کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
شهر > محیط زیست ایران - ‌سید محمد فخار:
۷۰ روز از پاییز گذشت اما این آلوده‌ترین پاییز ۳سال اخیر در پایتخت بوده است. دیروز هوای تهران برای همه ناسالم بود اما بی‌شک این نه نخستین و نه آخرین روز در سال‌جاری است که هوا وارد شرایط اضطرار آلودگی‌ می‌شود.

شرایط وخیم هوای پایتخت درحالی رخ داد که هفته جاری هفته ای نیمه تعطیل بود و اگر در یک هفته کاری قرار داشتیم بی شک هوای تهران جایی برای تنفس باقی نمی گذاشت. در چنین شرایطی اگرچه قوانین متعددی برای کاهش آلودگی هوا وجود دارد که بعضا از سوی خود دولت تصویب شده، اما هنوز هستند کسانی که ذره ای برای سلامت میلیون ها شهروند درگیر آلودگی هوا دل نمی سوزانند.

در این راه پس از لابی خودروسازان خارجی برای دورزدن مصوبه نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی، به تازگی خبر رسیده که وزارت صنعت برای شماره گذاری 600هزار موتورسیکلت کاربراتوری پا پیش گذاشته است. از ابتدای مهر قرار بود هیچ موتورسیکلت کاربراتوری پلاک نشود. موتورسیکلت های کاربراتوری در هر کیلومتر پیمایش 15گرم آلودگی هوا تولید می کنند و این عدد یعنی 8برابر یک خودروی یور و 2.بدین ترتیب هر موتورسیکلت سالانه 200کیلوگرم آلایندگی وارد هوای شهر تهران می کند. در عین حال در چند سال گذشته سالانه ۵۰۰ هزار موتور کاربراتوری تولید شده و با ورود 600هزار دستگاه موتور سفارش وزارت صنعت، هر سال 120هزار تن آلودگی هوای جدید وارد آسمان می شود.

آلودگی هوای روزهای اخیر تهران در جلسه شورای شهر نیز خبرساز بود. مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در این باره از دولت خواست که به مصوبه خود درمورد ممنوعیت شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری ازمهر ماه امسال برای جلوگیری از آلودگی هوا عمل کند. تأکید رئیس شورای شهر تهران تبدیل موتورهای کاربراتوری به انژکتوری بود.

وی گفت: حتی اگر لازم باشد نامه ای به امضای همه اعضای شورای شهر به هیأت دولت تقدیم خواهیم کرد و به این وسیله عدم شماره گذاری موتورهای کاربراتوری را پیگیری می کنیم. محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز در این باره گفت: دولت600هزار موتور سیکلت کاربراتوری برای توزیع در بازار سفارش داده است.

حقانی اضافه کرد: وقتی مصوبه خود دولت اعلام می کند که نباید ثبت، سفارش و شماره گذاری شود چرا وزیر صنعت نامه می نویسند که این تعداد موتورسیکلت باید ثبت و شماره گذاری شود؟ وی تصریح کرد: از وزرای صنعت و کشور درخواست دارم که به مصوبه خود عمل کنند و جلوی شماره گذاری موتورهای کاربراتوری را بگیرند. همچنین پرویز سروری رئیس کمیسیون نظارت شورا گفت:

از اول مهر تاکنون به دلیل آلودگی هوا شاهد تعطیلی چند روزه مدارس در تهران بوده ایم از همین رو دولت سه شنبه را به عنوان بین التعطیلین تعطیل می کرد تا مردم چند روزی از شهر خارج شوند و آلودگی هوا کاهش یابد نه اینکه در هفته بعد باز هم به دلیل آلودگی هوا شاهد تعطیلی باشیم.

در پاییز سال 93هوا 45روز پاک و سالم و تنها 25روز ناسالم بود و وارد شرایط اضطرار(شاخص بالای 150) نشد. در سال 94نیز 49روز هوا پاک و سالم و 21روز ناسالم بود و هیچ روز شرایط اضطراری نداشتیم اما در پاییز سال جاری هوا 48روز سالم و 23روز ناسالم بود که از این تعداد، سهم روزهای ناسالم برای همه یا شرایط اضطراری که باید به تعطیلی مدارس بینجامد، 4روز بود. البته قرار است از امروز با وزش باد مناسب، از انباشت آلاینده های جوی در آسمان تهران کاسته شود.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، با حاکمیت شرایط جوی ناپایدار در امروز(پنجشنبه) در برخی ساعات وزش باد نسبتا شدید و بارش پراکنده پیش بینی می شود. این شرایط کم و بیش برای روز جمعه نیز ادامه خواهد داشت. بدین ترتیب طبق نتایج پیش بینی آلودگی هوا، باز هم باد و باران به کمک شهروندان آمده و شرایط کیفی هوا به سمت بهبود سوق پیدا می کند.

جدول

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394957

خبر فوق مربوط به رسانه رسا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم