کتاب سکه های ماشینی قاجار
تاریخ دریافت خبر:
مدیرعامل سازمان انتقال خون به مناسبت روز جهانی "ایدز" گفت: در ایران شاهد کمترین نگرانی‌های مرتبط با امکان انتقال ویروس عامل بیماری ایدز از طریق خون و فرآورده های آن هستیم. به گزارش ایمنا دکتر مجید زینعلی اظهار داشت: روز اول دسامبر مقارن با 11 آذر امسال، روز جهانی ایدز است، با وجود تلاش های همه جانبه جهانی برای مهار ایدز، تقریباً همه کشورها به تناسب سطح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با تاثیرات این بیماری نو ظهور رو به رو هستند و همچنان ویروسHIV در صدر فهرست چالش های اصلی سلامت در بسیاری از مناطق جهان قرار دارد. وی افزود: امروز، در حالی که ایدز دهها میلیون نفر را در سراسر جهان درگیر کرده و بسیاری از مراکز انتقال خون دنیا از جمله کشورهای پیشرفته را با چالش تهیه خون سالم رو برو ساخته است، جای خرسندی است که به همت اهداکنندگان خون به ویژه اهداکنندگان مستمر، برنامه ریزی مدیران و تلاش ویژه پزشکان و پرسنل آزمایشگاهی و فنی سازمان "انتقال خون "شاهد کمترین نگرانی های مرتبط با امکان انتقال ویروس عامل بیماری ایدز از طریق خون و فرآورده های آن هستیم.
زینعلی اضافه کرد: اکنون به مدد فرهنگ سازی اهدای خون و تلاش رسانه های گروهی و مراقبت ویژه پزشکان سازمان انتقال خون در جذب اهداکنندگان مستمر آگاه و فرهیخته در سازمان انتقال خون، میزان شیوع اچ.ای.وی در مراجعه کنندگان به اهدای خون نزدیک صفر شده است، این در حالی است که شیوع اچ.ای.وی در جامعه بر اساس آمار مرکز مدیریت بیماریها طی 10 سال گذشته سیر صعودی داشته است.
وی همچنین تاکید کرد: سیر نزولی شیوعHIV در واحدهای اهدایی خون در ایران در برابر افزایش شیوع آن در جامعه بیانگر دست آورد بزرگ ملّی در زمینه سلامت خون و نزدیک شدن به خطر صفر انتقال اچ.ای.وی از طریق خون و فرآورده های آن است.
وی خاطر نشان کرد: این دستاورد بزرگ حاصل تلاش مشترک اهداکنندگان خون و کارکنان شریف و زحمتکش سازمان انتقال خون است که لازم می دانم از این مجموعه ایثارگر و پرتلاش از طرف بیماران و نیازمندان به خون و فرآورده های خونی تشکر و قدردانی نمایم.
وی با تاکید بر اینکه البته تغییر روند راه انتقالHIV به سمت انتقال از طریق جنسی زنگ هشداری برای برنامه ریزی و ساماندهی روش های جذب، آموزش و حفظ اهداکنندگان خون است، گفت: سازمان انتقال خون کشور، با برنامه ریزی درست و پیگیری شیوه های مناسب توانسته است در این حوزه موفق عمل کند و تلاش دارد به طور جدی برای افزایش میزان آگاهی اهداکنندگان و آموزش خودمراقبتی آنان برنامه ریزی نماید.
مدیر عامل سازمان انتقال خون استان افزود: دستاورد بزرگ ملّی دیگر در این عرصه، این است که در سه سال گذشته بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای مازاد بر نیاز مصرف بیمارستانی کشور برای تولید قراردادی داروهای انعقادی مشتق از پلاسما به شرکت بیوتست در آلمان ارسال شده است. براساس مقررات حاکم بر تولید داروهای مشتق از پلاسما، پلاسمای ارسالی سازمان انتقال خون، مورد آزمایش بررسی ژنوم ویروس های هپاتیتA، هپاتیتB، هپاتیتC، اچ آی وی نوع 1 و 2 و پارا ویروس نوع 9 قرار گرفته است و از میان بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای مازاد بر نیاز مصرف بیمارستانی در ایران در طی 3 سال، فقط دو مورد هپاتیتA ملاحظه شده که بیانگر سطح بالای رعایت بهداشت و آلودگی از طریق آب و خوراک در جامعه ایرانی است.
وی تاکید کرد: جستجوی ژنوم ویروس ها در بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای حاصل از خون اهداکنندگان ایرانی، هیچ موردی از هپاتیتB، اچ ای وی نوع 1 و 2 مشاهده نشده و تنها 2 مورد هپاتیتCمشاهده شده و شیوع پارا ویروس نوع 19 در ایران، که شیوع بالایی در جوامع دارد، هم سطح جوامع پیشرفته دنیا است. حاصل این دستاورد، در شرایطی که پلاسمای مازاد در بسیاری از کشورهای در حال توسعه دور ریخته می شود،از یک سو تأمین بخش عمده داروهای مشتق از پلاسما با استفاده از پلاسمای ایرانی است که امنیت روانی و سلامت را در برابر اچ.ای.وی و سایر بیماری های نوظهور دیگری که ممکن است بوجود آیند تضمین می کند و از سوی دیگر نشان از به ثمر رسیدن برنامه ملی انتقال خون کشور در تامین خون و فرآورده های سالم برای ایران است.
وی در پایان یادآور شد: سازمان انتقال خون ایران با برنامه ریزی در نظر دارد به سمت خطر صفر انتقال بیماری های قابل انتقال از طریق خون پیش رود، که این امر با همت اهداکنندگان عزیز خون، به ویژه اهداکنندگان مستمر و تلاش همکاران سازمان، دور از دسترس نخواهد بود.
11130/130/4 کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394883

خبر فوق مربوط به رسانه ایمنا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم