خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پایگاه اینترنتی امریکن اینترپرایز در مقاله ای به قلم دنیل پلاتکا Danielle Pletka نوشت: بسیاری از همکاران (نویسنده و تحلیلگر) درباره سوریه، روسیه، ایران و به طور کلی خاورمیانه (غرب آسیا)، توصیه هایی به دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا کرده اند. با وجود این، اکثر توصیه ها نظیر پاره کردن توافق هسته ای یا استفاده از روسیه و بشار اسد برای نابود کردن داعش فاقدِ نکته سنجی لازم است.

بیایید این گزینه های پیشنهادی را با یکدیگر مرور کنیم:
روسیه در دستیابی تهران به مهم ترین هدفش در عرصه سیاست خارجی همسو شده است. پس اگر آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ همه تخم مرغ هایش را در سبد راهبرد مقابله ولادیمر پوتین با (گروه تکفیری صهیونیستی) داعش بگذارد، چه کسی برنده است؟ ایران.

ممکن است اینگونه استدلال کنید که با این راهبرد، داعش از میان برداشته می شود و باید راهبرد جداگانه ای در خصوص ایران داشته باشیم اما در پاسخ باید بگویم عجولانه قضاوت نکنید چون قطر، عربستان و امارات عربی متحده قرار نیست به آرامی از صحنه مخالفان بشار اسد کنار بروند. آنها احتمالاً تاکنون به ادامه حمایت از گروه های مخالف بشار اسد (حمایتی که ترامپ به مردم آمریکا وعده داده است به آن پایان خواهد داد) متعهد شده اند. بنابراین، راهبرد احیای بشار اسد مؤثر واقع نمی شود و داعش نیز کماکان جای پای خود را حفظ خواهد کرد.

نویسنده مقاله افزود: مشاوران ترامپ می گویند رئیس جمهور جدید آمریکا توافق هسته ای ایران را پاره می کند و این کار نیز به انزوای ایران و خشنودی هم پیمانان ما در حوزه خلیج (فارس) منجر خواهد شد. اما آیا واقعاً همین طور است؟ اوباما، ساختار برجام را به گونه ای تنظیم کرده است که از همان ابتدا به سود ایران باشد و همه الزامات عملی به سالهای بعد موکول شده است. به بیان دیگر، ایران از مزایای توافق بهره مند شده است، بدون اینکه لازم باشد کار چندانی کند، چون بر اساس توافق محدودیت ها باید دستکم به مدت ده سال حفظ شود. بنابراین، به محض کناره گیری آمریکا از برجام، ایران نیز دیگر ملزم به اجرای آن نیست. در این شرایط، آیا تحریم ها از سر گرفته می شود؟ اگر دونالد ترامپ، یکجانبه توافق را پاره کند، وضع دوباره تحریم ها بسیار بعید است. در اینجا چه کسی پیروز خواهد شد؟ ایران.

دنیل پلاتکا گفت: ممکن است برخی این نظر مرا نپذیرند که وضع دوباره تحریم ها کاری دشوار است؛ اما واقعیت این است که دستیابی به این تحریم های «فلج کننده»، 25 سال طول کشید و احتمال اینکه رئیس جمهوری نامحبوب و تک رو بتواند اروپا و آسیا را به تبعیت از نظام تحریم ها وادارد، صفر است. ضمناً افراد بسیاری در ایران هستند که از پاره شدن برجام خوشحال خواهند شد. آیا همه اینها باعث می شود برجام، توافق خوبی باشد؟ نه، این توافقی خطرناک است که ایران را برای پیگیری اهداف خود در خاورمیانه، توانمند کرده است با وجود این، سیاست هایی که آقای ترامپ گفته است در پیش می گیرد، بیشتر به سود ایران خواهد بود. البته گزینه های بهتری وجود دارد، اما این مستلزم حمایت از آینده ای متفاوت در سوریه، نقش آفرینی بیشتر آمریکا در منطقه، اقدام بیشتر برای مهار فعالیت های ایران و کنارگذاشتن فلسفه عقب نشینی باراک اوباما است. آیا نظر ترامپ، تغییر خواهد کرد؟ امیدوارم همین طور شود.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394713

خبر فوق مربوط به رسانهشبکه خبر می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم