خرید سکه کلکسیونی
تاریخ دریافت خبر:
نمایی از ساختمان کنگرۀ امریکا (تصویر آرشیوی) نمایی از ساختمان کنگرۀ امریکا (تصویر آرشیوی)

مجلس سنای امریکا طی چند روز آتی قانون تمدید 10 سالۀ تحریم ها علیه ایران (آی اس اِی) را به رأی می گذارد. مجلس نمایندگان امریکا، 25 آبان امسال این طرح را برای 10 سال دیگر تمدید کرد. اگر این مصوبه در سنا نیز به تأیید برسد به کاخ سفید ارسال می شود و به نظر می رسد باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، این طرح را امضا و آن را به قانون تبدیل کند. اعتبار قانون تحریم های ایران در انتهای سال جاری میلادی به پایان می رسد.

الکساندر آزادگان، مفسر سیاسی ساکن امریکا، معتقد است که نئومحافظه کاران در امریکا از طریق کنگره اعمال قدرت و نفوذ می کنند و ظاهراً ایالات متحده می خواهد بار دیگر وعده های بین المللی خود را زیر پا بگذارد.

آزادگان در مصاحبه با پرس تی وی گفت: «آنچه در ادامه رخ می دهد این است که نئو محافظه کاران دوباره قدرت را در واشنگتن در اختیار می گیرند. حتی اگر این طرح به تصویب برسد، ما باید به آینده نگاه کنیم و با توجه به انتخاب هایی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب امریکا، انجام داده است، به نظر می رسد آینده در واشنگتن بسیار ناخوشایند باشد. برخی از این افراد (انتخاب های ترامپ)، برخی از دیوانه ها دقیقاً از نزدیکان جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور پیشین امریکا، هستند و این مسئله برای ایران خوب نخواهد بود.»

وی همچنین با «منسوخ» خواندن قانون تحریم های ایران افزود در سال 1996 که این قانون برای اولین بار به تصویب رسید، وضعیت فرق داشت.

این مفسر سیاسی خاطر نشان کرد توافقنامۀ اتمی میان ایران و کشورهای گروه 1+5 موسوم به برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) قراردادی دوجانبه بین تهران و واشنگتن نیست.

ایران و کشورهای گروه 1+5 توافقنامۀ اتمی را 23 تیر 1304 امضا کردند. (تصویر آرشیوی)

آزادگان ادامه داد با توجه به اینکه جناح های راست در حال قدرت گرفتن در اروپا هستند، ایران نباید زیاد روی اروپایی ها حساب کند.

به باور او، افرادی همانند فرانسوا فیون، پیروز انتخابات درون حزبی در حزب راست میانه و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، تحت تأثیر منابع گستردۀ مالی «صهیونیست ها در اروپا» هستند.

این مفسر ساکن امریکا با بیان اینکه واکنش کشورهای اروپایی بعد از تصویب قانون تحریم های ایران در سنا نامشخص است، ابراز امیدواری کرد روسیه و چین اعتراض خود را به واشنگتن اعلام کنند.

به گفتۀ این تحلیلگر، اگر امریکا قانون تحریم های ایران را برای یک دورۀ 10 سالۀ دیگر تمدید کند، تهران چاره ای جز بازگشت به فرایند غنی سازی اورانیوم – که به موجب قوانین بین الملل حق ایران است - ندارد.

آزادگان با اشاره به اینکه «احتمال دارد دوباره به آن وضعیت بازگردیم» یادآور شد این مسئله به ماهیت لفاظی های ترامپ بستگی دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب امریکا (تصویر آرشیوی)

این مفسر سیاسی گفت: «ترامپ مخالفت خود را با برجام به صراحت ابراز کرده و آن را یکی از بدترین توافقنامه های امضا شده از سوی واشنگتن خوانده است. به عقیدۀ من، او هیچ اطلاعی از ابعاد بین المللی برجام ندارد.»

امریکا یکی از امضاکنندگان توافق هسته ای با ایران است. این توافق 23 تیر سال گذشته بین ایران و کشورهای گروه 1+5 شامل امریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان در وینِ اتریش امضا شد.

بر اساس برنامۀ جامع اقدام مشترک، قرار شد در ازای محدود شدن بخشی از فعالیت های هسته ای ایران، همۀ تحریم های بین المللی و یک جانبۀ مرتبط با برنامه هسته ای ایران لغو شود.

مسئولان ایرانی بارها تأکید کرده اند که تمدید تحریم ها علیه ایران نقض برجام است و واکنش ایران را در پی خواهد داشت.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی وی فارسی» بلامانع است.

لینک کوتاه: betanews.ir/news/394413

خبر فوق مربوط به رسانهپرس تی وی می باشد و جستجوگر هوشمند بتانیوز صرفا آن را بازنشر کرده است. مشاهده در سایت منبع : لینک مستقیم