خرید کتاب سکه طلا
تاریخ دریافت خبر:
SNN پژوهش جدید در دانشگاه استنفورد نشان داده است اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان فاکتورهایی مانند وجود تصاویر بزرگ را بیشتر از محتوا و اعتبار منبع در قضاوت صحت اخبار دخیل می‌دانند.

گروه پژوهش های تاریخی استنفورد تحقیقی با عنوان «استدلال مدنی آنلاین» انجام داده است که توانایی تشخیص اعتبار اطلاعاتی را که در اسمارت فون ، تبلت و رایانه ارائه می شود، بررسی می کند. این گروه پاسخ های این تست را از ژانویه ی ۲۰۱۵ تا ژوئن ۲۰۱۶ در بین ۷۸۰۴ دانش آموز از ۱۲ ایالت بررسی کردند. مدارس مورد پژوهش، طیف گسترده ای از محیط های آموزشی با منابع محدود در مراکز شهرها تا محیط هایی برخوردار از منابع غنی را تشکیل می دادند. همچنین دانشگاه های مورد بررسی، طیفی از مراکز با ثبت نام آزاد تا دانشگاه استنفورد را شامل می شدند.

نتایج نشان می دهد بیش از ۸۰ درصد دانش آموزان و دانشجویان نتوانستند بین خبرهای درست و اخبار ساختگی تفاوتی قائل شوند. تشخیص ماهیت مقاله هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده اند، برای اکثر شرکت کنندگان بسیار دشوار بود. به همین دلیل فاکتورهایی مانند تصاویر بزرگ تر نقشی کلیدی در انتخاب ها بازی می کردند.

دانش آموزان مقاطع متوسط نتوانستند به درستی تشخیص بدهند اخبار منتشرشده توسط کارمندان یک شرکت درباره ی زمینه ی کاری خود، ممکن است مغرضانه باشد. سایت هایی که به تقلید از سایت های خبری واقعی ساخته شده بودند، در بعضی موارد بیشتر از واقعیت مورد اعتماد قرار گرفتند؛ با این که فیس بوک صفحه ی قابل اعتماد را با علامت آبی مشخص کرده بود.

دانش آموزان دبیرستان و دانشجویان نیز اکثرا تحت تأثیر طراحی زیبا، گرافیک و نوشته های جذاب قرار گرفتند و توجه کمی به محتوای اصلی سایت ها نشان دادند.

سرپرست نویسندگان این پژوهش و پروفسور دانشگاه استنفورد، سَم واینبرگ، می گوید:

بسیاری از مردم گمان می کنند به دلیل مهارت جوان ها در استفاده از شبکه های اجتماعی، آن ها در قضاوت محتوا نیز توانمندتر هستند. این پژوهش خلاف آن را نشان می دهد.

نباید تصور کرد برای چنین قضاوت هایی نیاز به تجربه ی روزنامه نگاری یا مدرک وکالت است؛ زیرا پژوهش دانشگاه استنفورد به خوبی نشان می دهد با وجود مهارت نوجوانان و جوانان در استفاده از شبکه های اجتماعی، آن ها در ساده ترین موارد، در بُعد تشخیص منابع درست نیازمند راهنمایی هستند.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394709

خبر فوق مربوط به رسانهدانشجو می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم