خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
جهان > آمریکا - در تقسیم‌بندی‌های مختلفی که برای رسانه از جنبه‌های مختلف طیف، تخصص، مخاطب و محتوا صورت می‌گیرد، یک تقسیم‌بندی همواره دیده می‌شود؛ رسانه‌های آمریکایی و غیرآمریکایی.

ویژگی های منحصر به فرد رسانه های آمریکایی ازجمله وسعت فعالیت و مخاطبان جهانی، تنوع و تیراژ و آزادی و قدرت عمل، آنها را از همتایانشان در دیگر نقاط جهان مجزا می کند. اما اتفاقات عجیب و کم سابقه ای که این روزها در آمریکا در جریان است، شاید ماهیت و فعالیت رسانه های آمریکایی را مانند بسیاری دیگر از پدیده های سیاسی - اجتماعی در این کشور، برای همیشه تغییر دهد.

سال گذشته وقتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب کنونی آمریکا وارد رقابت انتخاباتی شد، عناوین زیادی برای توصیف او به کار می رفت که ازجمله آنها ستاره عامه پسند برنامه های تلویزیونی بود. این عنوان در کنار پرداختن رسانه های تصویری و تلویزیون های آمریکایی به چهره و زندگی شخصی و سخنان عجیب او طی چندین ماه رقابت در مراحل اولیه انتخابات ریاست جمهوری باعث شد دوقطبی ترامپ- رسانه یکی از مباحث مطرح در این دور از انتخابات آمریکا باشد؛ دوقطبی ای که در روزهای آخر رقابت ها به تشویق مردم از سوی ترامپ به شعار دادن علیه خبرنگاران مقابل دوربین های خود آنها منجر شد.

ترامپ بعد از پیروزی در انتخابات در چند مصاحبه سعی کرد از رقیب دمکراتش، رئیس جمهور در قدرت و رهبران حزب جمهوریخواه که در ماه های گذشته تندترین دشنام ها را نثارشان کرده بود، دلجویی کند، آنها را افرادی خوب و توانمند خواند. اما این آتش بس شامل جنگ میان ترامپ با رسانه ها نشد و جدال لفظی مستقیم میان او با روزنامه ها و دیگر رسانه های آمریکایی از همان فردای روز انتخابات از سر گرفته شد و همچنان ادامه دارد.

ترامپ در نخستین مصاحبه تلویزیونی اش بعد از پیروزی در انتخابات، به جای آنکه شکست رقیب انتخاباتی اش را به رخ بکشد، شکست رسانه ها در این انتخابات را به رخ کشید و گفت که شبکه های اجتماعی از عوامل پیروزی اش بوده اند. او به این حمله در لفافه اکتفا نکرد و در اقدام بعدی در توییترش مستقیما نیویورک تایمز را خطاب قرار داد و نوشت که به خاطر عملکرد بد این روزنامه در ایام رقابت های انتخاباتی مشترکان و خوانندگان آن کم شده اند. نیویورک تایمز در پاسخ به این حمله مستقیم رئیس جمهور منتخب با ارائه آمار و ارقام خلاف صحبت های او را ثابت کرد.

اما دوئل جذاب میان رئیس جمهور منتخب آمریکا با رسانه های قدرتمند این کشور به این جدل های لفظی در شبکه های اجتماعی محدود نمی شود. ترامپ می خواهد غرور جریحه دار شده رسانه های آمریکایی را به رخ بکشد و آنها را تحقیر کند و بی نیازی خود را به آنها نشان دهد. روزی که قرار بود ترامپ به همراه گروه مسئول انتقال قدرت در کاخ سفید، برای نخستین بار بعد از انتخابات به دیدار باراک اوباما در کاخ بروند، ده ها دوربین و خبرنگار ساعت ها منتظر ماندند اما به دلیل دستور مستقیم ترامپ اجازه ورود به همراه او و پوشش این رویداد را نیافتند.

رسانه های داخلی و خارجی به جای پوشش خبری این رویداد تاریخی، در آن ساعت مشغول آماده کردن گزارش هایی با این تیتر بودند: نقض پروتکل رفتار با رسانه توسط تیم رئیس جمهور منتخب آمریکا. در یکی، دو ماه پایانی رقابت های انتخاباتی هم تیم تبلیغاتی ترامپ بارها تیم رسانه ای را عمدا جامی گذاشت و ساعات سفرها، سخنرانی ها و برنامه های او را به تیم رسانه ای اعلام نمی کرد. یکی از جدیدترین نمونه های این رویارویی چند شب پیش اتفاق افتاد، وقتی ترامپ بعد از چندین روز که از برجش در منهتن نیویورک بیرون نیامده بود، به همراه خانواده اش به رستورانی در همان محله رفت.

این برنامه هم به رسانه ها اطلاع داده نشده بود. خبرنگار شبکه بلومبرگ که اتفاقی در آن رستوران حضور داشته متوجه حضور ترامپ و خانواده اش می شود و عکسی از آنها را در توییترش منتشر می کند. هالی جکسون، خبرنگار ان بی سی در واکنش به این رویداد در گزارشی که سی ان ان علیه این اقدام رئیس جمهور منتخب تهیه کرده بود، گفت: «خبرنگاران و تصویربرداران پل ارتباطی برای مردم آمریکا هستند و از طریق ماست که ملت متوجه می شوند رئیس جمهور منتخب کجاست و چه می کند.» نکته اصلی اینجاست که ترامپ می خواهد همین نقطه قوت را از رسانه های آمریکایی بگیرد.

مقابله با ترامپ البته به رسانه های آمریکایی محدود نشده و کاریکاتور و تصاویر عجیب و تیترهای ناامیدکننده و وحشت آفرین درباره او این روزها اکثر رسانه های جهان را پر کرده است. مجلات و روزنامه های پرتیراژ و مرجع بین المللی چون اکونومیست، فایننشیال تایمز و اشپیگل در سرمقاله های خود به قلم سردبیر یا هیأت تحریریه درباره انتخابات آمریکا موضعگیری کرده اند و ترامپ را برای فرهنگ و اقتصاد و سیاست جهان خطرناک خوانده اند.

بعد از رجب طیب اردوغان، اکنون ترامپ منفورترین چهره رسانه های جهان است اما آنچه در ماه های آینده خبرساز خواهد شد، رویارویی او در کاخ سفید با رسانه های آمریکایی است؛ رویارویی ای که به نوشته فایننشیال تایمز، قبلا در کشورهایی مانند مصر و اتیوپی دیده می شد و اکنون در آمریکا باید شاهد آن باشیم. سردبیران رسانه هایی چون نیویورک تایمز و رویترز در روزهای اخیر در مصاحبه هایی گفته اند که منتظر می مانند ببینند آیا این رویارویی به دادگاه و برخوردهای حقوقی و قضایی هم کشیده خواهد شد یا نه. آنها ابراز امیدواری کرده اند با توجه به میزان حمایتی که در قوانین آمریکا برای رسانه ها وجود دارد، دست رئیس جمهور منتخب برای برخورد قضایی و حقوقی چندان باز نباشد.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394681

خبر فوق مربوط به رسانه رسا می باشد و جستجوگر خبر بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم