‌های به یادگار گرفته اهالی سینما با او، بهانه‌ای دیرهنگام برای مرور جای خالی او در سینما شود.
مراسم تشییع پیکر محمد زرین‌دست در حال برنامه‌ریزی است، اما آن‌طور که برادر او علیرضا زرین دست خبر داده است به خاطر پر شدن قطعه هنرمندان احتمالاً در قطعه‌ نام‌آوران دفن خواهد شد.

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

لینک کوتاه: betanews.ir/news/395007

خبر فوق مربوط به رسانهشفقنا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم