خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
خبرگزاری فارس: ضرورت پاسخ بازدارنده به جنایت داعش در «حلّه» عراق

داعش و حامیان تروریسم باید و به شکل علنی احساس کنند که عبور از خطوط قرمز، هزینه‌های غیرقابل‌تحمل و مرگبار، دربردارد.

گروه بین الملل خبرگزاری فارس - هادی محمدی ؛ راهپیمایی عظیم میلیون ها مسلمان به سوی کربلا، صرفا یک نمایش قدرت، بیعت تاریخی و وفاداری به ارزش های انسانی، هجرت و تحول از درون، بیزاری و نفرت از قاتلان و ظالمان، محبت ورزی عاشقانه بدون چشمداشت به زائران، یکی شدن رنگ ها و یکسان شدن جایگاه های اجتماعی و علمی و ده ها مفهوم انسانی دیگر نبود، بلکه پیام گفتمان جهانی در بر داشت که اندیشه های پلید و ساختگی و ضدبشری را در شوک عظیمی فرو برد.

امپراتوری رسانه ای غرب خاموش شد یا به دنبال حاشیه سازی و تحریف برآمد. نمادهای دیکتاتوری، تکفیری گری و دست پرورده های استعمار در انزوا قرار گرفت و تلاش های مأیوسانه برای لکه دار کردن این تابلوی زیبای جهانی در رسانه های خود کردند و سپس پوزش خواستند.

اوج نفرت و تنفر برای آنکه این پرچم انسانی و میلیونی به خون آغشته شود توسط داعش و در حله عراق به اجرا درآمد و آخرین کاروان های ایرانی را هدف قرار دادند.

ریشه، تفکر و حامیان داعش و تروریسم تکفیری بر هیچ کس پنهان نیست و اگرچه نفس های آخر را می کشتند ولی با تکرار جنایت خود ده ها شهید و زخمی از زائران ایرانی گرفتند. اگرچه بسیاری به این جنایت فجیع واکنش سیاسی و رسانه ای نشان دادند تا دامن خود را از داعش مبّرا نشان دهند ولی این قسم دروغ باورکردنی نیست. آیا درحالی که در ظاهر جامعه جهانی و بسیاری از مدعیان، داعش را مظهر تروریسم می دانند و درحالی که داعش به جز کینه ورزی و دشمنی با پیروان اهل بیت (ع) به دنبال اظهار قدرت عملیاتی در عمق مناطق شیعی است، کدام پاسخ، شایسته زائران شهید است؟

آیا داعش نیازمند یک گوشمالی علنی و قدرتمندانه و پیام رسان نبود؟ و فقط باید در حد یک محکومیت رسانه ای و دیپلماتیک متوقف می شد؟

هم قوانین انسانی و هم قوانین اسلامی و هم قوانین بین المللی، مشروعیت پاسخ و دفاع مشروع را مورد تأکید قرار می دهند و چنانچه به تعداد شهدا و مجروحین این جنایت داعش، مراکز تجمع، ادوات، مراکز فرماندهی و انبارهای مهمات و امکانات داعش در عراق توسط ابزارهای نظامی ایران و با هماهنگی دولت عراق هدف قرار می گرفتند، چه می شد؟

این اقدام نه تنها از وجاهت قانونی و انسانی برخوردار بود و جایگاه بی تردید ایران در مبارزه با تروریسم تکفیری را مورد تأکید قرار می داد و از تأیید گستره وسیعی از افکار عمومی جهانی برخوردار بود، بلکه پیام های روشنی به بازیگران نقاب دار منطقه ای و فرامنطقه ای می داد.

نمی توان به اقدام داعش که فقط به کشتار زائران ایرانی که حاوی پیام ویژه ای است و آن را از بوق ها و زبان حامیان تروریسم شنیده ایم، با بی تحرکی پاسخ داد.

این درست است که پاسخ غیرمستقیم به داعش در صحنه های نبرد موصل و تلعفر و حلب شرقی و غوطه غربی و شرقی دمشق داده می شود، ولی داعش و حامیان آن در شرایط ویژه کنونی باید پاسخ مستقیم و علنی را نه با گوش های خود که در مغز استخوان احساس کنند.

راهبرد پاسخ غیرمستقیم در بسیاری از تحولات و در طی سه دهه گذشته، ضرورت و کارآمدی کافی داشته ولی زمانی که چیزی جز پاسخ مستقیم، تولید بازدارندگی نمی کند، تاکتیک پاسخ باید تغییر کند.

داعش و حامیان تروریسم باید و به شکل علنی احساس کنند که عبور از خطوط قرمز، هزینه های غیرقابل تحمل و مرگبار، دربردارد. پاسخ سیاسی و رسانه ای و دیپلماتیک تولید بازدارندگی نمی کند و پاسخ غیرمستقیم، پیام روشن دربرندارد و تنها راه مؤثر، فرصت ساز و مولد بازدارندگی، پاسخ محکم، علنی و فلج کننده است.

انتهای پیام/ص

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394469

خبر فوق مربوط به رسانهفارس نیوز می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم