خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
بررسی طرح نظام جامع بانکی؛

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه تیترامشب افزود: هنوز بعد از 45 روز لوایح به مجلس نرسیده است که این کندی عملکرد به دلیل اختلاف نظر هایی است که بین وزارت اقتصاد با بانک مرکزی وجود دارد، که اثرات آن را در حوزه تصمیم گیری ها می بینیم، ما از حدود 1 سال قبل صبر کرده ایم اما دولت دائما می گوید به زودی اوایح را تقدیم مجلس می کند که بعد از گذشت 2 ماه هنوز این لوایح به مجلس نرسیده است، خوب ما دیگر منتظر دولت نمی مانیم و یکشنبه اولین جلسه طرح نظام جامع بانکی را در مجلس بررسی می کنیم.

او گفت: متنی که به عنوان لوایح جامع نظام بانکداری در دست ماست نتیجه مطالعات صورت گرفته در دولت است، کله موارد اصلاحی دربرگیرنده همه مطالب مورد نظر دولت است، ما هیچ مصوبه ای را بدون هماهنگی دولت نخواهیم داشت و اسرار داریم که نقطه نظرات دولت را حتما داشته باشیم؛ ما تاخیر در این زمینه را جایز نمی دانیم زیرا این امر موضوع امروز و دیروز نیست و سابقه ای سی و چند سال دارد. ما تا پایان امسال قانون بانکداری اسلامی را تصویب می کنیم.

او افزود: اولین مشکل ما در بازار، مسائله بانکیست که به ضوابط آن باز می گردد، پیش بینی ما این است که در صورت نهایی شدن لوایح، دغدغه های مربوط به شبهه ربوی بودن فعالیت های بانکی رفع و رجوع می شود، اجرای عملی عقود نیز صحیح نبوده که خروجی آن از بین رفتن بنگاه های کوچک اقتصادی در حال حاضر است.

رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این لایحه از 10 سال پیش آغاز شده، از مجلس هشتم تا مجلس دهم، برای اصللاح نظام بانکداری بدون ربا 47 ماده به مجلس رفت که مورد موافقت قرار نگرفت، این طرح 219 ماده ای در مجلس قبل نیز به تصویب نرسید و با اصلاحاتی که صورت گرفته تبدیل به طرح 235 ماده ای شده است.

او افزود: وزارت اقتصاد و بانک مرکزی یک سری اختلافاتی دارند و برهمین اساس لوایح دولت تا این لحظه به مجلس نرسیده است، آسیب شناسی هایی در نظام بانکی صورت گرفته که بعد از تجربه 33 ساله نظام بانکداری بدون ربا، در حال حاضر انتظاراتی وجود دارد که شبه ربوی بودن اولین ایرادی است که از نظام بانکداری اسلامی گرفته شده که این انتظارات به حق است، در حال حاضر مطالعات گسترده ای صورت گرفته است تا لوایح بتواند نظر همه فعالات و صاحب نظرات را جلب کند.

او گفت: طرحی که سال 94 به وسیله نمایندگان ارائه شد طرح اولیه بود که به دنبال آن مورد بازنگری قرار گرفت و در حال حاضر از لایحه دولت کاملتر است، ما با بانک مرکزی اختلاف داشتیم و در برخی مواقع خودشان هم اذعان دارند که طرح دومی از طرح ما کاملتر است. موضوعات و محورهای اصلی این طرح موضوعات مرتبط مهم در زمینه بانکداری است که شفاف سازی از نقاط قوت این طرح است.

رنجبر فلاح کارشناس امور بانکداری، دیگر مهمان برنامه گفت: در سال 62 قانون عملیات بانکداری بدون ربا به تصویب رسید، کارشناسانی به آن انتقاد داشتند اما به این دلیل که فضای کشور انقلابی بود تصمیم گرفته شد بعد از تصویب در مجلس نواقص را شناسایی و بعد از 3 تا 4 سال بعد از اجرای قوانین، اصلاحات صورت پذیرد، اما از همان زمان به بعد زمان زیادی سپری شد و با وجود نواقص موجود همه چیز خوب پیش رفت و عملا اصلاح قوانین به فراموشی سپرده شد تا اینکه شبهه ربوی بودن سودهای بانکی مطرح شد زیرا برخی از قیود ناکارآمد شده بود و نیاز به اصلاح داشت.

او افزود: شبهه ربوی با ربوی بودن فرق دارد، فهرستی که از چالشها مطرح شده است حقیقتا وجود دارد که دغدغه همه است، نمایندگان از سال 94 به بحث بانکداری ورود کرده اند و طرحی را ارائه کردند، زمانی که من این طرح را مطالعه کردم، متوجه خلا و ضعف زیادی در آن شدم تا جایی که اگر اجرایی می شد نظام بانکداری را به نابودی می کشاند و بازار تامین مالی را با چالش جدی روبرو می کرد.

او گفت: در طرح جدید دغدغه نمایندگان هم اضافه شده است، آنچه که مهم است این است که قانونی که از مجلس بیرون می آیند بر تمامی بخش های اقتصادی کشور تاثیر می گذارد، من معتقدم مجلس عجله نکند، لوایح را مبنا قرار دهد و نباید با عجله موارد مورد رسیدگی قرار بگیرد. اغلب دغدغه های بازار در این طرح جدید دیده شده است که اگر نقطه نظرات طرفین در این طرح اعمال شود مشکلات بانکی کشور رفع می شود.

دانلود

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394860

خبر فوق مربوط به رسانهشبکه خبر می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم