خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
وقتی آدم‌ها همدیگر را دوست دارند، به هم عشق می‌ورزند و به هم اعتماد دارند اما از لحظه‌ای که شک و نبود اعتماد و کنترل در رابطه‌ای به‌ وجود می‌آید ذره ذره عشق میان آنها کمرنگ شده و خود به خود از میان می‌رود و پای آنها را به دادگاه خانواده باز می‌کند. البته اگر هر دو طرف دست از شک و کنترل هم بر‌دارند می‌توانند دوباره به هم نزدیک ‌شوند.

شک به همسر از آن چیزهایی است که می تواند هم احترام و هم اعتماد را در زندگی زناشویی از بین ببرد. بعدها بتدریج پناهگاه امن خانه و زندگی مشترک را به جهنم تبدیل می کند. شک از آن موضوعاتی است که در زندگی همه انسان ها وجود دارد، اما گاهی می تواند حسابی دردسرآفرین شده و زندگی زوجین را از بین ببرد. مثلا یکی از زوجین با خود مدام فکر می کند وقتی همسرش از او دور است «مبادا با کس دیگری حرف بزند!»، «مبادا از کس دیگری خوشش بیاید!» و.... این مبادا ها که خود شخص آنها را در ذهنش می پروراند، همه تبدیل به نگرانی های جدیدی در زندگی او می شود. فرد برای این که از این افکار خلاص شود شروع می کند به کنترل طرف مقابل. هرگونه رفتاری خارج از رفتارهای مرسوم حدود خانواده بسیار آسیب زننده است و می تواند رابطه و زندگی زناشویی را به سمت تعهد نداشتن پیش ببرد.

در واقع افرادی که سوءظن های زیادی دارند و کنترل گر هستند در بیرون نباید به دنبال چاره باشند بلکه باید درون خودشان را درست کنند تا مشکلات خود را رفع سازند.

در همه ما یک حس مالکیت وجود دارد، در واقع آدم ها نسبت به هرچیزی که دوست دارند نوعی احساس مالکیت می کنند. در حقیقت رفتارهای همراه با شک و سوءظن آنها نسبت به بیرون و آدم مقابلشان نیست بلکه این شک نسبت به خودشان است و به نوعی طرف مقابل و اتفاقات مختلف آینه ای است برای آنها تا خودشان را ببینند. کسانی که به خودشان و توانایی ها یشان شک دارند، فرافکنی کرده و به طرف مقابل شک می کنند؛ چرا که می دانند آنقدر خواستنی نیستند که طرف مقابل در رابطه بماند.

اگر دچار شک به همسر هستید و بعد از مدتی فهمیدید شک شما اشتباه بوده است، اگر همسرتان متوجه شک شما نشده باشد باید روی خودتان کار کنید تا کاملا شک را فراموش کنید و تنها چیزی که می تواند شک و نا آرامی بین زوج ها را از بین ببرد، محبت کردن بی قید و شرط به یکدیگر است.

چون در این صورت رابطه دلپذیر می شود و در نتیجه دوباره اعتماد و آرامش به زندگی باز می گردد. اما اگر همسر شما متوجه شک شما شده باشد، باید اول به اشتباه خود اعتراف سپس از او معذرت خواهی کنید، بعد به نوعی با رفتارهایتان نشان دهید که کاملا به او اعتماد دارید. بدون قید و شرط به او محبت کنید و عشق بورزید. بعضی اوقات فرد آنقدر شک به همسر دارد که می توان او را بیمار دانست. برای تشخیص بیماری اول از همه باید دید آیا او همیشه و در تمام مراحل زندگی اش دچار شک بوده است یا نه؟

دوم این که شدت شک زیاد است یعنی فرد در هر مسأله کوچک و بزرگی بشدت و بدون دلیل شکاک است و این شک ها هم خودش را آزار می دهد و هم اطرافیانش را. یعنی زندگی فرد تحت تاثیر قرار گرفته و تمام زندگی اش تبدیل به بحث و جنجال شده است. اگر همسر شما نیز جزو این گروه است باید از او بخواهید برای حل مشکل نزد مشاوران خانواده برود و باید همگام با هم مشکل را حل کنید. گاهی پیش می آید که زن یا شوهر یا هردو در کارهای هم دخالت های فراوانی می کنند، مثلا این که برای لباس پوشیدن، نوع حرف زدن و رفتار با دوستان و... تعیین تکلیف می کنند. حتی می خواهند کوچک ترین رفتار طرف مقابل را نیز کنترل کنند. کسانی که این گونه رفتار می کنند اول از همه باید بدانند این گونه رفتارها نه تنها آنها را به هم نزدیک نمی کند بلکه رابطه بین آنها نیز آسیب می بیند. این افراد باید از خود سؤال کنند نگران چه هستند که می خواهند همه رفتارهای همسرشان را کنترل کنند. معمولا آدم های کنترل گر می خواهند طرف مقابل شان به گونه ای باشد که آنها می خواهند و این کاری اشتباه است. گاهی منشا سوءظن ها شدت تعصب و غیرت از یک سو و حسادت افراطی از طرف دیگر است. البته این دو مسأله خود پدید آمده از این امرند که طرفین از واقعیت های یکدیگر دورند و هر کدام دیگری را خارج از معرکه احساس کرده و گمان دارد تلاشی برای کنار زدن اوست. طرف مقابل را توبیخ می کند به تصور آن که در صدد ایجاد شک و تردید در زندگی خانوادگی و ایجاد رنج برای حیات دیگری است. گاهی بدبینی مربوط به ایجاد محدودیت در زندگی طرف مقابل است، آنچنان که طرف گمان دارد با ادامه چنین وضعی امکان ادامه زندگی نیست و همسرش قصد دارد او را در چارچوب خانواده میخکوب کند و حتی قدرت حرکت را از او بگیرد. به این منظور در برابر موضع او مقاومت کرده و سعی دارد محدودیت را از بین ببرد و می کوشد رفتار و کارهایی کند که شک و تردید را برمی انگیزاند تا بتواند حرص خود را خالی کند، اما نمی داند که این یک روال غلط است و همه چیز را بدتر می کند. پس بیایید آیینه بدبینی و شک را از مقابل دیدگانمان دور کنیم تا زندگی جدید و پر از عشق و ایمان را جایگزین کنیم.

دکتر بهروز مهاجری

قاضی دادگستری تهران

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394942

خبر فوق مربوط به رسانهجام جم آنلاین می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم