خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
وزیر ایرانی غول را دوباره زنده کرد نشست تاریخی اوپک در وین بالاخره پس از اجلاسی که نیمی از روز درهای سالن را بسته نگه‌داشت، به پایان رسید و نتایجش با آنچه طی 8 سال گذشته از این سازمان دیده بودیم تفاوت اساسی داشت.

به گزارش خبرگزاری برنا، نخستین تغییر در تصمیم نهایی بود که برای نخستین بار طی یک دهه گذشته، کلیه اعضا درباره کاهش تولید خود و تعیین یک سقف تولید برای سازمان کشورهای صادرکننده نفت به توافق رسیدند. این تصمیم که رقم 1/2 میلیون بشکه را برای کاستن از سیل نفت خام به بازار در نظر گرفته است، وقتی در کنار 600 هزار بشکه ای که قرار است کشورهای غیرعضو از جمله روسیه از تولید خود بکاهند قرار گیرد، می تواند در اندک زمانی مشکل مازاد عرضه را حل کند اما این تنها مشکلی نیست که حل خواهد شد. در صورتی که تدبیر اوپک به بار بنشیند و رویه واکنش بازار نفت همانند ساعات نخستین (قیمت نفت برنت در حدود 8 درصد افزایش یافت و به بالای 50 دلار رسید) ادامه یابد، شاهد برخاستن یک غول نفتی از خاکستر خود هستیم.

اوپک که در مجموع 40 درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و سهمش از بازار حتی از این نیز بیشتر است، طی یک دهه گذشته و در پی سیاست عربستان سعودی و رقابت های سیاسی میان تهران و ریاض، نقش اثرگذاری خود را در قیمت نفت خام از دست داده بود. بسیاری از کارشناسان و بزرگان نفتی معتقد بودند که نقش تعیین قیمت در بازار نفت دیگر از بین رفته است و وزیر نفت سابق عربستان، علی النعیمی، نیز به شدت با نقش تعیین قیمت عربستان در بازار مخالف بود و برنامه ریزی خود را روی حفظ سهم بازار قرار داده بود. با کنار رفتن النعیمی و روی کار آمدن سیاست های نوین توسط خاندان تازه به تخت رسیده سعودی، این سیاست نیز رفته رفته رنگ باخت و عربستان برای رفع کسر بودجه میلیارد دلاری خود، چشم به قیمت نفت دوخت.

در سوی دیگر، ایران به عنوان دومین عضو اثرگذار اوپک، از چند ماه قبل لابی های خود برای کاهش سقف تولید در اوپک و رقبای اوپک را آغاز کرده بود و دیدارهای هفته اخیر نیز با بالا بردن احتمال توافق، توانست نشست اوپک را تحت تأثیر قرار دهد. آنچه نقش ایران را در این نشست متفاوت کرد، اجرای وعده افزایش تولید طی شش ماه و سپس دستیابی وزارت نفت ایران به اهداف تعیین شده یک ساله با رهبری بیژن نامدار زنگنه بود. نام زنگنه در تمامی تحلیل های روز از رویترز و بلومبرگ گرفته تا خبرگزاری های آذربایجان و روسیه، به دفعات تکرار شده است به شکلی که ناخودآگاه اینطور القا می کند که وزیر نفت ایران، معمار این توافق بوده است. بی شک تعیین سقف تولید قبل از تحریم برای ایران و پذیرش استثناء شدن کشورمان از سوی عربستان و دیگر اعضای اوپک، دستاوردی ست که در سایه تسلط دیپلماتیک و رسیدن تولید نفت ایران به رقمی اثرگذار به دست آمده است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394832

خبر فوق مربوط به رسانهخبرگزاری برنا می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم